W maju br. CRC przedstawił Komisji Europejskiej projekt decyzji, stwierdzający, iż pięciu operatorów CATV posiada pozycję znaczącą na belgijskim detalicznym rynku broadcastingu i nakładający na tych operatorów obowiązki regulacyjne. Rynek, na którym wyznaczono operatorów CATV za tzw. operatorów SMP (ang. Significant Market Power) objął swoim zakresem usługę przesyłu sygnału telewizyjnego (zarówno analogowego, jak i cyfrowego) oraz usługę przyłączenia do tej sieci użytkowników końcowych. Prawo do zawartości programowej nie zostało objęte zakresem tego rynku i proponowanej regulacji.
I.
Jako, że rynek przesyłu sygnału telewizyjnego oraz dostępu do stosownej sieci nie jest rynkiem, który Komisja Europejska definiuje jako podatny na regulację ex ante (por. Zalecenie KE z 17.12.2007 r. w sprawie właściwych rynków produktów i usług w sektorze łączności elektronicznej podlegających regulacji ex ante zgodnie z dyrektywą 2002/21/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspólnych ram regulacyjnych sieci i usług łączności elektronicznej; Dz.U. WE z dn. 28.12.2007, L 344/69), CRC musiał wykazać, że cechy tego rynku spełniają tzw. test trzech kryteriów tj., że rynek charakteryzuje się wysokimi i trwałymi barierami wejścia, że brak na nim samoistnych tendencji w stronę efektywnej konkurencji i wreszcie – że prawo konkurencji jest tym zakresie niewystarczające.
Uzasadniając stwierdzenie wysokich i trwałych bariery wejścia na zdefiniowany rynek, CRC zauważył, iż operatorzy CATV posiadają trudną do zduplikowania infrastrukturę, pozwalającą na przesyłanie sygnału telewizyjnego, w tym także sygnału cyfrowego. Jakość i zakres usług przekazywanych sygnałem cyfrowym powoduje, że CRC uznał, iż jedynie sieci FTTH są w stanie stworzyć potencjalną konkurencję dla sieci CATV, pozwalając na wejście na rynek nowych graczy.
W ocenie CRC substytutu dla telewizji oferowanej przez CATV nie stanowią, ani telewizja satelitarna – m.in. z uwagi na niską penetrację oraz brak możliwości (wynikający z prawa krajowego) instalacji anten satelitarnych we wszystkich lokalizacjach, ani naziemna telewizja cyfrowa przede wszystkim z uwagi na ograniczone pasmo, pozwalające na oferowanie ograniczonej liczby kanałów (do około 40), ani telewizja mobilna – z uwagi na ograniczone częstotliwości a także komplementarność (a nie substytucyjność) tych usług do sieci kablowych oraz IPTV.