Telecom Italia i Telefonica razem? O takiej możliwości informują dzisiaj agencje prasowe, powołując się na włoską gazetę la Repubblica. Taki według włoskiej gazety miałby być efekt związków kapitałowych firm, posiadających udziały w obu telekomach. Otóż holding Telco, do którego należy 22,5 proc. akcji TI miałby połączyć się z Criteria CaixaCorp, które kontroluje 3,75 proc. akcji Telefoniki. Ten alians miałby być wstępem do przejęcia formalnej kontroli nad Telecom Italia przez Telefonikę, która już dzisiaj pośrednio kontroluje 10 proc. akcji włoskiego rywala. Kierownicza rola na obszar Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej przypadłaby szefowi Telefoniki Jose Linaresowi, a na obszar Europy i krajów śródziemnomorskich CEO Telecom Italia Franco Bernabe.

Formalnie największy wpływ na oba telekomy mają inwestorzy finansowi: Intesa Sanpaolo, Mediobanca i Assicurazioni Generali na Telecom Italię, a LaCaixa na Telefonikę. Włoski rząd jednak mógłby zablokować taką transakcję, a wypowiadał się już wcześniej krytycznie o możliwości oddania kontroli na operatorem narodowym zagranicznemu podmiotowi.

Włoski operator świadczy usługi stacjonarne i mobilne w różnych krajach łącznie ok. 77 mln abonentów. Jego przychody w 2008 r. wyniosłu 30 mld euro. Telefonica natomiast obsługuje łącznie 201 mln abonentów, a jej przychody w 2008 r. wyniosły prawie 58 mld euro. Żaden z operatorów nie działa na większą skalę w Polsce. Telefonica otworzyła w naszym kraju biuro za pośrednictwem którego oferuje usługi hurtu i tranzytu międzynarodowego oraz usługi dla międzynarodowych korporacji.

źr.Bloomberg, Reuters