Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował dzisiaj projekt decyzji o określeniu rynku właściwego „świadczenia usługi wymiany ruchu IP typu peering z siecią telekomunikacyjną Telekomunikacji Polskiej”. Tym samym może zakończyć się 10-letni spór o wysokość cen dostępu do sieci IP Telekomunikacji Polskiej, jak również narodowy operator może zostać zmuszony do zaoferowania konkurencyjnym dostawcom usług dostępu do Internetu usługi płatnego, albo bezpłatnej wymiany ruchu IP (tzw. peering IP).

Od kilku lat między polscy ISP oraz przedsiębiorcy Internetowi (portale, firmy hostingowe itp.) narzekają, że TP dyktuje zawyżone ceny dostępu do swojej sieci IP (efektywnie: do swojej 2-milionowej bazy klient usług detalicznych dostępu do Internetu). Jednocześnie nie chce się zgodzić na żadną formę wymiany ruchu. Jak podaje projekt decyzji UKE jednym operatorem, który dzisiaj wymienia ruch IP z Telekomunikacją Polską jest UPC. Współpracę taką operatorzy nawiązali dopiero w tym roku. Pozostali operatorzy i usługodawcy muszą płacić TP za dostęp do jej sieci IP, co stanowi istotny koszt w ich budżetach. Istnieje możliwość tańszego dotarcia do sieci TP za pośrednictwem operatorów międzynarodowych, co jednak wpływa na jakość świadczonych polskim konsumentum usług.

Czynności regulacyjne umożliwia UKE nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego, które umożliwia regulatorowi określenie innego rynku niż 18 tradycyjnych rynków właściwych.

[link=images/pliki/rynek_ip_peering_do_konsutlacji_jawny.pdf]
[/link]

[link=images/pliki/rynek_ip_peering_do_konsutlacji_jawny.pdf]Projekt decyzji w sprawie określenia rynku właściwego wymiany ruchu IP z siecią telekomunikacyjną TP (.pdf.)[/link]