China Mobile, największy operator komórkowy na świecie pod względem liczby klientów zapowiedział, że w przyszłym roku uruchomi angielską wersję swojego sklepu z aplikacjami mobilnymi. W ten sposób operator chce zwiększyć liczbę użytkowników sklepu oraz grono developerów aplikacji.

Chiński operator swoją platformę Mobile Market (MM) uruchomił w 2009 roku i jest ona obecnie największym na świecie chińskim sklepem z aplikacjami. Jak podaje China Mobile do końca października zanotował on 590 mln pobrań aplikacji i ma zarejestrowanych 138 mln użytkowników. W zeszłym roku China Mobile zachęcał np. 50 mln chińskich studentów z 3 tys. uniwersytetów do rozwijania mobilnych aplikacji kusząc ich „godziwym” wynagrodzeniem.

Mimo notowanego przez dwa lata wzrostu, na razie Chińczycy nie mogą konkurować z App Store i Google Android Market. A to jest ich ambicją. Sklep Apple’a który udostępnia ponad 500 tys. aplikacji, zanotował już ponad 18 mld ściągnięć. Jak powiedział Wang Jianzhou, prezes China Mobile w wywiadzie dla Economy & Nation Weekly chiński Mobile Market ma stać się największym na świecie sklepem pod względem liczby ściągnięć aplikacji. Dlatego też w przyszłym roku Mobile Market ma zostać otwarty także dla klientów konkurencyjnych chińskich sieci China Unicom i China Telecom, a wersja angielska ma przyciągać użytkowników z całego świata.