Krakowska firma analityczna PMR opublikowała informację prasową poświęconą promocji raportu „Rynek telekomunikacyjny w Polsce 2011. Prognozy rozwoju na lata 2011-2015″. Do najważniejszych wydarzeń br. zaliczyła przejęcie Polkomtela przez Zygmunta Solorza-Żaka.

-Polkomtel należy do trójki czołowych graczy na rynku telefonii komórkowej w Polsce. Jest również liderem pod względem rentowności. Dlatego jego sprzedaż jest wydarzeniem strategicznym” – uważa PMR. – Obecnie największy potencjał i przewaga konkurencyjna spółek Zygmunta Solorza-Żaka tkwi w mobilnym internecie – głównie w jakości i parametrach oferowanych usług – uważa PMR.

PMR spytało o wpływ transakcji na rynek 1—największych firm działających na rynku telekomunikacyjnym w Polsce.

43 proc. z badanych uważa, że przyczyni się ona do wzrostu konkurencji na rynku. 38 proc., że w efekcie nastąpi konsolidacja usług, w tym pakietyzacja. 25 proc. badanych uważa, że transakcja na rynku nic nie zmieni. 15 proc., że spadną ceny, tyle samo, że umocni się pozycja Polkomtela oraz że przyspieszy rozwój LTE. Tylko 8 proc. sądzi, że może dojść do monopolizacji rynku telekomunikacyjnego.