Dzięki nowoczesnej sieci bibliotecznej każdy obywatel Polski uzyskuje nieodpłatny dostęp do bogatego księgozbioru oraz multimediów – mówi Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki w rozmowie z Jackiem Cieślakiem. Rz: Ranking bibliotek pokazuje, że stereotyp o podziale na zachodnią Polskę A i wschodnią Polskę B staje się nieaktualny.
Grzegorz Gauden: To widoczny gołym okiem pozytywny rezultat realizowanego od czterech lat wieloletniego, rządowego programu „Kultura+ Infrastruktura Bibliotek”, na który zostało przeznaczonych 150 mln złotych. Trwają prace nad uruchomieniem kolejnego programu na lata 2016–2020. Rokowania są bardzo dobre. Mam nadzieję, że do końca 2014 roku rząd podejmie stosowną uchwałę i będziemy ogłaszali nowy nabór projektów, bo zainteresowanie jest bardzo duże.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1256711-Kolejka-do-sieci.html (dostęp płatny)
Zmiana we władzach T-Mobile Polska
Z końcem roku z zarządu odejdzie Grzegorz Bors, odpowiedzialny do tej pory za marketing na tzw. rynku prywatnym, czyli za ofertę dla klientów indywidualnych – dowiedziała się „Rz”. To kolejna istotna zmiana w zarządzie spółki, która wydarzy się na przełomie roku. Od kilku tygodni wiadomo, że zmieni się też prezes. Miroslav Rakowski piastujący tę funkcję czwarty rok uzgodnił odejście z radą nadzorczą i zwierzchnikami w centrali kilka miesięcy temu. Żaden z menedżerów nie ujawnia planów.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1256685-Zmiana-we-wladzach-T-Mobile-Polska.html (dostęp płatny)
Smartfony i tablety – powinny być objęte dodatkową opłatą?
Na nowo rozgorzała dyskusja o objęciu opłatą reprograficzną tabletów i smartfonów – pisze Aleksandra Sewerynik. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od dawna szykuje nowelizację nieaktualnego ze względu na ogromny skok technologiczny rozporządzenia w sprawie opłat od urządzeń i nośników służących do utrwalania utworów. W wykazie prac legislacyjnych wyczytałam, że „projekt dostosuje katalog urządzeń i nośników oraz wysokość opłat do nowoczesnych form kopiowania utworów” oraz że „przewiduje się wyodrębnienie urządzeń profesjonalnych zwolnionych z opłat, ograniczenie liczby ozz uprawnionych do inkasa oraz ewentualną likwidację uzgodnieniowego trybu podziału inkasowanych środków przez ozz”.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1256509-Smartfony-i-tablety-–-powinny-byc-objete-dodatkowa-oplata.html (dostęp płatny)
[srodtytul]Wyborcza.biz[/srodtytul]
Zrób sobie aplikację na smartfon lub tablet. W 24 godziny
To, co dotąd zajmowało programistom miesiące, teraz można zrobić samemu w kilka godzin. Polska platforma Kinetise liczy, że zdominuje rynek kreatorów aplikacji mobilnych. Do niedawna rzeczą, o której każdy szanujący się szef nowej firmy musiał pomyśleć w pierwszej kolejności, była strona internetowa. Teraz dodatkowo niemal żaden biznes nie może się obejść bez aplikacji na smartfony i tablety – czy to restauracja, czy to pralnia, czy to sklep. Klienci muszą mieć dostęp do informacji i usług online w każdej chwili z urządzeń mobilnych. Dotychczas jednak był z tym problem, bo stworzenie biznesowej aplikacji oznaczało zaangażowanie sztabu programistów i koszty sięgające dziesiątek, a czasami setek tysięcy złotych. Ponadto czas potrzebny na jej przygotowanie to kilka miesięcy, a niekiedy nawet rok.
http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,16767233,Zrob_sobie_aplikacje_na_smartfon_lub_tablet__W_24.html