Apple rozpoczął produkcję iPhone’a 5 w fabryce w Szanghaju. Czy nowy model ukaże się jak zwykle jesienią, czy konkurencja wymusi przyspieszenie jego premiery?

Coraz więcej słychać o pracach produkcyjnych nad iPhone’em 5, nowym modelem kultowego telefonu Apple. Tym razem informuje o tym tajwański serwis technologiczny Digitimes, który ustalił, że smartfon jest wytwarzany w fabryce tajwańskiej firmy Pegatron w Szanghaju. Również Foxconn, walczący ze złą sławą producent najnowszej wersji iPada, ma zająć się produkcją iPhone’a 5. Aparat ma mieć większy od poprzedniego modelu wyświetlacz Retina o przekątnej ponad 4 cali i obudowę ze szkła i aluminium.

Zdania co do tego, kiedy telefon będzie w sprzedaży, są podzielone. Niektórzy analitycy uważają, że niezwykle silna konkurencja ze strony telefonu Samsung Galaxy S III skłoni Apple do zaprezentowania nowego iPhone’a już w sierpniu, a nie – jak przy poprzednich modelach – dopiero w październiku.

Innego zdania jest Marek Kujda, analityk firmy IDC, który dowodzi, że do tej pory nowy iPhone był zawsze prezentowany wraz z nową wersją systemu operacyjnego dla smartfonów (iOS) i wkrótce po premierze trafiał do sprzedaży. Jednak nadchodzący system iOS 6 jest wciąż na wczesnym etapie opracowań i Apple zapowiada jego udostępnienie dopiero na jesieni. – Dlatego mało realne wydają mi się plotki o premierze iPhone’a 5 na początku sierpnia – dodaje Marek Kujda. – Gdyby jednak firma Apple faktycznie przyspieszyła jego premierę, byłby to niewątpliwy dowód na sukces Samsunga Galaxy S III.