Przegląd prasy – czwartek 6 czerwca

Publikacja: 06.06.2013 08:30

Polkomtel się chwali

MACH

Właściciel sieci Plus miał w I kw. prawie 1,68 mld zł przychodów, o 4,6 proc. mniej niż przed rokiem. Spółka poprawiła za to wynik EBIDTA do 716 mln zł, co oznacza ponad 1-proc. wzrost. Publikując wyniki, firma pochwaliła się dużym wzrostem liczby osób korzystających z usługi internetu. Polkomtel twierdzi, że obecnie ma 2,8 mln klientów korzystających z tej usługi, dzięki czemu przychody z mobilnego dostępu do sieci wzrosły o 22 proc., licząc rok do roku.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=451205 (dostęp płatny)

Pekao powalczy z PKO BP na mobilne płatności

Jacek Uryniuk

PeoPay oparty jest na QR kodach. Aby dokonać płatności, należy zeskanować kod za pomocą smartfona z zainstalowaną specjalną aplikacją. Transakcję potwierdza się indywidualnym numerem PIN. Wcześniej trzeba jednak zarejestrować się w Pekao, co ma trwać nie dłużej niż kilka minut. System otwarty jest dla obecnych i nowych klientów banku, którzy jednak nie będą musieli zakładać konta osobistego. Aplikację można bowiem powiązać z rachunkiem technicznym, jakiego używa się do zasilania karty prepaid.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=451199 (dostęp płatny)

Samsung uzyskał zakaz sprzedaży niektórych produktów Apple’a w USA

ARK, PAP

Amerykańska komisja ds. handlu międzynarodowego (ITC) zakazała we wtorek sprzedaży na terenie USA niektórych starszych produktów koncernu Apple, uznając, że amerykański gigant naruszył prawa patentowe swego południowokoreańskiego rywala, firmy Samsung. Jak sprecyzowano, Apple nie będzie mógł sprowadzać niektórych urządzeń, m.in. smartfonów i tabletów z Azji, gdzie są produkowane, a następnie ich „sprzedawać i rozprowadzać w USA”

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14039640,Samsung_uzyskal_zakaz_sprzedazy_niektorych_produktow.html#ixzz2VPpyD1ti

Bank a la T-Mobile nabiera barw

Urszula Zielińska

Komórkową sieć od inwestycji w stacjonarną sieć TP odstraszają jej mankamenty. W usługi bankowe, z partnerem, wejdzie chętnie. Choć Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej, zapewnia, że grupa nie zamierza sprzedawać sieci stacjonarnej, na rynku nie cichną głosy, że jej część może pójść pod młotek.  Chodzi o pasywną część zasobów, czyli w uproszczeniu bez abonentów korzystających z usług telekomu.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/745871_Bank_a_la_T-Mobile_nabiera_barw.html (dostęp płatny)

Polkomtel: W I kwartale Plus odbijał klientów rywalom

Urszula Zielińska

O 4,6 proc. niższe niż przed rokiem były w I kwartale przychody Polkomtelu, operatora sieci Plus. Wyniosły one 1,68 mld zł, co zdaniem firmy należącej do Zygmunta Solorza-Żaka zbliża ją do pozycji numer jeden pod tym względem. Skoro tak, to oznaczałoby to, że koszulka lidera po pierwszych trzech miesiącach roku ciągle należała do sieci Orange. Są to jednak tylko szacunki, bo o twarde dane trudno, odkąd Grupa TP, właściciel „pomarańczowej” sieci, zmieniła sposób raportowania.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/745872_Polkomtel:_W_I_kwartale_Plus_odbijal_klientow_rywalom.html (dostęp płatny)

Wind Mobile: Strategiczne umowy przyspieszą rozwój

Dariusz Wolak

Notowana na NewConnect spółka Wind Mobile, oferująca produkty i usługi dla operatorów mobilnych, chce w kolejnych latach wyraźnie zwiększyć sprzedaż poza Polską. Obecnie zapewnia ona znikome przychody, jednak już w przyszłym roku może sięgnąć nawet 30 proc. – W 2015 r. eksport może nam już zapewniać ponad 40 proc. obrotów – oświadcza Igor Bokun, prezes krakowskiej spółki.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/745870_Wind_Mobile:_Strategiczne_umowy_przyspiesza_rozwoj.html (dostęp płatny)

