Po raz pierwszy OS dla smartfonu Apple umożliwi multitasking, czyli uruchomienie jednocześnie więcej niż jednej aplikacji dostarczonej przez firmę trzecią. iPhone OS 4 umożliwi także tworzenie folderów, umożliwiających tworzenie folderów grupujących skróty do poszczególnych aplikacji. Apple zapowiedziało także nowe funkcje skrzynki odbiorczej dla wiadomości oraz rozbudowane funkcje korporacyjne, w tym ochronę danych.  

Jednym z najciekawszych dla operatorów i dostawców treści elementem najnowszego iPhone OS będzie zintegrowana platforma reklamy mobilnej iAd oraz iBooks, czytnik i sklep z książkami elektronicznymi, który zadebiutował w tablecie iPad, który pojawił się na rynku w ostatnią sobotę. Platforma iAd pozwoli na wyświetlanie reklam bez konieczności otwierania przeglądarki internetowej, co pozwala umieszczać reklamy w aplikacjach sprzedawanych za pośrednictwem App Store. Apple zatrzyma dla siebie 40 proc. przychodu z iAd, reszta trafi do twórców aplikacji.

Premierę iPhone OS 4 zaplanowano na lato. Wersja beta oprogramowania jest już dostępna dla członków iPhone Developer Program.