KOMENTARZ: Zaczynają się schody

Publikacja: 27.04.2012 10:38

Jak pisaliśmy w mijającym tygodniu Pisz poległ na projekcie w ramach POIG 8.3. Miała być referencyjna usługa dla wykluczonych cyfrowo plus 180 km sieci optycznej, a skończyło się niczym. Co najwyżej zamieszaniem na lokalnym rynku ISP.

Sceptycy, od lat krytykujący wkręcanie samorządów w działalność telekomunikacyjną znowu zaczną drwić z entuzjastów, zachłystujących się, jaka to szansa przed Polską. Ja ani drwię, ani się zachłystuję. Jestem i sceptykiem, i entuzjastą.

Schizofrenia? Poniekąd. Nadal uważam, że unijne pieniądze należy brać i wykorzystać jak najlepiej, bo komercyjnego finansowania w takiej wysokości nie będzie. A że nie każdemu to się uda – tu też się nie łudzę. Bez ryzyka nie ma jednak efektów, i trudno byłoby liczyć, że zupełnie nikomu nie powinie się noga.

Pół biedy, kiedy – jak w Piszu – projekt zostaje skasowany. Wyborcy kiedyś to zapomną burmistrzowi, a lokalni operatorzy jakoś sobie poradzą. Gorzej, jeżeli ten, czy ów samorząd popłynie na dużym projekcie, którego nie uda się zrealizować, albo który Unia uzna za niezgodny z zasadami i zażąda zwrotu dotacji. Wielkiej tragedii może nie będzie. To byłby polityczny problem, więc prawdopodobnie politycy rozwiążą go politycznymi sposobami. Na koszt podatnika ma się rozumieć. Koniec końców okaże się, że polskie samorządy budują najdroższy kilometr światłowodu na świecie.

Dlatego jakoś najspokojniejszy jestem o projekty w Wielkopolsce, na którym rękę trzyma Inea, czy w lubuskiem i pomorskiem, w które zaangażowana jest Telekomunikacja Polska. Operatorzy będą starannie liczyli zaangażowane pieniądze, bo oni na odsiecz polityków nie za bardzo mogą liczyć.

Wolałbym też, żeby gminy nie włączały wyłączonych cyfrowo na własną rękę, tylko zostawiły, to profesjonalistom. Niech ci walczą o dotowanego abonenta w przetargach, a potem podłączają jak się da, i jak się opłaca: kablem optycznym, po WiFi, Wimaksem, 3/4 G, czy satelitarnie. Sądzę, że wtedy wpadek będzie mniej.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu