Należący do ATM operator systemu mobilnych płatności mPay poinformował o zawarciu porozumienia z organizacją kart płatniczych Mastercard. Na mocy tej umowy od połowy lipca użytkownicy systemu mPay będą mogli dokonywać płatności w ciężar rachunków kart Mastercard – debetowych i kredytowych, jeżeli zarejestrują je w systemie mPay.

Techniczne i organizacyjne zasady działania tych płatności nie zostały jeszcze ustalone, ale partnerzy dążą do modelu, w którym płatność mPayem będzie oznaczała automatyczne zasilenie elektronicznej portmonetki, obciążające kartę płatniczą, a następnie zrealizowanie zadysponowanej przez użytkownika płatności. Na początku  nie będą one obciążane żadną dodatkowa prowizją. Docelowy model nie został jeszcze ustalony.

Płatności mPayem w poczet salda karty płatniczej nie będzie uzależniony od udziału w systemie banku-emitenta karty, chociaż i mPayowi i Mastercardowi zależy na udziale banków w całym procesie i popularyzacji mobilnych płatności. Na razie – mimo kilkuletnich wysiłków mPaya – zaangażował się w ten system tylko Citibank. Nie udało się również zorganizować – mimo prób – koalicji banków i operatorów komórkowych na rzecz jednego systemu mobilnych płatności.

Liczba kart płatniczych Mastercard w Polsce wynosi ok. 6 mln.