Operatorzy telekomunikacyjni w 16 stanach USA otrzymają federalne fundusze na zwiększenie dostępności szerokopasmowej sieci w terenach wiejskich. Na rozwój broadbandu Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych przeznaczył 103 mln dol.

Jest to część narodowego planu szerokopasmowego ustanowionego przez Federalną Komisję Łączności. Zakłada on wyposażenie do 2020 roku 100 mln amerykańskich gospodarstw domowych w łącza internetowe o przepustowości 100 Mb/sek. To o 20 razy więcej niż prędkość, którą dzisiaj dysponuje wielu Amerykanów.

Beneficjentami tego dofinansowania będą stany: Alabama, Arkansas, Kalifornia, Illinois, Kentucky, Luizjana, Missouri, Nebraska, Nevada, Ohio, Oklahoma, Teksas, Wirginia, Zachodnia Virginia, Wisconsin i Wyoming.

Z badań przeprowadzonych przez Departament Handlu USA wynika, że jeden na 10 Amerykanów nie może uzyskać połączenia internetowego o jakości umożliwiającej korzystanie z usług wideo czy wideokonferencji. W trudnej sytuacji jest dwie trzecie amerykańskich szkół dysponujących łączami zbyt wolnymi w stosunku do ich potrzeb.

Raport wskazuje, że 19 mln mieszkańców USA zajmujących 28 proc. powierzchni rolniczej tego kraju wyposażonych jest w łącza o prędkości poniżej 3 Mb/sek. Na terenach miejskich ten odsetek wynosi 3 proc., czyli 7,2 mln ludzi.