Elon Musk wchodzi z Internetem do Polski. Czeka na zamówienia

Elon Musk
Bloomberg

Konstelacja Starlink należąca do najbogatszego człowieka dysponuje już tysiącem satelitów i szykuje się do komercyjnych usług. Można już składać zamówienia w Polsce, ale ustalone ceny są wysokie.

Wersję testową firma Elona Muska udostępniła pierwszym użytkownikom już w październiku 2020 roku. Na razie mogą z niej korzystać abonenci z USA, Kanady i Wielkiej Brytanii. W najbliższych miesiącach przyjdzie czas na inne kraje, w tym Polskę. Wiadomo już, że cena instalacji wraz z dostawą to ponad 2,5 tys. zł plus 449 zł miesięcznie za prędkość od 50 do 150 Mb/s, a to kwoty znacznie wyższe niż w sieciach komórkowych.

CZYTAJ TAKŻE: SpaceX umieścił 60 satelitów Starlink na orbicie. To nowa era internetu?

Projekt Starlink ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego Internetu nawet na tych terenach, na których dotychczas technicznie było to trudne albo wręcz niemożliwe ze względu na koszty infrastruktury. W pełni komercyjny start usług ma nastąpić po wystrzeleniu przez firmę SpaceX (również należącą do Elona Muska) co najmniej 1400 satelitów. Docelowo na orbicie ma się znaleźć ich nawet 12 tys., a wartość projektu szacuje się na ok. 10 mld. dol. Ponieważ satelity znajdują się na niskiej orbicie (340 km, 550 km oraz 1150 km) opóźnienia w transmisji są niewielkie (rządu 20 ms). Urządzenia ważą po 260 kilogramów, są zasilane za pomocą paneli słonecznych, a napędzane silnikami jonowymi. Zaopatrzono je też w system wykrywania i unikania kosmicznych śmieci.

Niedawno firma ujawniła, że korzysta z jej usług 10 tys. użytkowników. Pytanie, czy będą cieszyły, się powodzeniem jest wciąż otwarte. Z jednej strony kosmiczny system ma zapewnić usługi w miejscach dotąd niedostępnych, z drugiej zaś liczba klientów w takich miejscach jest ograniczona, o czym przekonała się 20 lat temu Motorola, tworząc system 66 satelitów Irydium, który niebawem zbankrutował. W przeciwieństwie do Irydium Starlink nastawia się jednak na usługi internetowe (w tym wideopołączenia i gry online), a nie głosowe.

CZYTAJ TAKŻE: Astronomowie: Satelity Elona Muska zasłonią nam kosmos!

Starlink ma trafić docelowo na giełdę. Obecnie firma stara się w USA o uznanie go za operatora usług powszechnych, co pozwoliłoby na ubieganie się o potężne dofinansowanie z tytułu świadczenia usług  na terenach wiejskich.

Rywalem Elona Muska w walce o kosmiczny internet jest Jeff Bezos, drugi obok Muska z najbogatszych ludzi. Jego Kuiper jest jednak mocno w tyle, ogłoszono go w 2019 roku, kiedy Musk wysyłał już w przestrzeń pierwsze satelity.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Drony pilnują, aby Chińczycy nie grali w madżonga

Policja w wielu chińskich miastach wykorzystuje drony do patrolowania ulic i pilnowania, aby mieszkańcy ...

Polacy ruszyli po sprzęt AGD. Jedna kategoria rozbiła bank

Po fatalnym kwietniu, w maju producenci sprzedali aż o 23 proc. więcej urządzeń AGD ...

Google i Apple wchodzą w medycynę

Sektor medyczny to obecnie najbardziej innowacyjna branża na świecie. Największe firmy wydadzą na badania ...

Największa europejska fabryka komputerów zamknięta

To koniec pewnego rozdziału na rynku pecetów, ale i historii firm Fujitsu. Japoński koncern ...

Naukowcy opracowali drona-nietoperza. Idealny do pracy w nocy

Badacze Mireille “Mimi” Boutin z Purdue University i Gregor Kemper, profesor z Technical University ...

Apka niczym cyfrowy rzecznik prasowy

Troje młodych przedsiębiorców ze Słowacji: Jana Beer i Miroslava Korytko, byłe dziennikarki, potem związane ...