Holenderski urząd antymonopolowy (NMA, Nederlandse Mededingsautoriteit) wszczął postępowanie wyjaśniające, czy najwięksi operatorzy na holenderskim rynku komórkowym nie dopuścili się ustalania poziomu cen i niedozwolonej wymiany informacji rynkowych – podała agencja Reutera.

Nazwy operatorów nie zostały wymienione w komunikacie NMA, ale niezależnie Vodafone, KPN i T-Mobile podały informację o kontrolach pracowników urzędu, jakie miały miejsce w ich siedzibach i „że podjęli z nimi pełna współpracę”. KPN podał, że jego pracownicy byli przesłuchiwani w związku z trybem pracy przy kształtowania nowych ofert oraz zasad współpracy z kanałami sprzedaży.

Holenderski urząd antymonopolowy wszczął analogiczne postępowanie przeciwko tym samym operatorom na początku ubiegłej dekady. Zakończyło się ono nałożeniem kar w wysokości 3,7-7,9 mln euro.

Trzej operatorzy kontrolują cały holenderski rynek komórkowy. Wysokość potencjalnej kary w przypadku stwierdzenie naruszenia prawa antymonopolowego może sięgnąć w Holandii – podobnie, jak w Polsce – do 10 proc. rocznych obrotów przedsiębiorcy.