Nokia znów zdominowała rynek smartfonów, ale tylko ten związany z systemem Windows Phone. Jak donosi firma Localytics, w lipcu udziały fińskiego producenta w tym segmencie urosły do 59 proc. W styczniu wynosiły tylko 22 proc.

W ten sposób Nokia wypchnęła z dominującej pozycji tajwańskiego producenta HTC, który jeszcze w styczniu miał 44 proc. rynku smartfonów z Windows Phone, a w lipcu już tylko 21 proc.

Nokia, wieloletni lider rynku telefonów komórkowych (obecnie trzeci producent smartfonów), w ubiegłym roku dokonała zdecydowanego zwrotu w strategii. Czując, że pozostaje w tyle za konkurencją, w tym głównie za Apple i Samsungiem, zdecydowała się porzucić przestarzałą platformę Symbian, którą rozwijała od lat, i przestawiła się na produkcję smartfonów z należącym do Microsoftu systemem Windows Phone.

Ten ryzykowny krok wciąż nie rokuje wyjścia z kłopotów finansowych, w jakich firma pogrąża się od co najmniej dwóch lat. Powód? Jak  podaje firma IDC, telefony z systemem Windows Phone w drugim kwartale 2012 roku stanowiły zaledwie 3,5 proc. wszystkich smartfonów na rynku. Udział Symbiana wyniósł w tym czasie 4,4 proc. (o 62,9 proc. mniej niż przed rokiem). Tak więc dominacja w segmencie Windows Phone wciąż nie pomaga Nokii w przezwyciężeniu wewnętrznego kryzysu.

W drugim kwartale tego roku sprzedano 98,5 mln smartfonów z należącym do Google‚a systemem Android, a tylko 4 mln podobnych urządzeń z Windows Phone.