Najnowsza, piąta już wersja mobilnego systemu operacyjnego iOS, która pojawi się na rynku jesienią, przyniesie znaczącą zmianę dla użytkowników urządzeń mobilnych Apple, w szczególności właścicieli smartfonów iPhone.

Jak zapowiedział producent na wieczornej konferencji deweloperskiej, słuchawki wyposażone w nową wersję systemu nie będą musiały już być łączone z komputerem wyposażonym w program iTunes.

Do tej pory zarejestrowanie nowego telefonu czy jego synchronizacja i wgranie multimediów czy muzyki, musiało się odbywać za jego pośrednictwem, przy użyciu kabla. Tę funkcjonalność przejmie teraz funkcja PC Free oraz Cloud, czyli internetowa „szafa” Apple z plikami użytkownika, takimi jak muzyka, zdjęcia czy kontakty.

Wśród nowości, w iOS 5 pojawi się funkcja podobna do znanego z systemu Android centrum powiadomień. Usługa będzie rejestrować wszystkie przegapione wydarzenia, takie jak przypomnienia, odebrane wiadomości, etc. Do tej pory powiadomienia w systemie iOS były wyświetlane jednorazowo, bez możliwości powrotu do nich po ich zamknięciu.