Mobilne banki oferują coraz więcej
Grzegorz Stanisławski
Rozwój aplikacji bankowych na telefony komórkowe sprawił, że dziś obsługa konta osobistego ze smartfona jest równie łatwa jak z komputera osobistego. Dostępnych jest coraz więcej funkcjonalności. Ostatnie tygodnie to gorący okres na rynku bankowości mobilnej. Nowa oferta aplikacji na smartfony przygotowana przez BZ WBK wspólnie z operatorem sieci Plus, rozszerzenie mobilnej aplikacji na aparaty z systemem Android w mBanku i wreszcie start zupełnie nowej platformy transakcyjnej w Pekao SA – to najważniejsze wydarzenia jesieni na tym rynku. To także jedne z najważniejszych wydarzeń w polskiej bankowości w ogóle. Bankowcy nie dziwią się tak szybkim zmianom i rozwojowi oprogramowania pozwalającego na łatwe i szybkie korzystanie z konta osobistego za pomocą telefonów komórkowych.
http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=391403 (dostęp płatny)
Bezpieczeństwo transakcji będzie zależeć przede wszystkim od rozsądku właściciela telefonu i konta
Patrycja Otto
Korzystanie z usług bankowości w telefonie komórkowym wymaga zabezpieczeń i właściwego podejścia użytkownika. Należy szczególnie uważać przy ściąganiu oprogramowania. Jeśli mamy je z nieznanego źródła, może dojść do zawirusowania programu, a haker uzyska wgląd w decyzje klienta i wykorzystując jego tożsamość, będzie mógł przekierowywać depozyty na wskazane przez siebie konto. – Warto korzystać z zaufanych źródeł, np. aplikacje dostępne w serwisie App Store przechodzą dodatkowe testy, co minimalizuje zagrożenia – tłumaczy Leszek Piekut z mBanku.
http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=391405 (dostęp płatny)
W Kenii standard, w Polsce gadżet
Tomasz Żółciak
Prężnie rozwijający się rynek smartfonów i tabletów napędza bankowość mobilną, tak jak na początku XXI w. dzięki komputerom z dostępem do internetu rozwinęła się bankowość internetowa. W Polsce, w przeciwieństwie np. do Czech, nowinki technologiczne najpierw oferowane są za darmo. Teoretycznie więc nowa usługa ma wszelkie cechy, by szturmem podbić rynek. Jednak w przypadku wciąż raczkującej bankowości mobilnej w Polsce trudno mówić o nadchodzącej wielkimi krokami rewolucji. Powodów jest co najmniej kilka.
http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=391407 (dostęp płatny)
[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]
Boni: Budowę nowego resortu trzeba zacząć od „sprzątania”
Przemysław Poznański
– Nikt mnie nie „przerzucił” do resortu administracji i cyfryzacji. Wziąłem na siebie to zadanie w przekonaniu, że moja praca może się komuś przydać – zaznaczał minister Michał Boni na poniedziałkowym spotkaniu w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat. Szef nowego e-resortu, którego w środowisku ekspertów od e-urzędów określa się mianem „Michała bez ziemi”, nie ukrywał, że ministerstwo jest „w instalacji”. Nie tylko nie ma własnej siedziby, ale nawet nie może się pochwalić osobną stroną internetową – informacje o resorcie znajdują się u dołu strony MSWiA.
http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10845171,Boni__Budowe_nowego_resortu_trzeba_zaczac_od__sprzatania_.html
TVN i Francuzi z Canal Plus ogłaszają alians
Vadim Makarenko
Połączenie platformy N z Cyfrą+ oraz pośredni udział mniejszościowy dla grupy Canal+ w TVN – to bilans kilkumiesięcznych negocjacji między Grupą ITI i francuskim koncernem Vivendi. Dzięki połączeniu N z Cyfrą+ powstanie druga co do wielkości platforma cyfrowa w Polsce po Cyfrowym Polsacie. Będzie obsługiwała ok. 2,4 mln abonentów Szefem połączonych platform zostanie Markus Tellenbach, prezes grupy TVN. Szefowa Cyfry+ Beata Mońka będzie jego zastępcą.
