Doładować telefon bez VAT
Nadciąga rewolucja dla telekomów i dystrybutorów kart pre-paid. Zapłacić za nią mogą klienci. W lutym Ministerstwo Finansów ma przedstawić projekt ustawy wdrażającej tzw. dyrektywę voucherową UE. Określa ona zasady opodatkowania bonów (voucherów) podatkiem VAT. Jeśli bon będzie jasno przywiązany do jednego kupowanego za niego towaru lub usług (bon jednego przeznaczenia – SPV), podatek powinien być naliczany już w momencie jego sprzedaży. Jeśli zaś będzie miał tylko określoną wartość (bon różnego przeznaczenia – MPV) – VAT będzie naliczany dopiero przy zakupie tego towaru. Pojęcie vouchera jest bardzo szerokie: to bony, kupony, ale też doładowania telefonów komórkowych. I to w tej branży zmiana zasad opodatkowania może doprowadzić do zamieszania. Resort finansów skłania się do tego, aby doładowanie potraktować jako bon typu MPV, gdyż za pośrednictwem telefonu nie kupuje się tylko usług telekomunikacyjnych. Dla firm telekomunikacyjnych takie rozwiązanie to duże zagrożenie, ale i szansa. Według Orange Polska skala i natura zmiany oznacza, że trzeba będzie liczyć się z kosztami. Konieczna będzie bowiem ingerencja w systemy billingowe, które są jednymi z najbardziej złożonych systemów IT. (…) Cezary Albrecht, dyrektor odpowiedzialny w T-Mobile Polska za obszar prawny i regulacyjny choć również uważa, że zmiany w systemach billingowych po wprowadzeniu nowego prawa mogą kosztować – jest zdania, że wprowadzenie na polski grunt dyrektywy voucherowej nie musi zakończyć się źle. – To istotnie wpłynie na zwiększenie atrakcyjności oferty dla klientów – uważa.
S. A10
Przekręt z VAT (i nie tylko) w polskiej branży gamingowej
Polska branża gamingowa raczej średnio kojarzy się z z nadużyciami VAT w podatku dochodowym. Tym bardziej wiele osób może zdziwić fakt, że podobne oszustwa są powszechne i do tego w przypadku dużych graczy będących na świeczniku. Zacznijmy od tego, że zdecydowana większość sprzedaży na marketplace (platformach sprzedaży gier) ma ten sam model biznesowy. Jak on wygląda? Kluczową rolę pełni tutaj eksport do tzw. offshore, czyli do rajów podatkowych.
S. B3
Unia radzi firmom w sprawie RODO
Komisja Europejska opublikowała wskazówki dla małych i średnich przedsiębiorstw, które mają im ułatwić wdrożenie nowych zasad ochrony danych osobowych.
S. B4
Nieuchwytna praca na platformach
Komisja Europejska chce wprowadzić minimalne uprawnienia dla wykonujących usługi np. za pośrednictwem aplikacji Uber. Ale internetowe zlecenia wymykają się prawu pracy.
S. B10