Firma badawcza Point-Topic opublikowała informację na temat średnich cen usług dostępowych na świecie. Z jej analiz wynika, że dostęp w podstawowej ofercie (ang.entry-level) FTTx kosztuje globalnie średnio 33,2 dolarów na miesiąc, podczas gdy usługi xDSL 28,2 dolarów na miesiąc, a DOCSIS 28,8 dolarów na miesiąc.

Wedle statystyk Point-Topic od grudnia 2009 r. rosną globalne średnie ceny dostępu xDSL i FFTx. W sieciach xDSL wzrost wyniósł ok. 2,5 proc., w sieciach DOCSIS  ok. 11 proc. W tym samym czasie FTTx  potaniała o ok. 10 proc. W ostatnich kwartałach ceny tej technologii już jednak nie spadają i FTTx utrzymuje swoją przychodową przewagę nad dwoma pozostałymi technologiami.

Średnie ceny 1 megabita dostępu FTTx oraz DOCSIS w Europie Zachodniej (po ok. 1,8 dolara) są wyższe niż w Europie Wschodniej, gdzie kosztują odpowiednio 1 dolar i 1,7 dolara za megabit. Droższy w Europie Wschodniej jest natomiast dostęp xDSL: prawie 6 dolarów za megabit wobec 4 dolarów za megabit w krajach Europy Zachodniej.

– Biorąc pod uwagę średnie ceny abonamentów i średnią cenę megabita można stwierdzić, że operatorzy sieci FTTx skutecznie zaoferowali rynkowi dobrą jakość za dobrą cenę – konkludują analitycy Point-Topic.

Co do zasady na całym świecie xDSL jest najdroższą technologią dostępową w przeliczeniu na megabit. Wyjątkiem są kraje Azji Południowo-Wschodniej, gdzie najdroższy jest DOCSIS.