Czy zastosowania technologii 5G, takie jak fabryki 4.0, autonomiczne auta, etc. to nieodległa przyszłość, czy raczej science fiction? Czy można stwierdzić dziś na pewno, które zastosowania 5G będą dostępne?
Przewidując scenariusze rozwoju technologii 5G nie opieramy się jedynie na teoretycznych analizach, ale rozmawiamy z wiodącymi przedstawicielami świata technologii i przemysłu oraz z naszymi klientami. To w dialogu z nimi powstają pomysły zastosowań 5G, które są odpowiedzią na konkretne potrzeby i przyniosą realne, wymierne zyski wdrażającym je przedsiębiorstwom. Już dziś możemy powiedzieć, że takie rozwiązania jak przetwarzanie danych na skraju sieci czy autonomizacja produkcji w ciągu najbliższych lat nie tylko będą wdrażane w przemyśle, ale także że dadzą naszym partnerom zupełnie nowe możliwości rozwoju. To oczywiście tylko początek drogi i im dalej w przyszłość, tym więcej możliwości może stworzyć siec 5G. Mówimy, że najlepsze rozwiązania na bazie sieci 5G to te, o których w 2019 roku nikt jeszcze nie pomyślał.
Jakie są dziś główne przeszkody do pokonania przed wdrożeniem 5G w Polsce?
W tej chwili koncentrujemy się na dwóch konkretnych przeszkodach. Pierwszą z nich są wyjątkowo niskie normy dotyczące emisji elektromagnetycznych, które wywodzą się jeszcze z regulacji Układu Warszawskiego i są nawet do 100 razy bardziej rygorystyczne od tych zalecanych przez ekspertów WHO, Komisję Europejską i stosowanych w większości krajów europejskich. Już przy budowie infrastruktury poprzednich generacji normy te podnosiły koszty inwestycji, jednak w przypadku 5G uniemożliwiają one wykorzystanie części technologii kluczowych do budowy sieci. Wnioski te potwierdza chociaż by Instytut Łączności w swoim raporcie opublikowanym na początku tego roku, jak i Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznych w swoich ostatnich wypowiedziach.
CZYTAJ TAKŻE: Debata „Rz”: Na drodze do polskiego 5G – szanse i zagrożenia