Przegląd prasy rpkom.pl – piątek 2 października

Publikacja: 02.10.2015 07:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Wspólny unijny rynek potrzebuje poprawek

Wyeliminowanie pojawiających się dysfunkcji nie tylko umocni Europę, ale pomoże też wynegocjować korzystne warunki umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi. To jeden z najważniejszych wniosków płynących z dyskusji pt. „Rynek, ale jaki? Jak powinna wyglądać nowa strategia jednolitego rynku UE”? (relacja z debaty „Europejskiego Forum Nowych Idei”).

S. A24

Cyfrowe ujednolicanie

Codziennie aż 350 mln Europejczyków korzysta z Internetu. Tylko 5 proc. usług online ma charakter międzynarodowy. (…) Cyfrowa rewolucja jest więc nie tylko wyzwaniem, ale i koniecznością jeśli chcemy budować konkurencyjność Europy w zdigitalizowanym świecie.  (relacja z debaty podczas „Europejskiego Forum Nowych Idei”).

S.A25

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Orange Polska: Obawy o inwestycje

Nawet o 3,4 proc., do 7,02 zł, spadał w czwartek kurs akcji Orange Polska, wyróżniając się negatywnie na tle tracącego tylko lekko WIG20. Zdaniem Jakuba Viscardiego, analityka Domu Maklerskiego BOŚ, notowania telekomu w związku z wydarzeniami wokół aukcji częstotliwości LTE od dłuższego czasu pozostają pod presją. W czwartek papiery mogły silniej tracić na wartości, gdyż tego dnia weszło w życie rozporządzenie ministra cyfryzacji,…

http://archiwum.parkiet.com/artykul/771626_Orange_Polska:_Obawy_o_inwestycje.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

Dolina krzemowa na Ząbkowskiej

Ile kosztuje bilet z Warszawy do Kaliforni? 3,4 zł – twierdzi Google, który za kilka tygodnie otworzy kampus dla start-upów w zabytkowym kompleksie tuż przy metrze.  Google nad Wisłą wydaje miliony na rewolucję sceny startupowej. Kampus będzie nie tyle darmową przestrzenią, ile otwartym laboratorium, uniwersytetem i społecznościówką w Realu. Po budynku dawnej wytwórni wódek na warszawskiej Pradze kręcą się robotnicy w niebieskich kombinezonach. Za kilka tygodni zastąpić ich mają rzesze start-upowców w modnych, kraciastych koszulach. Tu obok przyszłego Muzeum Polskiej Wódki i prawdopodobnej siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej powstaje Campus Warsaw.

http://pulsbiznesu.pb.pl/4309346,67214,jednorozce-jezdza-metrem (dostęp płatny)

Hawe bliżej rozstrzygnięć

Zadłużona spółka jest bliżej porozumienia z największym wierzycielem, ARP. Tymczasem zmiany zachodzą w jej akcjonariacie. Kolejny termin minął, ale egzekucji nie będzie. Hawe poinformowało, że choć w środę przestała obowiązywać umowa standstill z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) i Alior Bankiem, którym spółka jest winna prawie 100 mln zł, rozmowy nadal trwają. „Strony uzgodniły podstawowe warunki porozumienia oraz określiły, iż term sheet opisujący te warunki oraz harmonogram dalszych działań zostanie podpisany w dniu 5 października” — poinformowało Hawe.

http://pulsbiznesu.pb.pl/4309326,42672,hawe-blizej-rozstrzygniec (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Amazon jak Uber. Rusza kolejna usługa

Amerykański gigant handlu internetowego uruchomił dostawę zamówionego online towaru bez udziału kurierów. Usługa się nazywa Amazon Flex i jest rękawicą rzuconą firmom logistycznym. Amazon rezygnuje w niej bowiem z usług specjalistycznych firm kurierskich na rzecz zwykłych kierowców, którzy zdecydują się na współpracę z gigantem e-commerce. To właśnie oni mają przywozić kupującym przez internet zamówiony…

http://archiwum.rp.pl/artykul/1288179-Amazon-jak-Uber-Rusza-kolejna-usluga.html (dostęp płatny)

Nawet 860 mln zł na szybki internet

Ponad pół miliona gospodarstw może uzyskać dostęp do szybkiego internetu – mówią założenia pierwszego konkursu w ramach tzw. 1. osi programu Polska Cyfrowa. Do 860 mln zł z udostępnionych 600 mln zł może wzrosnąć pula pieniędzy w ogłoszonym pierwszym konkursie na wsparcie budowy sieci szerokopasmowego szybkiego internetu w Polsce w nowej perspektywie finansowej.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1288178-Nawet-860-mln-zl–na-szybki-internet.html (dostęp płatny)

Technologie zmieniają oblicze finansowego świata

Rynek płatności przechodzi prawdziwą rewolucję. Zmienia się układ sił, bo w obszar do niedawna zarezerwowany tylko dla banków wchodzą nowi gracze. O najważniejszych zmianach oraz efektach, jakie mogą one przynieść, dyskutowali eksperci na konferencji „Przyspieszenie zmian w płatnościach” zorganizowanej przez europejską firmę SIA, specjalizującą się w projektowaniu i zarządzaniu infrastrukturą technologiczną.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1288186-Technologie-zmieniaja-oblicze-finansowego-swiata.html (dostęp płatny)

Wspólny i jednolity rynek jest ostatnio pod presją

Przepływ ludzi, kapitału, towarów i usług pomiędzy krajami UE wciąż napotyka liczne bariery. Kryzys imigracyjny może się okazać znacznie większym zagrożeniem dla Unii Europejskiej niż kryzys zadłużeniowy. Grozi bowiem zablokowaniem swobodnego przepływu ludzi między państwami. A to – obok swobodnego przepływu kapitału, towarów i usług – jeden z warunków istnienia jednolitego unijnego rynku, który z kolei jest fundamentem UE.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1288200-Wspolny-i-jednolity-rynek-jest-ostatnio-pod-presja.html (dostęp płatny)

Odwrotne obciążenie VAT na elektronikę – więcej wątpliwości niż korzyści

Słuszna idea walki z oszustwami podatkowymi, która może przynieść pozytywne skutki dla budżetu, może być groźna dla uczciwych przedsiębiorców – zwracają uwagę eksperci. Wprowadzone z dniem 1 lipca 2015 roku nowe zasady opodatkowania VAT sprzedaży sprzętu elektronicznego, takiego jak m.in. laptopy, telefony komórkowe czy konsole do gier, miały zminimalizować ryzyko wyłudzeń VAT w tym obszarze. Tzw. odwrotne obciążenie w tym zakresie jest rozwiązaniem stosowanym szeroko w Unii Europejskiej, a praktyka pokazuje, iż zasadniczo spełnia ono swoje zadanie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1288231-Odwrotne-obciazenie-VAT-na-elektronike-–-wiecej-watpliwosci–niz-korzysci.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Wspólny unijny rynek potrzebuje poprawek

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?