Europa i świat w akwizycyjnej gorączce

Na Starym Kontynencie ruszyła faza przejęć i fuzji w telekomunikacji – wieszczą przedstawiciele branży.

Publikacja: 19.08.2013 08:00

Europa i świat w akwizycyjnej gorączce

Foto: ROL

– Zaczęła się konsolidacja rynku telekomunikacyjnego w Europie – mówi Klaus Hartmann z doradczej firmy Arthur D. Little, były  prezes Polskiej Telefonii Cyfrowej (dziś T-Mobile Polska). Hartmann nie jest w tej opinii odosobniony.  W lipcowej rozmowie Jurgen Meffert z McKinsey&Company wspomniał, że plany przejęć na Starym Kontynencie ma również China Mobile.

Na zakupy ruszył też jeden z najbogatszych ludzi świata – meksykański miliarder Carlos Slim. Jest on poważnie zainteresowany przejęciem holenderskiego operatora zasiedziałego KPN. Zdaniem analityków Exane  BNP Paribas warta 7,2 mld euro oferta, którą  firma Slima, AmericaMovil, złożyła właścicielom KPN, to początek fali fuzji i przejęć na europejskim rynku. Drugim sygnałem ma być ich zdaniem aktywność amerykańskiego giganta AT&T. Zarówno America Movil, jak i AT&T mają problem z dalszym rozwojem biznesu na rodzimych rynkach.

– W Niemczech KPN zamierza połączyć swój komórkowy biznes pod marką e-Plus z biznesem hiszpańskiej Telefoniki (choć nie wiadomo, czy Slim będzie chciał kontynuować ten projekt). Także na niemieckim rynku Vodafone przejmuje sieć telewizji kablowej Kabel Deutschland – wylicza Hartmann. – Na rynek wróciła fantazja – podsumowuje.

W jego ocenie zainteresowanie Europą płynie także m.in. z Chin i Rosji, gdzie o ekspansji myśli tamtejszy operator telekomunikacyjny – MTS.  – Rządzący na Starym Kontynencie nie pozwolą graczom z tych państw na przejmowanie działających w Europie firm ze względów politycznych – uważa jednak Hartmann.

Zainteresowanie zakupami poza macierzystym rynkiem rozważa także japoński Softbank. W Stanach Zjednoczonych przejął za  22 mld dol. sieć komórkową Sprint, a w Europie za 8,5 mld dol. chciał odkupić biznes muzyczny – Universal Music – od koncernu Vivendi. Francuzi mieli jednak tę ofertę odrzucić. Giganci zaczynają więc od transakcji na rynkach Europy Zachodniej, rozwiniętych, gdzie gra idzie o dużo większe pieniądze niż w Polsce. To nie znaczy, że fala konsolidacji o Polskę nie zahaczy.

Najbliższa zmiany właściciela jest  GTS CE. Mająca siedzibę w Warszawie spółka działa na kilku rynkach regionu Europy Środkowowschodniej. Według Agencji Reutera zainteresowane firmą są amerykański Level 3 Communications i niemiecki Deutsche Telekom. Bardziej realna wydaje się transakcja z udziałem tego ostatniego podmiotu. Level 3 ma bowiem trochę własnych problemów. – Fuzje i przejęcia nie są obecnie głównym celem, na którym się koncentrujemy. Główny, to rosnąć, nie tracąc na rentowności poprzez poprawianie operacyjnej wydajności naszej organizacji – mówił pod koniec lipca Jeff Storey, prezes Level 3.

– DT jest zdeterminowane, aby transakcję przeprowadzić. Szuka tylko nabywcy słowackiej i węgierskiej części GTS, bo tam nie dostanie zgody na przejęcie – mówi osoba zbliżona do niemieckiej grupy. Transakcja może zostać ogłoszona już we wrześniu. Jej podłoże to plan DT, by o kilkaset milionów euro  zwiększyć przychody z usług dla firm. Kolejną przejmowaną przez DT w Polsce firmą może być operator telefonii stacjonarnej Netia lub ATM.

Na zakupach jest Liberty Global, właściciel kablówki UPC. W ub.r.  startował po Multimedia Polska, w tym roku w Wielkiej Brytanii przejął Virgin Media, aby wymienić tylko największą transakcję. – Zwiększanie skali działalności pozwala lepiej konkurować z lokalnymi monopolistami – mówił analitykom Mike Fries, prezes Liberty. Ale grupa nie tylko kupuje. Jak zdradził Fries, Liberty chce sprzedać Chellomedia, właściciela kanałów tematycznych nadawanych również w Polsce. Oficjalny powód, to chęć koncentracji na podstawowym biznesie holdingu.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu