Plus zaskoczył. Mocno przyspiesza z 5G

Bloomberg

Polkomtel, operator sieci Plus z grupy Cyfrowy Polsat podał nowe ambitniejsze plany rozbudowy zasięgu sieci 5G w Polsce. Jeszcze w listopadzie technologia ma dotrzeć do 5 mln mieszkańców kraju.

Polkomtel, operator sieci Plus (należy do Grupy Cyfrowy Polsat założonej przez Zygmunta Solorza) przyspiesza rozwój sieci w technologii nowej generacji – 5G – wynika z dzisiejszego komunikatu telekomu.

O ile w maju zapowiadał, że do końca tego roku uruchomi około 700 stacji bazowych z 5G docierających do około 3 mln osób w 7 dużych miastach, w tym w Warszawie oraz na terenie  aglomeracji warszawskiej, teraz podaje, że jeszcze w listopadzie w zasięgu ponad 700 masztów z nowa technologią będzie 5 mln mieszkańców kraju. Plan tegoroczny poszerzono o 100 miejscowości.

W przyszłym roku (nie podano precyzyjniejszej daty) Plus chce docierać ze swoim 5G do 11 mln mieszkańców Polski w 150 miejscowościach. Taki efekt ma zapewnić ponad 1700 stacji we wszystkich obecnych oraz byłych miastach wojewódzkich.

CZYTAJ TAKŻE: Pandemię spowodowały sieci 5G? Wielu w to wierzy

„W maju 2020 roku w 7 miastach na 100 nadajnikach ruszyła pierwsza w Polsce sieć 5G Plusa na częstotliwości 2600 MHz TDD. Pozwala osiągać szybkość internetu do 600 Mb/s. Kilkumiesięczne obserwacje doświadczeń użytkowników sieci i najlepsze wyniki uzyskiwane w testach szybkości sieci 5G w porównaniu do innych operatorów, zaowocowały decyzją o poszerzeniu zasięgu sieci. Do listy 7 obecnych miast z 5G dołączy kolejnych ponad 150 miejscowości, dzięki czemu łącznie z najszybszego 5G w Polsce będzie mogło korzystać ponad 11 mln osób” – podał dziś telekom.

To oznacza, że do obecnej listy miast z 5G Plusa, czyli Warszawy, Łodzi, Gdańska, Katowic, Poznania, Szczecina i Wrocławia dołączą między innymi mieszkańcy aglomeracji śląskiej, Trójmiasta, Krakowa, Bydgoszczy, Częstochowy, Olsztyna, Kielc, Radomia, Torunia, Zielonej Góry, Opola, Gorzowa Wielkopolskiego i wielu innych – zapowiada operator.

Powyższe plany dotyczą rozwoju sieci 5G w paśmie 2600 MHz TDD. Firma zapowiada włączenie nowej technologii także w innych pasmach.

„Plus pracuje obecnie również nad rozwojem sieci 5G przy wykorzystaniu kolejnych częstotliwości i technologii” – podaje telekom. Szczegółów nie zdradza.

We wtorek Cyfrowy Polsat, właściciel Plusa publikuje wyniki za trzeci kwartał br. Przy takich okazjach zwykle wylicza dotychczasowe dokonania jeśli chodzi o rozwój sieci.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pandemia w Amazonie. 20 tys. pracowników zakażonych

Epidemia koronawirusa mocno uderzyła w giganta e-commerce. Nie chodzi jednak o wyniki koncernu, na ...

YouTube zaskoczył. Uruchamia w Polsce nową usługę

Najpopularniejszy internetowy serwis wideo wchodzi w streaming muzyki. Od środy internauci zyskają dostęp do ...

Praca zdalna zaskakująco wydajna. Najnowsze badania

Praca zdalna jest średnio ledwie o 1 proc. mniej wydajna od pracy w biurach ...

Roboty dla alergików. Zastąpią puszystego kota

Petit Qoobo ma być idealnym gadżetem dla kociarzy z alergią. Wygląda prawie jak kot, ...

Jeff Bezos pozbywa się akcji Amazona. Jego majątek rośnie

Najbogatszy człowiek na świecie sprzedał w tym tygodniu akcje Amazona o wartości 3 mld ...

Brytyjczycy będą mieć superkomputer pogodowy. Suma astronomiczna

Równowartość ponad 6 miliardów złotych na najszybszy na świecie superkomputer do prognozowania pogody otrzymała ...