Przegląd prasy – piątek 20 lipca

Publikacja: 20.07.2012 08:10

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

PKB spuchnie dzięki e-gospodarce

Sylwia Czubkowska

106 mld zł przyniesie gospodarka internetowa w 2020 r. O ile sieć trafi pod wszystkie strzechy. Wielki cyfrowy skok dla polskiej gospodarki zapowiada firma analityczna Deloitte. Jeżeli dostęp do internetu szerokopasmowego, a szczególnie tego mobilnego w najbliższych latach obejmie 95 proc. populacji, to aż 13,1 proc. PKB zostanie wyprodukowane dzięki e-gospodarce. – Oczywiście to wizja najbardziej optymistyczna, zakładająca ogromne inwestycje w rozwój sieci. Ale nawet scenariusze uwzględniające wolniejszy rozwój sieci pokazują, jak duży udział w naszej gospodarce ma już internet – mówi Rafał Antczak, ekspert Deloitte.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=417771 (dostęp płatny)

Asus, Acer i Samsung walczą o prymat

Michał Fura

Indywidualni klienci kupują mniej. Producenci liczą na odbicie jesienią dzięki Windows 8. W pierwszym półroczu sprzedaż komputerów spadła. Jak wynika z danych GfK Polonia, firmy monitorującej rynek, do maja klienci kupili o około 8 proc. mniej komputerów w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Zdaniem analityków, to efekt wstrzymania zakupów zwłaszcza przez klientów indywidualnych. Producenci liczyli na znacznie większy popyt, o czym świadczą dane firmy IDC Poland, które pokazują, ile sprzętu wjechało do magazynów w polskich sklepach. Według tych danych sprzedaż notebooków wzrosła o 6,3 proc. do około 1 mln sztuk, choć liczba komputerów stacjonarnych spadła o 15 proc., do 468 tys.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=417781 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

Deloitte: Polska gospodarka urośnie dzięki rozwojowi internetu

Przemysław Poznański

W ciągu ośmiu lat dostęp do szerokopasmowego internetu w Polsce może wzrosnąć nawet trzykrotnie, a do mobilnego – siedmiokrotnie. To nadzieja nie tylko dla użytkowników, ale przede wszystkim dla słabnącej polskiej gospodarki. – Z internetem jest jak z elektrycznością. Póki nie stała się powszechna, uważano ją za zbytek bogaczy, dopiero gdy trafiła pod strzechy, okazało się, jak ważna jest dla gospodarki – przekonuje Rafał Antczak, członek zarządu firmy doradczej Deloitte, która ogłosiła wczoraj raport o zależnościach między rozwojem internetu a gospodarką.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12160858,Deloitte__Polska_gospodarka_urosnie_dzieki_rozwojowi.html

Telewizja Puls 2 rozpoczyna naziemne nadawanie

Vadim Makarenko

TV Puls uruchomiła zapowiadany od dwóch lat kanał. W cyfrowym eterze robi się coraz ciaśniej. To ostatni z czwórki kanałów należących do nadawców komercyjnych, które otrzymały poza konkursem koncesje na nadawanie w drugim pakiecie (tzw. multipleksie) naziemnych kanałów cyfrowych. Już w zeszłym roku Polsat umieścił tam swój kanał Polsat Sport News, TVN – TVN 7, a TV 4 – TV 6. Najdłużej ze startem zwlekała TV Puls, której Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała cyfrową koncesję na kanał tematyczny już dwa lata temu. Nadawca szukał do nowego przedsięwzięcia partnera, ale bez powodzenia. Zmieniał też koncepcję kanału.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12160869,Telewizja_Puls_2_rozpoczyna_naziemne_nadawanie.html

„CNBC”: Apple będzie reklamował tablety Samsunga

Karol Wodecki

Apple chciał zablokować sprzedaż tabletu Samsunga w Wielkiej Brytanii, oskarżając konkurenta o plagiat. Sąd nie podzielił argumentacji Apple’a – pisze „CNBC”. Czy z daleka można uznać Galaxy Tab 10.1 za iPada? Tak przynajmniej twierdzą prawnicy Apple. Tuż po premierze Samsunga Galaxy Tab 10.1 13 lutego 2011 r. Apple pozwało koreańskiego konkurenta o wierne skopiowanie ich iPada. Prawnicy argumentowali, że gdy „ktoś zobaczy cię na ulicy z Galaxy Tab 10.1, może uznać, że to iPad.”

