Urząd Komunikacji Elektronicznej zakończył konsultacje oferty i umowy ramowej na udostępnianie kanalizacji teletechnicznej (tzw. oferty ROI) przez Telekomunikację Polską i opublikował nadesłane stanowiska przedsiębiorców i organizacji branżowych.
Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa w swoim stanowisku podkreśliła, że oferta ramowa TP nie uwzględnia szczególnej formy dzierżawy infrastruktury w modelu IRU (ang. Indefeasible Right of Use), tzn. prawa niezbywalnego używania. Tymczasem wedle WSS, jest to jedyna metoda dzierżawy infrastruktury zaliczana do tzw. wydatków kwalifikowanych, które podlegają zwrotowi w procedurze rozliczania wydatków na dotowany projekt. Zdaniem WSS (należącej do województwa wielkopolskiego oraz sieci kablowej Inea) jednostki samorządu terytorialnego oraz tworzone przy jego udziale podmioty powinny mieć możliwość skorzystania z modelu IRU.
Poza WSS swoje stanowiska nadesłało jeszcze pięć podmiotów. Chociaż prace operatorów i Urzędu Komunikacji Elektronicznej prowadzone były od lata br., to nie udało się w ich ramach całkowicie uzgodnić wzoru oferty ramowej. Na podstawie dyskusji ze środowiskiem oraz świeżo zakończonych konsultacji UKE przygotuje ostateczna wersję dokumentu i wyda, jako decyzję administracyjną.
Zasady dostępu do kanalizacji TP stały się palącym problemem na rynku w związku z realizacją inwestycji dotowanych z różnych programów unijnych (RPO, POIG 8.3 i 8.4).
Aktualizacja