http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10839954,TVN_i_Francuzi_z_Canal_Plus_oglaszaja_alians.html
[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]
Koncern ITI, TVN i Grupa Canal+ dopięły szczegóły partnerskiej umowy
Magdalena Lemańska
Największa transakcja mediowa ostatnich lat została dopięta. Grupa Canal+ kupuje od ITI pośrednio pakiet akcji TVN i łączy swoją Cyfrę+ z platformą „n” należącą do giełdowej firmy. Analitycy chwalą TVN za korzystne warunki umowy.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/721814_Koncern_ITI_TVN_i_Grupa_Canal+__dopiely_szczegoly_partnerskiej_umowy.html (dostęp płatny)
Roszada opłaci się TVN i ITI
Magdalena Lemańska
Uzgodniono szczegóły największej transakcji w branży medialnej w ostatnich latach. W jej wyniku Canal+ przejmie 40 proc. N-Vision, spółki kontrolującej 51 proc. akcji TVN, a należące do Canal+ i giełdowej spółki platformy telewizji cyfrowej zostaną połączone.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/721808_Roszada_oplaci_sie_TVN_i_ITI.html (dostęp płatny)
Popyt na usługi data center wciąż rośnie
Dariusz Wolak
Polska jest największym centrum przetwarzania danych w naszej części Europy. Ten segment rynku informatycznego powiększa się co roku w tempie bliskim do 20 proc.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/721801_Po%C2%ADpyt_na_uslu%C2%ADgi_da%C2%ADta_cen%C2%ADter_wciaz_ro%C2%ADsnie.html (dostęp płatny)
[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]
Nokia nie planuje tabletu
Marek Druś, MARKETWATCH
Nokia nie ma konkretnych planów zaoferowania w najbliższej przyszłości tabletu, powiedział prezes Stephen Elop. W listopadzie w prasie pojawiły się informacje, że fiński koncern planuje zaoferowanie w połowie przyszłego roku tabletu na bazie systemu operacyjnego Windows 8. – Nokia nie ma konkretnego planu, ale studiujemy rynek uważnie. Być może pewnego dnia wejdziemy na ten rynek – mówi obecnie Elop. Prezes Nokii zadeklarował także, że „dopóki będzie pełnił tą funkcję” centrala spółki pozostanie w fińskim Espoo.
http://teleinformatyka.pb.pl/2532876,83851,nokia-nie-planuje-tabletu (dostęp płatny)
[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]
Fuzja roku dzieli Polskę na dwie telewizje
Magdalena Lemańska
Klienci platform cyfrowych zyskają lepszą ofertę, może też zmaleć cena, jaką płacą za odbiór telewizji i internetu. W przyszłym roku dojdzie do fuzji platform cyfrowych Cyfra+ i „n”. Wspólnie stworzą przeciwwagę dla płatnej telewizji Zygmunta Solorza-Żaka. Mający ponad 3,5 mln klientów Cyfrowy Polsat zyska konkurencję, która na starcie będzie miała ok. 2,5 mln abonentów. Specjaliści twierdzą, że do zagospodarowania na rynku płatnych telewizji jest jeszcze ok. 1 mln nowych klientów. To o nich stoczy się najpierw zimowa batalia na promocje i prezenty, a następnie na ofertę i, być może, ceny.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1105324_Fuzja_roku_dzieli_Polske_na_dwie_telewizje.html (dostęp płatny)
Kto rządzi w Polkomtelu
Urszula Zielińska
„Rz” ustaliła, jaki będzie nowy podział kompetencji między głównych menedżerów Plusa. W poniedziałek członkowie zarządu Polkomtelu, spółki przejętej przez Zygmunta Solorza-Żaka, mieli ostatecznie otrzymać nowe kompetencje – wynika z informacji „Rz”. O podziale między zarządzających mieli zostać poinformowani także pracownicy spółki.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1105284_Kto_rzadzi_w_Polkomtelu.html (dostęp płatny)
TVN dopiął umowę z francuskim Canal+
Magdalena Lemańska
Analitycy chwalą ITI za dobre warunki zawartej umowy. Nadchodzi nowa era na rynku platform cyfrowych. Największa transakcja mediowa ostatnich lat w końcu została dopięta. Canal+ (należący do francuskiego Vivendi) kupuje 40 proc. spółki N-Vision, która ma kontrolę nad grupą TVN i łączy swoją Cyfrę+ z platformą „n”. W joint venture, do której spółki wniosą platformy, Canal+ będzie miał 51 proc. udziałów, TVN 32 proc., a 17 proc. – to zaskoczenie – sieć kablowa UPC.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1105281_TVN_dopi%C4%85%C5%82_umow%C4%99_z_francuskim_Canal+_.html (dostęp płatny)
Odrzucenie ofert trzeba dobrze uzasadnić
Katarzyna Wójcik-Adamska
Wykonawca ma prawo wiedzieć, dlaczego nie wygrał przetargu. Zamawiający, informując o wyniku przetargu, podał jedynie podstawę prawną odrzucenia oferty. Kiedy wykonawca przyszedł przeglądać dokumentację przetargową, został ustnie poinformowany o powodzie odrzucenia jego propozycji. Tymczasem już pisemne zawiadomienie o wykluczeniu wykonawcy powinno wyczerpująco obrazować jego przyczyny.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1105238_Odrzucenie_ofert_trzeba_dobrze_uzasadnic.html (dostęp płatny)