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12160768,_CNBC___Apple_bedzie_reklamowal_tablety_Samsunga.html

OECD: W Polsce najszybciej rośnie dostęp do stacjonarnego internetu

Przemysław Poznański

Polska ma największą wśród wysoko uprzemysłowionych państw świata dynamikę przyrostu dostępu do szerokopasmowego internetu w sieciach stacjonarnych – wynika z najnowszego raportu OECD. Według opublikowanych 18 lipca danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w Polsce od czerwca do grudnia 2011 r. na stu mieszkańców o 5,4 proc. więcej zyskało dostęp do szerokopasmowego internetu poprzez kabel. Dane opublikowało na swojej stronie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12160110,OECD__W_Polsce_najszybciej_rosnie_dostep_do_stacjonarnego.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Grupie o2 nie starczy pieniędzy na cele emisyjne?

Magdalenia Lemańska

W związku z błędem w prospekcie emisyjnym firma może zebrać z rynku o 6 mln zł mniej, niż planowała. Jak zauważył portal Stockwatch.pl, pierwotna maksymalna spodziewana cena emisyjna akcji spółki prawdopodobnie wynosiła 38 zł, a nie 33 zł, i firma nie poprawiła w prospekcie wielkości środków pozyskanych z emisji, podając ich maksymalną wysokość na poziomie 47,7 mln zł, podczas gdy po ostatecznym obniżeniu progu ceny emisyjnej do 33 zł powinna już wynosić „tylko” około 41 mln zł.

http://www.parkiet.com/artykul/1271448-Blad-w-prospekcie-grupy-o2.html

Deloitte: do 2020 r. szybki Internet może dodać PKB 106 mld zł

Urszula Zielińska

Spodziewamy się efektu kuli śnieżnej, dzięki czemu liczba użytkowników Internetu sięgnie w 2020 r. 28 mln – twierdzą eksperci Deloitte. Firma doradcza Deloitte opublikowała raport przygotowany przez zespół makroekonomiczny i TMT na zlecenie Polskiej Telefonii Cyfrowej, w której przedstawili analizę wpływu szerokopasmowego Internetu na gospodarkę. W najbardziej optymistycznym scenariuszu, nazwanym przez ekspertów „scenariuszem skoku cyfrowego”, w 2020 r. udział „Internetu” (czyli gospodarki opartej i związanej z dostępem do Internetu) w PKB może wzrosnąć do 13,1 proc. , czyli 345 mld zł.

http://www.parkiet.com/artykul/1271357-Szybki-Internet-to-dobre-wyniki-PKB.html

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

13 proc. Polski nadal bez zasięgu

MEW

Operatorzy obiecują zwiększenie inwestycji do 1,5 mld zł rocznie. To wciąż za mało, by zmazać białe plamy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) opublikował wyniki inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej. W dokumencie operatorzy deklarują, że ich inwestycje powinny zwiększyć się w tym roku o ponad 40 proc. w porównaniu z 2011 r. — z 1,06 mld zł do 1,5 mld zł. Do tych prognoz trzeba jednak podchodzić z ostrożnością, bo ubiegłoroczne inwestycje były niższe od zadeklarowanych o 20 proc. Inna sprawa, że powiększone o 40 proc. nakłady to wciąż kropla w morzu potrzeb.

http://tech.pb.pl/2639477,65069,13-proc-polski-nadal-bez-zasiegu

Internet zapewni 345 mld zł w PKB Polski?

DI, PAP

W 2020 r. wykorzystywanie internetu w gospodarce może przynieść Polsce 345 mld zł w PKB. Stanie się tak, jeśli w zasięgu szybkiej mobilnej sieci w 2016 r. znajdzie się 95 proc. Polaków – uważają eksperci Deloitte. Udział internetu w PKB obejmuje m.in. handel elektroniczny i reklamę w sieci oraz wpływ internetu na produktywność w przemyśle, handlu, czy usługach. Im powszechniejszy będzie dostęp do szybkiego internetu, tym częściej będą z niego korzystać Polacy (m.in. kupując w sieci produkty i usługi) i polskie firmy. Zapewnienie powszechnego dostępu do internetu wymaga z drugiej strony wielu kosztownych inwestycji telekomunikacyjnych.

http://tech.pb.pl/2639649,2300,internet-zapewni-345-mld-zl-w-pkb-polski

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Apple ma sposób na system Android

Aleksandra Stanisławska

Urząd patentowy USA przyznał firmie z logo jabłka „superpatent”, który może namieszać na rynku smartfonów. Dotyczy on funkcji dostępnej niemal we wszystkich smartfonach na rynku: interfejsu graficznego. Rozwiązanie to stworzył Apple w 2007 roku wraz z pierwszym iPhone’em. Zanim powstało, telefony komórkowe wykorzystywały do tego celu przyciski zamiast palców. http://archiwum.rp.pl/artykul/1158858_Apple__ma_sposob_na_system_Android.html (dostęp płatny)

Deloitte: większy zasięg Internetu to wyższy PKB

Urszula Zielińska

Dzięki odpowiedniej strategii rządu wobec inwestycji w infrastrukturę i usługi internetowe PKB może rosnąć szybciej – uważają eksperci. Dostęp do Internetu został już okrzyknięty usługą pierwszej potrzeby. Eksperci z firmy doradczej Deloitte policzyli teraz, jak ważny może być dostęp do niej dla poziomu zamożności kraju. Dowodzą, że istnieje zależność między rozwojem infrastruktury Internetu a wzrostem PKB.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1158806_Deloitte:_wiekszy_zasieg_Internetu_to_wyzszy_PKB.html (dostęp płatny)

Przez komórkę można nie tylko rozmawiać

Aleksandra Stanisławska

Polacy przestają traktować smartfony jak modne „nicefony” – mówi „Rz” Mariusz Gaca, prezes PTK?Centertel, operatora sieci Orange. Twierdzi, że smartfony stanowią ponad dwie trzecie nowych telefonów w portfolio Orange, a ich udział w sprzedaży przekroczył 50 proc.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1158867_Przez_komorke_mozna_nie_tylko_rozmawiac.html (dostęp płatny)

Triumf smartfonów w Polsce

Aleksandra Stanisławska

Gonimy Europę Zachodnią, jeśli chodzi o udział smartfonów w sprzedaży komórek. Polacy wreszcie przekonali się do smartfonów – komórek, dzięki którym korzystanie z Internetu, e-bankowości czy robienie zakupów w sieci stało się tak naturalne jak rozmowa telefoniczna. W 2011 roku jeszcze ostrożnie podchodziliśmy do tej nowinki technicznej – smartfony kupiła jedna trzecia osób sięgających po nowy telefon.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1158865_Triumf_smartfonow_w_Polsce.html (dostęp płatny)

Urządzenia większe, tańsze i azjatyckie

Aleksandra Stanisławska

Telefony nowej generacji mają coraz większe ekrany i lepszą rozdzielczość. Czy czeka nas era smartfono-tabletów? – Niemal 90 proc. respondentów wybrałoby smartfony z większym ekranem niż ten, który mają obecnie – mówi Paul Brown z firmy Strategy Analytics, podsumowując badania przeprowadzone w marcu w Wielkiej Brytanii i USA. Raporty są zgodne co do tego, że klienci wybierają dziś płaskie smartfony z ekranami większymi od 3,5-calowego wyświetlacza, w jaki wyposażony jest iPhone 4S.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1158866_Urzadzenia_wieksze_tansze_i_azjatyckie.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

PKB spuchnie dzięki e-gospodarce

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?