Materiał powstał we współpracy z firmą Huawei
O kluczowym znaczeniu wsparcia ze strony najnowszych technologii szybkiego mobilnego internetu dla gospodarki mówił podczas Światowego Forum Zarządzania Internetem – Internet Governance Forum (IGF2020) Aleksander Jakubczak, Senior Marketing Manager na region Europy Środkowo-Wschodniej i kraje nordyckie w Huawei. W prezentacji „Jak sieć 5G może pomóc wyjść z globalnego kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią” przedstawione zostało szerokie spektrum możliwości, jakie szybki internet nowej generacji otwiera zarówno przed prywatnymi użytkownikami, jak i całą gospodarką, w tym m.in. górnictwem, rolnictwem czy telemedycyną.
5G: ewolucja czy rewolucja
Czy wejście technologii 5G do użytku komercyjnego to ewolucja czy rewolucja? – I jedno, i drugie. To zależy od spojrzenia – stwierdził Aleksander Jakubczak. – Jest to ewolucja, gdy patrzymy z punktu widzenia konsekwentnego rozwoju technologicznego. Mieliśmy 3G i 4G, a zatem 5G jest naturalnym kolejnym krokiem na tej drodze. Jednak jest to prawdziwa rewolucja, gdy spojrzymy na 5G z punktu widzenia o wiele większej przepustowości sieci i nowych rozwiązań technologicznych – podkreślił. Dodał, że najpopularniejsza obecnie technologia 4G (zwana popularnie LTE) oraz 5G będą istnieć równolegle przez przynajmniej dziesięć lat.
Warto przypomnieć, że ze względu na ogromne możliwości, jakie otwiera przed użytkownikami technologia 5G, Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) podzielił usługi sieci telefonii komórkowej na trzy kategorie. Te trzy filary 5G to eMBB (enhanced Mobile Broadband), czyli rozszerzony mobilny szerokopasmowy dostęp do internetu, mMTC (Massive Machine Type Communications), czyli masowa komunikacja między maszynami, a zatem obszar pozwalający na rozwój Internetu Rzeczy, oraz uRLLC (Ultra-Reliable and Low Latency Communications), czyli ultra niezawodna komunikacja o niskich opóźnieniach.
5G korzysta z trzech podstawowych zakresów fal. W opinii eksperta Huawei Technologies najważniejszy z nich to pasmo C o częstotliwości 3,5 GHz, które ma przepustowość odpowiednią dla gęsto zaludnionych obszarów miejskich. Jest także pasmo 700 MHz, które zapewnia zasięg sieci, podobnie jak pasmo 800 MHz w przypadku LTE. Oraz tzw. pasmo milimetrowe, o częstotliwości 26 lub 28 GHz – w zależności od regionu świata – które ma być wykorzystywane w przypadku hot-spotów. Zapewnia ono ogromną przepustowość, pozwalając na przesył danych do pojedynczego użytkownika z prędkością 10 czy nawet 20 Gb/s.