Reklama
Rozwiń

Moody’s: negatywna perspektywa dla operatorów w Europie Zachodniej. Nasze telekomy mają przewagę

Publikacja: 29.10.2019 16:23

Agencja Moody’s opublikowała dziś analizę poświęconą operatorom telekomunikacyjnym w Europie. Raport zatytułowany „Negatywna perspektywa w świetle spadających przychodów, wzrostu wydatków i utrzymujących się niepokoi regulacyjnych”  (ang. ” Outlook negative as rvenue stalls, spending builds, regulatory concerns persists”) koncentruje się raczej na ryzykach dla telekomunikacyjnego biznesu.

Są wśród nich m.in. ryzyko wynikające z niepewności, czy telekomy będą mogły tak jak do tej pory współpracować z chińskim koncernem Huawei, wysokie zadłużenie , ograniczone możliwości wzrostu organicznego i trudna z regulacyjnego punktu widzenia konsolidacja.  Zagrożeniem  raportu może być także niska cena akcji telekomu na giełdzie. Według autorów raportu,  może ona sprawić, że pojawią się inwestorzy – aktywiści, liczący, że uda im się wpłynąć na strategie i politykę firm.

Zdaniem Moody’s operatorzy spoza Europy Zachodniej charakteryzują się solidnym profilem kredytowym i tak pozostanie w perspektywie raportu.

W treści opracowania można znaleźć więc wzmiankę o operatorach z Europy Środkowo-Wschodniej. Autorzy malują obraz branży w naszym regionie w cieplejszych barwach. Ich zdaniem tutejsze telekomy mogą liczyć na dalszy wzrost, a wspierać go będą perspektywy makroekonomiczne, bardziej racjonalne otoczenie konkurencyjne, wyższe wskaźniki upowszechnienia smartfonów i obfite wzrosty konsumpcji usług transmisji danych.

„Spodziewamy się, że operatorzy z regionu Europy Środkowowschodniej, których oceniamy (poza operatorami kablowymi) wypracują w 2020 roku wzrost przychodów i EBITDA odpowiednio o 1,5 i 3 proc..” – napisano.

Do tych firm należą Cyfrowy Polsat i Play Communications. Orange Polska nie korzysta z ratingów, jako że sam nie zaciąga zobowiązań na rynku, a pozostawia to głównemu akcjonariuszowi – Grupie Orange.

Moody’s podaje, że na jego ocenę całego sektora w Europie wpłynąć mogłoby przyspieszenie rozwoju branży. „Moglibyśmy podnieść naszą perspektywę do stabilnej gdybyśmy oczekiwali, że przychody organiczne telekomów będą rosły średnio o 1 proc. w dłuższym terminie , przy stabilnym wzroście PKB.  Rozważmy podniesienie perspektywy do pozytywnej, jeśli otrzymamy jasny dowód na to, że przyszły średni wzrost przekroczyłyby 3 proc.” – czytamy w raporcie.

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku