Przegląd prasy – czwartek 2 sierpnia

Publikacja: 02.08.2012 08:30

Spółdzielnie ukarane za monopol

Ewa Wesołowska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał trzy spółdzielnie mieszkaniowe za utrudnianie dostawcom usług telekomunikacyjnych dostępu do sieci w budynkach i stosowanie niedozwolonych klauzul w umowach zawieranych z mieszkańcami. Prezes UOKiK stwierdziła, że pozycji dominującej nadużyły: Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Bolesława Chrobrego w Łodzi i Konstantynowska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Konstantynowie Łódzkim. Z kolei Spółdzielnia Mieszkaniowa w Grudziądzu stosowała praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=419013 (dostęp płatny)

Naucz się pisać programy na smartfony i tablety, a nie zginiesz

Barbara Sowa

W USA firmy produkujące aplikacje mobilne zatrudniają więcej osób niż portale czy sklepy internetowe. W Polsce to wciąż maleńki wycinek rynku. Ale mobilni spece nie muszą się martwić o zajęcie. – Wynajmujemy pięciopokojowe mieszkanie, które poza funkcjami biura ma pokoje, gdzie swobodnie możesz zamieszkać. Basenu nie mamy, ale i tak jest extra – zachęca podczas rekrutacji firma Nethype.pl. Ciekawych ofert dla inżynierów i testerów aplikacji mobilnych jest znacznie więcej. Nowe firmy specjalizujące się w tej działce wyrastają jak grzyby po deszczu. Twórcy gier, map, słowników, i innych aplikacji na telefony oraz tablety znaleźli się w gronie najbardziej rozchwytywanych specjalistów w branży IT.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=418969

Stacjonarny Internet zwalnia na dobre

Urszula Zielińska

Maksymalnie 1,5 mln abonentów stacjonarnego Internetu mogą pozyskać w ciągu czterech–ośmiu lat operatorzy – uważają eksperci.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/736296_Stacjonarny_Internet_zwalnia_na_dobre.html (dostęp płatny)

Internet będzie mobilny i płatny

Michał Płociński

Rozmowa: Przemysław Pająk, redaktor serwisu Spider’s Web. Rz: Rynek stacjonarnego Internetu w Polsce na razie ma się dobrze, jednak na Zachodzie przegrał już konkurencję z Internetem mobilnym. U nas taka zmiana też jest nieuchronna? Przemysław Pająk: To nie ulega żadnej wątpliwości, że mobilność jest przyszłością sieci. W Polsce wciąż czekamy, by Internet zaczął być traktowany tak samo jak inne media: prąd, gaz czy woda. On już nie jest żadnym luksusem, tylko dobrem pierwszej potrzeby.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1160644_Internet_bedzie_mobilny_i_platny.html (dostęp płatny)

Mapa Internetu pokaże, co nas interesuje

Piotr Kościelniak

Na pierwszy rzut oka wygląda jak zdjęcie rozgwieżdżonego nieba. To graficzna reprezentacja popularności 350 tys. stron w sieci. Ogromne gwiazdy Facebooka, Google’a, Yahoo i Twittera otoczone są wianuszkiem mniejszych stron internetowych. Im częściej ich użytkownicy je odwiedzają, tym większe są na mapie. Ponieważ obraz jest interaktywny, możemy go powiększyć do rozmiaru, kiedy ledwo widoczne punkciki serwerów na obrzeżach internetowego wszechświata zamieniają się w lokalne słońca Onetu, Allegro czy Google.pl.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1160591_Mapa_Internetu_pokaze_co_nas_interesuje.html (dostęp płatny)

Eksperyment YouTube

Portal posiada dziesiątki tysięcy kanałów tworzonych przez aktywnych użytkowników, którzy często zamieszczają na nich filmiki. Teraz uruchomił blisko 100 nowych kanałów, ściągając do ich tworzenia takie talenty jak aktorka Amy Poehler, co ma skusić nowych widzów i przyciągnąć prestiżowych reklamodawców.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1160594_Eksperyment_YouTube.html (dostęp płatny)

Internet już w 7 mln domów

Urszula Zielińska

Stacjonarny dostęp do sieci jest jak niegdyś płatna telewizja. Eksperci uważają, że kupi go jeszcze tylko 1,5 mln abonentów. Potrwa to cztery–osiem lat. Pierwsza połowa roku przyniosła wzrost liczby abonentów stacjonarnego dostępu do Internetu o 122 tys. i na koniec czerwca operatorzy obsługiwali okrągłe 7 mln klientów – szacuje Telekomunikacja Polska. II kwartał był przy tym gorszy niż I: operatorzy zdobyli tylko 50 tys. użytkowników (wobec 70 tys. w pierwszych trzech miesiącach roku). Jak wynika z dostępnych danych i rozmów, jakie przeprowadziliśmy, była to głównie zasługa sieci telewizji kablowych.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1160607_Internet_juz_w_7_mln_domow%E2%80%88.html (dostęp płatny)

Zabraknie sieci dla 5,5 mln rodzin?

Łukasz Dec

Stacjonarne łącze internetowe ma w Polsce już 7 mln gospodarstw domowych. Wedle szacunków specjalistów w ciągu kilku lat zaabonowanych zostanie jeszcze 1,5 mln łączy. Co więc z 5,5 mln pozostałych gospodarstw domowych w Polsce?

http://archiwum.rp.pl/artykul/1160606_Zabraknie_sieci_dla_55_mln_rodzin.html (dostęp płatny)

Spółdzielnie ukarane za monopol

Ewa Wesołowska

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy