Netia po II kw. 2012: RGU ubędzie, inwestycje będą mniejsze

Konkurencja i marketingowa cisza przeszkadzają Netii w zdobywaniu rynku Internetu. W II kwartale liczba klientów usługi w grupie spadła – przyznaje spółka i zapowiada lepsze drugie półrocze.

Publikacja: 23.08.2012 08:38

Wyniki Netii w II kwartale 2012 roku są lepsze niż sądzili analitycy. Zamiast strat telekomunikacyjna grupa wykazała zyski. Niewiele (o 0,9 proc.) niższe niż prognozy biur maklerskich okazały się jej przychody.

I tak w minionym kwartale skonsolidowane przychody Netii wyniosły 536,5 mln zł, zysk operacyjny 12,8 mln zł, EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) 134,9 mln zł, a zysk netto 21 mln zł.

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się średnio 541,9 mln zł przychodów, 115,5 mln zł EBITDA, 7,2 mln zł straty operacyjnej i 19 mln straty netto.

W zestawieniu z danymi z 2011 r., gdy do Netii nie należała jeszcze Telefonia Dialog, grupa utrzymała zysk operacyjny na niemal niezmienionym poziomie, a zysk netto wzrósł z 12 mln zł w II kw. rok temu.

Dodatni wynik netto grupy to jednak w dużej mierze efekt księgowego zdarzenia. „Zysk netto odnotowany w I półroczu i II kw. 2012 r. obejmował kwotę 21 mln PLN zysku księgowego, który powstał w wyniku rozpoznania aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego na wewnątrzgrupowej transakcji sprzedaży elementów infrastruktury telekomunikacyjnej przez Dialog do Netii SA” – podała spółka .

Mimo że przychody grupy niewiele różnią się od prognoz biur maklerskich, a spółka spodziewa się poprawy trendów w sprzedaży usług w tym półroczu, Netia obniżyła o 60 mln zł prognozę przychodów na cały 2012 rok. Zakłada obecnie, że wyniosą 2,125 mld zł. Ścięła także założenia dotyczące bazy RGU (w przybliżeniu RGU to pojedyncza usługa świadczona klientowi) do 2,75 mln z 2,9 mln sztuk. Uważa, że poprzedni cel „jest obecnie nieosiągalny ze względu na rozczarowujące wyniki za I półrocze”.

Nowy cel dotyczący RGU oznacza, że w drugiej połowie roku grupa spodziewa się spadku liczby tego wskaźnika wobec stanu na koniec czerwca, gdy liczba RGU grupy wynosiła 2,785 mln, czyli o 8 tys. mniej niż na koniec marca br..

Liczba abonentów głównej usługi operatora – dostępu do Internetu  – grupy Netii wyniosła w czerwcu br. niecałe 904 tys.. To oznacza, że w II kwartale grupa zanotowała spadek z 912 tys. na koniec marca. Gdyby nie przejęcia małych sieci ethernetowych, spadek byłby większy (9,8 tys.).

„Przyczyną spadku bazy klientów usług szerokopasmowych i głosowych jest kilka czynników, takich jak trudne warunki rynkowe i agresywna konkurencja w niższych segmentach cenowych, połączonych z zamierzonym tymczasowym ograniczeniem naszej widoczności marketingowej i przebudową kanałów sprzedażowych” – komentuje prezes Mirosław Godlewski w sprawozdaniu

Przybyło Netii natomiast użytkowników telewizji i na koniec czerwca było ich 71,27 tys., o około 10 tys. więcej niż w marcu br.

Nieznacznie urosła w II kw. br. nieliczna jeszcze grupa użytkowników usług mobilnych grupy. Na koniec czerwca Netia miała 33,41 tys. klientów mobilnych usług szerokopasmowych oraz 62,56 tys. głosowych, co oznacza wzrost odpowiednio o 3 i 2 tys. w II kw.

Obniżenie założeń co do przychodów i RGU telekom tłumaczy ogólnie: „wolnym tempem wzrostu rynku i ogólnie trudnymi warunkami handlowymi na rynku klientów indywidualnych, w szczególności w segmentach rynku opartych na wysokich wolumenach i niskim ARPU”.

Korekta prognozy przychodów i utrzymanie prognozy zysku sprawiły natomiast, że prognozę marży EBITDA jest obecnie wyższa (28,2 proc.). Netia zapowiada też, że zainwestuje nieco mniej niż planowała, bo 270 mln zł zamiast 300 mln zł.

„Obniżenie prognozy nakładów inwestycyjnych na 2012 r. jest związane z niższym poziomem zmiennych nakładów inwestycyjnych skorelowanych z wolumenami przyłączeń klientów, w tym zwłaszcza urządzeń abonenckich (CPE) i dekoderów (STB), spowolnieniem rozbudowy sieci NGA i ogólnymi inicjatywami optymalizacyjnymi” – tłumaczy spółka.

Wypracuje natomiast o 30 mln zł wyższe niż w poprzedniej prognozie wolne przepływy gotówkowe (330 mln zł).

Wyniki Netii w II kwartale 2012 roku są lepsze niż sądzili analitycy. Zamiast strat telekomunikacyjna grupa wykazała zyski. Niewiele (o 0,9 proc.) niższe niż prognozy biur maklerskich okazały się jej przychody.

I tak w minionym kwartale skonsolidowane przychody Netii wyniosły 536,5 mln zł, zysk operacyjny 12,8 mln zł, EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) 134,9 mln zł, a zysk netto 21 mln zł.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?