Rząd stawia na ultraszybki internet

W 2020 roku 83 proc. Polaków ma korzystać z internetu, a łącze o prędkości minimum 100 Mb/s docierać do 64 proc. domów – planują Ministerstwo Cyfryzacji i Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Publikacja: 05.12.2019 11:11

Rząd stawia na ultraszybki internet

Foto: cyfrowa.rp.pl

I tak, zgodnie z założeniami, które przedstawiło Ministerstwo Cyfryzacji (MC) i Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), w końcu 2020 roku 64 proc. gospodarstw domowych w Polsce powinno być w zasięgu szerokopasmowego Internetu o minimalnej prędkości 100 Mb/s.

Szybki wzrost szybkich łączy

Jeśli ten plan się powiedzie, oznaczać będzie wzrost o około 10 pkt. proc. w porównaniu z wynikiem, jaki osiągnęliśmy w 2018 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Ranking DESI 2019: miejsce Polski bez zmian, słabsze w łączności

Informacja o tym, ile gospodarstw domowych w Polsce ma możliwość skorzystania z takich łączy dostępu do sieci zostały podane ostatnio w raporcie Komisji Europejskiej szeregującym państwa członkowskie w tzw. indeksie DESI (Digital Economy and Society Index).

Ostatnie zestawienie – DESI 2019 – zostało opublikowane w czerwcu br. Zgodnie z nim w 2018 r. w zasięgu ultraszybkich łączy dostępu do Internetu (czyli takich o minimalnej prędkości 100 Mb/s) było 54 proc. gospodarstw domowych w kraju.

Do wzrostu tego wskaźnika przyczyniają się inwestycje operatorów telekomunikacyjnych i telewizji kablowych w modernizację i budowę nowych sieci światłowodowych do domu (FTTH) oraz w technologiach zbliżonych, często również wykorzystujących światłowód, jako element.

Dogonić unijną średnią

MC zakłada także, że w końcu 2020 r. regularnie z Internetu korzystać będzie 83 proc. mieszkańców kraju. Dla porównania, wg. DESI 2019 z Internetu korzystało 75 proc. Polaków, podczas gdy średnia dla państw Unii Europejskiej wynosiła właśnie 83 proc., do których dążyć będzie w 2020 r. resort.

MC chce także aby z e-usług korzystało w 2020 r. 42 proc. użytkowników internetu.

Tutaj trudno o dobre porównanie z DESI, ponieważ w indeksie tym za użytkowników e-usług uznano dość szeroką grupę, czyli składających formularze urzędowe za pośrednictwem Internet. W  czerwcowej edycji  DESI 2019 wskazano, że z tej możliwości korzysta 49 proc. internautów.

Ważna 5G

W planach resortu i UKE nie zabrakło odniesień do technologii 5G. Resort cyfryzacji nawiązał do niej opisując, w jaki sposób chce osiągnąć 64-proc. odsetek gospodarstw korzystających z 100 Mb/s i więcej. Informuje, że będzie przygotowywać ramy prawne dla 5G (nie precyzuje co się pod tym kryje).

Z kolei UKE wpisał do planu swojego prezesa rozdysponowania 320 megaherców częstotliwości dla sieci 5G. Chodzi najpewniej o cztery bloki po 80 megaherców każdy w paśmie 3,4-3,8 GHz, które UKE wystawić ma na początku 2020 roku na aukcję.

Wśród celów MC na pierwszym miejscu wymieniono prace nad systemami, których na co dzień nie widać gołym okiem. Chodzi o takie rzeczy, jak zapewnienie ciągłości działania państwowych systemów, uruchamianie dodatkowych e-usług zarówno dla administracji, jak i obywateli.

I tak, zgodnie z założeniami, które przedstawiło Ministerstwo Cyfryzacji (MC) i Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), w końcu 2020 roku 64 proc. gospodarstw domowych w Polsce powinno być w zasięgu szerokopasmowego Internetu o minimalnej prędkości 100 Mb/s.

Szybki wzrost szybkich łączy

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości