Zgoda na fuzję Aster i UPC, a następnie nałożenie obowiązków regulacyjnych na nowopowstały podmiot – to koncepcja Urzędu Komunikacji Elektronicznej, do której stara się przekonać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – wynika z artykułu opublikowanego dzisiaj przez Puls Biznesu. UOKiK od grudnia ubiegłego pracuje nad wnioskiem o zatwierdzenie transakcji sieci kablowych.

Jak pisze dzisiejszy Puls Biznesu, o czym wzmiankowaliśmy już wcześniej także na łamach rpkom.pl, UOKiK (to wciąż nieoficjalna informacja, bo urząd nie udziela żadnych informacji na temat procesu) chce wydać zgodę uwarunkowaną sprzedażą przez UPC nakładkowej infrastruktury kablowej. Dzięki temu nabywca mógłby konkurować o klientów połączonych Astera i UPC. Nie wiadomo jednak, czy taka operacja nie podważyłaby ekonomicznej kalkulacji, jaka stała za porozumieniem Astera i UPC. Propozycja UKE, choć niesie za sobą nowe zagrożenia dla operatorów, mogłaby być im doraźnie na rękę.

– Uważamy, że taka metoda zapobiegania potencjalnym skutkom koncentracji nie uchybi głównemu celowi, jakim jest stworzenie konkurencyjnej równowagi. Przekazaliśmy UOKiK pełną koncepcję regulacji, łącznie ze szczegółami technicznymi, nowopowstałego podmiotu. Jesteśmy do tego przygotowani – mówi rpkom.pl Anna Streżyńska, prezes UKE.