„Miał być Internet ostatniej mili. Są decyzje o odbieraniu dotacji i prokuratorskie zarzuty wyłudzenia milionów” – pisze dziś „Dziennik Gazeta Prawna” o efektach Działania 8.4 z POIG, środki z którego przeznaczone były na budowę sieci Internetu w ostatniej mili.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przekazało dziennikowi dane podsumowujące skuteczność programu. Zgodnie z nimi z 677 mln zł dotacji, które rozdysponowano w ramach 540 umów z firmami telekomunikacyjnymi, MIR zerwało 78 (68 w ubiegłym roku) o wartości ponad 160 mln zł.

„(…) zamiast skutecznych łączy WWW mamy kolejną e-aferę” – pisze gazeta. Podaje też, że toczą się przynajmniej trzy postępowania prokuratorskie w sprawie o wyłudzenie publicznych pieniędzy.

„Z Działaniem 8.4 w ramach PO IG od początku były kłopoty. Do 2011 r. trzeba było ze świecą szukać chętnych, którzy staraliby się o dotacje w ramach tej klasyfikacji. Dopiero kiedy 3 lata temu resort rozwoju regionalnego zdecydował, by dofinansowanie zacząć przyznawać bez wkładu własnego, posypały się oferty od firm. I to od razu tak masowo, że w ostatnim konkursie, który ogłoszono na początku tego roku, już praktycznie rozdysponowano całą dostępną pulę.

Za szturmem chętnych nie poszła jednak szczegółowa kontrola projektów. Efekty są takie, że dopiero teraz, kiedy realnie kończy się perspektywa unijna 2007–2013, zaczynają wypływać poważne uchybienia” – pisze „DGP” na pierwszej stronie.