Przegląd prasy – środa 8 grudnia

Publikacja: 08.12.2010 08:23

[srodtytul]Financial Times[/srodtytul]

[b]AT&T zdobył dużych klientów w Europie[/b]

Paul Taylor

Amerykański telekom podpisał kontrakty z dwoma ulokowanymi w Europie koncernami. Brytyjskiemu Smith Group będzie świadczył przez pięć lat usługi telekomunikacyjne za co zainkasuje 150 mln dolarów. Z niemiecką grupą Linde podpisał umowę na pięć lat o nieujawnionej wartości. Te dwa kontrakty, to element ofensywy na Starym Kontynencie, które stawiają AT&T w rzędzie nowych rywali dla BT i innych wielkich, europejskich operatorów.

http://www.ft.com/cms/s/0/7afa5900-024d-11e0-ac33-00144feabdc0.html#axzz17VCtGnct (dostęp po zalogowaniu)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Czy nowy protokół jest bardziej przejrzysty[/b]

Krzysztof Tomaszewski

Nowy wzór protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego powinien ułatwić wypełnienie tego dokumentu. Od 11 grudnia 2010 r. zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. – Czy nowy protokół będzie bardziej przejrzysty – pyta pani Danuta z Łodzi. Celem nowej regulacji jest dostosowanie protokołu do przepisów wprowadzonych nowelizacją ustawy – Prawo zamówień publicznych Zwrócono na to uwagę w informacji Urzędu Zamówień Publicznych (www.uzp.gov.pl). Jak podkreślono, chodzi również o to, żeby nowy wzór protokołu był przejrzysty, łatwy do wypełnienia i odnoszący się do najważniejszych zdarzeń w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=332344 (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Jeszcze raz o rezerwach w MIT[/b]

Dawid Tokarz

W nawiązaniu do artykułu z 22.11.2010 r. „MNI tworzy mity w MIT” i oświadczeń zarządu MIT wyjaśniam, co następuje:

1. Z raportu MIT za I półrocze 2010 r. wynika, że z zawiązanej w 2009 r. rezerwy na 12,3 mln zł spółka rozwiązała 9,5 mln zł. 2. Z oświadczeń MIT po tekście „PB” wynika, że: a) rezerwa dotyczy loterii, w których przychody nie występują równocześnie z kosztami, a księgowanie następuje na podstawie prognoz b) na koniec 2009 r. zawiązano nie tylko tę rezerwę, ale i związaną z nią „prognozę przychodów” na 18,5 mln zł, ujętą w bilansie jako krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe c) rezerwy w MIT są rozwiązywane „w momencie zaliczenia właściwych faktur w koszty”. O tym wszystkim inwestorzy wcześniej nie wiedzieli.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=d2577e61-5db7-49e6-8be9-13bcb5da16ed&date=2010-12-08 (dostęp płatny)

[b]Samsung rozpycha się na polskim rynku[/b]

Katarzyna Kapczyńska

Koncern chce walczyć o pierwsze miejsce na rynku komórek, PC i lodówek. Spółka zapowiada dwucyfrowy wzrost przychodów. W telewizorach Samsung jest numerem jeden w Polsce. Chciał w tym roku zdetronizować Nokię w segmencie telefonów komórkowych, ale się nie udało. — Zawiniły kłopoty z zaopatrzeniem w odpowiednią ilość sprzętu. Problem ma zostać rozwiązany do końca pierwszego kwartału 2011 r. — tłumaczy Kyung Sik Choi. Za cel stawia sobie osiągnięcie pozycji lidera w przyszłym roku.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=2ea4dcbe-8541-4606-8ad3-dc4b504f9122&date=2010-12-08 (dostęp płatny)

[b]Więcej ofert darmowych połączeń[/b]

Kamil Kosiński

Operatorzy proponują: zamiast nam płacić, oglądaj reklamy. Analitycy twierdzą, że to nie ma sensu, alei tak przybywa ofert darmowych połączeń za zgodę na oglądanie lub słuchanie spotów. Kolejny operator telekomunikacyjny udostępnia usługi za darmo tym, którzy zgodzą się na serwowanie im pakietu reklamowego. Pod koniec listopada ogłosiła to wirtualna sieć komórkowa (MVNO) działająca pod przedpłaconą marką FreeM spółki Inmobile. Za obejrzenie 2-4 reklam na ekranie telefonu pozwala na bezpłatną transmisję danych z mobilnych wersji 10 serwisów internetowych. Transmisja ze stron WWW pozwiązana z obejrzeniem bloku reklamowego jest limitowana do 30 minut lub 0,5 MB transferu. Dla komunikatorów nie ma limitu. Obejrzenie 30 bloków reklamowych w miesiącu wydłuża ważność konta także na rozmowy.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=91b18379-4e20-46fa-926f-e71e9910cebe&date=2010-12-08 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Dwóch się stara o zakup Exatela[/b]

Urszula Zielińska

Polkomtel poprosił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zgodę na przejęcie Exatela. Mediatel też. UOKiK opublikował wczoraj na stronie internetowej wniosek Polkomtela (operatora sieci komórkowej Plus) o zgodę na koncentrację polegającą na przejęciu Exatela. To pierwsza taka publiczna i formalna informacja potwierdzająca, że Polkomtel chciałby kupić tę firmę. Branża miała do tej pory wątpliwości, czy udział sieci Plus w rozmowach o Exatelu nie ma podbić ceny lub ułatwić rezygnację ze sprzedaży w ogóle.

http://new-arch.rp.pl/artykul/1003235_Dwoch_sie_stara__o_zakup_Exatela.html(dostęp płatny)

[srodtytul]Financial Times[/srodtytul]

[b]AT&T zdobył dużych klientów w Europie[/b]

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu