Nie zanosi się, aby nowy prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej miał się pojawić szybko. Realnie może się to wydarzyć w lipcu. Kancelaria Premiera Rady Ministrów w miniony piątek miała dopiero zakończyć oczekiwanie na ewentualne zgłoszenia kandydatów wysłane pocztą. Teoretycznie w tym tygodniu mogłyby się zacząć rozmowy z chętnymi na to stanowisko, ale – jak słyszymy – jest to raczej mało prawdopodobne.
CZYTAJ TAKŻE: UKE unieważnił aukcję 5G. Czy operatorzy pójdą na wojnę?
Wiadomo też już, że KPRM raczej nie poda do publicznej wiadomości listy osób, które starają się o urząd. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w odpowiedzi na nasze pytania, ile wniosków wpłynęło, że ani liczba, ani dane kandydatów nie stanowią informacji publicznej. Na pytanie, czy jest to tajemnica, odpowiedzi już nie uzyskaliśmy.
Jak pisaliśmy, wśród potencjalnych kandydatów na prezesa UKE wymieniany jest przede wszystkim Krzysztof Dyl, wiceprezes obecnie wykonujący obowiązki prezesa UKE. Drugą osobą, która pojawiła się na giełdzie nazwisk, był Piotr Woźny, znany w świecie telekomunikacyjnym prawnik (b. partner w kancelarii GWW), a ostatnio prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Ta kandydatura upadła w piątek. Jak się bowiem okazało, walne zgromadzenie akcjonariuszy Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, spółki kontrolowanej przez Zygmunta Solorza, powołało Woźnego do rady nadzorczej ZE PAK.
Jak już pisaliśmy, do UKE nie wybierają się obecna wiceminister cyfryzacji Wanda Buk ani też b. wiceminister cyfryzacji, obecnie menedżer w Exatelu Szymon Ruman.