Pekao: Sklepikarz z komórką

ZRA

Powstał nowy system, dzięki któremu sklepy mogą przyjmować płatności bezgotówkowe bez terminala POS, a jedynie przy użyciu telefonu komórkowego. To pierwszy tego typu system w Polsce, przedstawił go Bank Pekao, a nazywa się PeoPay. By z niego korzystać, można być klientem dowolnego operatora komórkowego i dowolnego banku, trzeba jedynie ściągnąć darmową aplikację. Teraz 750 tys. punktów handlowo-usługowych wciąż nie korzysta z terminali płatniczych. – Mamy nadzieję, że szybko staną się one naszymi klientami. Szacujemy, że do końca roku podpiszemy umowy z kilkunastoma tysiącami sklepów i punktów usługowych, które w tej chwili w ogóle nie obsługują płatności bezgotówkowych – mówi Grzegorz Piwowar, wiceprezes Banku Pekao.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/745891_Pekao:_Sklepikarz_z_komorka.html (dostęp płatny)

Drugi operator w Europie do podziału

Urszula Zielińska

Telecom Italia oficjalnie poinformował, że wydzieli sieć stacjonarną i sprzeda udziały w niej państwowemu bankowi. Drugi po British Telecom (BT) operator w Europie zostanie podzielony. Tym razem jednak nie za sprawą nacisku regulatora (choć pod jego presją), ale decyzji właścicieli firmy. Rada dyrektorów Telecom Italia podjęła w ubiegłym tygodniu decyzję o wydzieleniu stacjonarnej sieci dostępowej operatora do nowej, oddzielnej spółki.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1191071-Drugi-operator-w-Europie-do-podzialu.html#.UbAqoZwzKtY (dostęp płatny)

Jesteśmy gotowi na konkurencję cenową

Urszula Zielińska, Jakub Kurasz

Miroslav Rakowski, prezes T-Mobile Polska, odpowiada na pytania o projekt bankowy, inwestycje, przejęcia, wojnę o klientów i efekty rebrandingu sieci, który operator przeprowadził dwa lata temu. Rz: Nie rozważaliście w T-Mobile inwestycji w pasywną część sieci Telekomunikacji Polskiej? Nie, takiej inwestycji nie rozważaliśmy. Właściwie dlaczego? Bo to nie ma dla nas sensu biznesowego.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1191073-Jestesmy-gotowi-na-konkurencje-cenowa.html#.UbAqpJwzKtY (dostęp płatny)

Mobilna rewolucja jeszcze przed polskimi firmami

Piotr Mazurkiewicz

Przedsiębiorstwa na świecie planują coraz większe budżety na technologie mobilne. W Polsce potrzebują jeszcze czasu by się do nich przekonać. Globalne perspektywy dla rynku mobilnego (w rozumieniu: aplikacje, strony, usługi itp.) rysują się co najmniej doskonale. Z najnowszego raportu firmy Accenture, do którego dotarła „Rz”,  wynika, że dzisiaj średnio aż 30 proc. budżetu przeznaczonego na IT firmy chcą poświęcić właśnie  na inwestycje w technologie mobilne.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1191074-Mobilna-rewolucja-jeszcze-przed-polskimi-firmami.html#.UbAq5pwzKtY (dostęp płatny)

Pekao z nowym rozwiązaniem dla płatności mobilnych

Zuzanna Reda-Jakima

Powstał system, dzięki któremu sklepy mogą przyjmować płatności bezgotówkowe bez terminala POS, a jedynie przy użyciu telefonu komórkowego. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce nazwane PeoPay. By z niego korzystać można być klientem dowolnego operatora komórkowego i dowolnego banku, trzeba jedynie ściągnąć darmową aplikację.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1191076-Pekao-z-nowym-rozwiazaniem-dla-platnosci-mobilnych.html#.UbAq6ZwzKtY (dostęp płatny)

Polkomtel goni Orange pod względem przychodów

Urszula Zielińska

W I kwartale br. przychody sieci Plus wzrosłyby, gdyby nie ścięte przez regulatora hurtowe stawki w rozliczeniach między telekomami – ocenia Joanna Nieckarz, członek zarządu Polkomtela, operatora Plusa. A tak spadły o 4,6 proc. do 1,68 mld zł. Zdaniem firmy to wynik na tyle dobry na tle branży, że udział telekomu w rynku zwiększył się i przybliży go pod tym względem do pozycji numer jeden. Pod względem zysków Polkomtel jest nadal na pierwszym miejscu. Restrukturyzacja prowadzona przez nowego  właściciela, Zygmunta Solorza-Żaka sprawia, że zysk EBITDA telekomu w minionym kwartale był nieco wyższy niż rok temu i wyniósł 716 mln zł.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1191065-Polkomtel-goni-Orange-pod-wzgledem-przychodow.html#.UbAq65wzKtY (dostęp płatny)

Roaming jak kiełbasa

Urszula Zielińska

Neelie Kroes, unijna komisarz ds. Europejskiej Agendy Cyfrowej, w końcu minionego miesiąca dostarczyła operatorom komórkowym w Europie nowych powodów do emocji. Członkowie Parlamentu Europejskiego dostali treść jej przemowy, w której wezwała do wsparcia prac nad przepisami znoszącymi wysokie koszty roamingu, czyli opłat pobieranych przez sieci komórkowe za obsługę abonentów przyjeżdżających z innych krajów. To dzisiaj jeden z najdroższych typów usług w sieciach komórkowych. Nowe prawo miałoby zostać przyjęte przed wiosennymi wyborami do europarlamentu.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1191070-Roaming-jak-kielbasa.html#.UbAq85wzKtY (dostęp płatny)

Słabnie płatna telewizja

Magdalena Lemańska

Coraz mniejsza część polskich gospodarstw domowych będzie odbierała jakąkolwiek płatną telewizję. Alternatywami dla widzów są: darmowa płatna telewizja cyfrowa i coraz lepszej jakości materiały wideo w różnych serwisach internetowych. Polacy zaczynają dostrzegać rosnącą liczbę darmowych kanałów TV, jakie pojawiły się w eterze po uruchomieniu cyfrowej telewizji.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1191068-Slabnie-platna-telewizja.html#.UbAq9pwzKtY (dostęp płatny)

Miliardy z Unii rozdane

Artur Osiecki

Województwa dostaną do wydania ponad 10 mld euro więcej niż dotychczas – dowiedziała się „Rz”. Resort rozwoju regionalnego podzielił 72,9 mld euro, które trafią w ciągu najbliższych siedmiu lat z budżetu Unii Europejskiej do marszałków województw oraz na duże programy operacyjne. Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że najbardziej z podziału zadowolone mogą być regiony – w latach 2014–2020 trafi do nich o 10 mld euro więcej niż w poprzedniej unijnej perspektywie. W środę pierwsi propozycje ministerstwa poznali marszałkowie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1191086-Miliardy-z-Unii-rozdane.html#.UbAoCpwzKtY (dostęp płatny)

Polska Rzeczpospolita Siatkarska

Krzysztof Rawa

Rusza Liga Światowa, a po niej organizacyjne spełnienia: polskie mistrzostwa Europy i świata. Machina marketingowa napędzana pieniędzmi firmy Polkomtel ruszyła. Za radościami dla kibiców płynącymi z siły polskiej siatkówki stoją zatem trzy ośrodki: związek, wsparty od niedawna dużymi pieniędzmi Orlenu (ok. 10 mln zł rocznie), Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej, która też ma pewne źródła finansowania (kontrakt z Polkomtelem do 2015 r., z Polsatem do 2016 r.) oraz sama telewizja Polsat, która już wybiła się na lidera na rynku siatkarskich mediów w Europie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1191120-Polska-Rzeczpospolita-Siatkarska.html#.UbAoPJwzKtY (dostęp płatny)

Prokurator online sprawdzi stan konta podejrzanego

Agata Łukaszewicz

Krajowa Izba Rozliczeniowa SA uruchomiła specjalnie dla sądów i prokuratur nową usługę elektroniczną. Pozwala ona na tradycyjną, papierową formę komunikacji z bankami w postępowaniach dowodowych zastąpić elektroniczną. Komunikator opiera się na szybkim i bezpiecznym połączeniu online. Nowa e-usługa ma szansę przyspieszyć przebieg postępowań i ograniczyć ich koszty.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1191032-Prokurator-online-sprawdzi-stan-konta-podejrzanego.html#.UbAoaZwzKtY (dostęp płatny)

Ten komputer nie musi stać w siedzibie firmy

Barbara Mejssner

Czy będzie ubywać małych serwerowni? I tak, i nie. Liczba serwerów kupowanych przez mniejsze przedsiębiorstwa nie maleje, ale firmy dopiero rozpoczynające działalność wybierają najczęściej serwery w formie hostingu lub usługi w chmurze. Z drugiej strony nie wszystkie zasoby powinny być przenoszone na zewnątrz. Dlatego najbardziej optymalny, przynajmniej obecnie, wydaje się model połączony: część usług jest utrzymywana na sprzęcie w firmie, a część wykupiona u zewnętrznego dostawcy.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1190923-Ten-komputer-nie-musi-stac-w-siedzibie-firmy.html#.UbAqNZwzKtY (dostęp płatny)

Polkomtel się chwali

MACH

Pozostało 100% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów