MWC: Uwagę Polsatu przyciągają nowe generacje routerów LTE

Publikacja: 25.02.2014 15:18

– Już tradycyjnie swoją obecność bardzo mocno zaznacza technologia LTE. W tym roku mamy obszerny przegląd urządzeń LTE, co najmniej 4 kategorii, a nawet już i 6. z transmisją do 300 Mb/s. Wyraźny jest kierunek rozwoju usług głosowych i multimedialnych po LTE, ze szczególnym uwzględnieniem wideo, dlatego obserwujemy nie tylko rozwój samego LTE, ale też rozwiązań, które pozwalają wykorzystywać tę technologie do transmisji wideo – komentuje Maciej Staszak, dyrektor strategii i rozwoju w Grupie Cyfrowego Polsatu.

Według niego, nieodzownym elementem targów zawsze był i tym razem również na pewno będzie wyścig o prędkość kolejnych odsłon LTE.

Dziś chiński Huawei zaprezentował nowy router WiFi LTE (Cat6 – Huawei E5786), oferujący prędkość transferu do 300 Mb/s. Producent podał, że to pierwszy mobilny router WiFi obsługujący Wi-Fi 802.11ac 2×2 MIMO. Dodatkowe funkcje agregacji pasma i eksploatacji wysokich częstotliwości mają poszerzają zakres spektrum nośnego routera. Inne parametry jego specyfikacji to: możliwość obsługi 10 urządzeń w sieci WiFi; bateria 3000 mAh, która pozwolić ma na 10 godzin pracy w trybie LTE  lub 500 godzin w trybie czuwania.

Router ma być również energooszczędny i o 30 proc. wydajniejszy w porównaniu z innymi produktami swojej klasy. Zapewniać ma też dłuższą pracę innym urządzeniom, dzięki funkcji zwrotnego ładowania smartfonów.

– Operatorzy jednoznacznie podkreślają też konieczność agregowania pasm, co pozwoli na uzyskiwanie jeszcze wyższych przepustowości – mówi Staszak.

– Kolejny etap rozwoju przechodzą urządzenia mobilne – smartfony mają coraz większe ekrany, wszystkie urządzenia coraz lepszą rozdzielczość i coraz szybsze procesory zapewniające szybkość i wielofunkcyjność. Wszystko po to, aby użytkownik w jeszcze większym stopniu i w łatwiejszy sposób mógł korzystać przede wszystkim z treści wideo. Oczywiście oglądanie wideo to nie jedyna aktywność użytkowników, dlatego producenci prześcigają się w aplikacjach ułatwiających nam życie we wszystkich aspektach, takich jak zakupy, płatności, komunikacja, ale też zarządzanie domem. Duży nacisk kładą na rozwiązania do domu, dążąc do zapewnienia jak najlepszej jakości sieci, aby zagwarantować prawidłową prace urządzeń w domu, które coraz częściej komunikują się ze światem zewnętrznym- dodaje ekspert Grupy Cyfrowego Polsatu.

– Jednym z istotnych elementów targów jest również świat machine-to-machine i Internet rzeczy. Jak zapowiadają wszyscy istotni gracze, to nieodwracalny kierunek rozwoju rynku. Podobnie jak connected i smart homes, które korzystają z rosnącej roli i jakości Internetu oraz z dorobku rynku aplikacji – dodaje.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu