Jak wynika z jej komunikatu, modelem, jaki chciałaby zastosować jest udzielenie licencji innej firmie, która ponosiłaby koszty produkcji, sprzedaży i marketingu, a następnie wsparcia klienta.

Finowie poszukają więc najprawdopodobniej partnera, który przejmie te kompetencje. Powrót na rynek telefonów pod marką Nokia, za sprawą wcześniejszej umowy z Microsoftem, może mieć miejsce najwcześniej w czwartym kwartale 2016 roku. Microsoft w 2013 r. kupił od fińskiej grupy dział produkcji telefonów komórkowych płacąc równowartość 5,45 mld euro: 3,8 mld euro za przedsiębiorstwo i 1,65 mld euro za patenty i licencje.

Transakcja przewidywała, że z ówczesnej Nokii do Microsoftu przejdzie 32 tys. osób, w tym 18,3 tys. zaangażowanych w produkcję. Wraz z komórkowym działem amerykański producent oprogramowania i właściciel Skype’a przejął prawa do marki Lumia.

W tym roku, czyli po niecałych dwóch latach od ogłoszenia operacji Microsoft spisał w straty część przejętego od Finów biznesu i ogłosił, że zwolni 7,8 tys. osób. W 2014 r. ściął zatrudnienie o 18 tys.