Regulacja infrastrukturalna nabiera kształtu

W ciągu miesiąca Urząd Komunikacji Elektronicznej zapowiada opublikowanie do konsultacji stanowiska w sprawie wdrożenia w życie art.139 o dostępie do infrastruktury firm telekomunikacyjnych. Wszystkich firm telekomunikacyjnych. Regulacja, która w ubiegłym roku wywołała wielką burzę powoli zaczyna nabierać konkretnych kształtów. Wiele wskazuje, że zeszłoroczna burza w ogóle nie byłą rynkowi potrzebna

Publikacja: 18.03.2013 07:00

Regulacja infrastrukturalna nabiera kształtu

Foto: ROL

W ubiegłym tygodniu odbyło się kolejne spotkanie operatorów alternatywnych z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Wcześniej już dwukrotnie w urzędzie spotykali się przedstawiciele branży telewizji kablowych (Polska Izba Komunikacji Elektronicznej), którzy czuli się najmocniej zagrożeni nową regulacją. W ubiegłym tygodniu przyszła kolej na Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji, stanowisko członków której nie jest całkiem spójne.

Tak, czy inaczej UKE określił wstępne zasady nowej regulacji. Współpracy międzyoperatorskiej na zasadzie art. 139 mają podlegać tylko wolne, i tylko pasywne zasoby infrastrukturalne danego operatora. Dokładniej rzecz ujmując chodzi o elementy infrastruktury, które nie są zajęte przez dysponującego nimi operatora, żadnego jego klienta, i które nie są zaplanowane do wykorzystania na 12 mięsiecy naprzód.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Telekomunikacja
Na Księżycu powstanie sieć komórkowa. Technologię przygotowała Nokia
Materiał Promocyjny
W zasięgu bezpiecznej przyszłości
Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku