Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 25 stycznia

Publikacja: 25.01.2018 07:30

Doładować telefon bez VAT

Nadciąga rewolucja dla telekomów i dystrybutorów kart pre-paid. Zapłacić za nią mogą klienci. W lutym Ministerstwo Finansów ma przedstawić projekt ustawy wdrażającej tzw. dyrektywę voucherową UE. Określa ona zasady opodatkowania bonów (voucherów) podatkiem VAT. Jeśli bon będzie jasno przywiązany do jednego kupowanego za niego towaru lub usług (bon jednego przeznaczenia – SPV), podatek powinien być naliczany już w momencie jego sprzedaży. Jeśli zaś będzie miał tylko określoną wartość (bon różnego przeznaczenia – MPV) – VAT będzie naliczany dopiero przy zakupie tego towaru. Pojęcie vouchera jest bardzo szerokie: to bony, kupony, ale też doładowania telefonów komórkowych. I to w tej branży zmiana zasad opodatkowania może doprowadzić do zamieszania. Resort finansów skłania się do tego, aby doładowanie potraktować jako bon typu MPV, gdyż za pośrednictwem telefonu nie kupuje się tylko usług telekomunikacyjnych. Dla firm telekomunikacyjnych takie rozwiązanie to duże zagrożenie, ale i szansa. Według Orange Polska skala i natura zmiany oznacza, że trzeba będzie liczyć się z kosztami. Konieczna będzie bowiem ingerencja w systemy billingowe, które są jednymi z najbardziej złożonych systemów IT. (…) Cezary Albrecht, dyrektor odpowiedzialny w T-Mobile  Polska za obszar prawny i regulacyjny choć również uważa, że zmiany w systemach billingowych po wprowadzeniu nowego prawa mogą kosztować – jest zdania, że wprowadzenie na polski grunt dyrektywy voucherowej nie musi zakończyć się źle. – To istotnie wpłynie na zwiększenie atrakcyjności oferty dla klientów – uważa.  
S. A10

Przekręt z VAT (i nie tylko) w polskiej branży gamingowej
Polska branża gamingowa raczej średnio kojarzy się z z nadużyciami VAT w podatku dochodowym. Tym bardziej wiele osób może zdziwić fakt, że podobne oszustwa są powszechne i do tego w przypadku dużych graczy będących na świeczniku. Zacznijmy od tego, że zdecydowana większość sprzedaży na marketplace (platformach sprzedaży gier) ma ten sam model biznesowy. Jak on wygląda? Kluczową rolę pełni tutaj eksport do tzw. offshore, czyli do rajów podatkowych.
S. B3

Unia radzi firmom w sprawie RODO
Komisja Europejska opublikowała wskazówki dla małych i średnich przedsiębiorstw, które mają im ułatwić wdrożenie nowych zasad ochrony danych osobowych.
S. B4

Nieuchwytna praca na platformach
Komisja Europejska chce wprowadzić minimalne uprawnienia dla wykonujących usługi np. za pośrednictwem aplikacji Uber. Ale internetowe zlecenia wymykają się prawu pracy.
S. B10

Jedynka wstaje z kolan i mierzy w Polsat
Żeby przełożyć wzrost oglądalności na sukces finansowy, TVP musi powalczyć o młodych widzów. Żadna telewizja nie straciła w 2017 r. tylu widzów co TVP1. Sztandarowa antena telewizji publicznej w ubiegłym roku miała średnio 9,6 proc. udziału w widowni i spadła pod tym względem z drugiego na trzecie miejsce. Teraz odrabia straty, ale będzie jeszcze musiała przełożyć lepsze wyniki oglądalności na wzrosty przychodów reklamowych.
S. A8

Gazeta Wyborcza

Służby zajrzą ci w papiery online
Wkrótce szybko i na dużą skalę będą mogły gromadzić dane o obywatelach zawarte w aktach stanu cywilnego. M.in. o rozwodach, pozamałżeńskich dzieciach i zmianie płci. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, CBA, służby Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego uzyskają elektroniczny dostęp do wszystkich informacji z rejestru stanu cywilnego. Wystarczy, że złożą jednorazowy wniosek i uzyskają zgodę ministra do spraw informatyzacji.
S. 1

Lokatorzy sprzedani przez Orange podwójnie nabrani
Urzędnicy doradzili lokatorom złożenie pozwów podważających zasadność gigantycznych podwyżek czynszów. Tych, którzy skorzystali z rady poinformowali, że tym samym, zawieszają postępowania o przyznanie lokali zamiennych. (…) Spółka Orange Polska sprzedała zamieszkałe lokale w czerwcu 2017 roku . Zostały one rozdzielone pomiędzy spółki tak, by uniemożliwić najemcom złożenie pozwów zbiorowych. Trzy wykupiła jednoosobowa firma DRAX Marcin Zajdek z Ożarowa Mazowieckiego, kolejne trzy spółka CK Investments, pięć IND S.A., cztery kancelaria Adesto, jeden przypadł w udziale spółce Progress Properties.
S. 4 (dodatek Warszawa).

Parkiet

Analitycy: Play i Cyfrowy Polsat bez odpisów
Operatorzy zawiązują rezerwy przed sezonem sprawozdań za ostatni kwartał 2017 roku. Czy wszyscy? Nieuchronnie zbliża się okres publikacji wyników za ostatnie trzy miesiące i cały 2017 rok. Spółki giełdowe zaczynają informować o nietypowych zdarzeniach, które będą miały znaczący wpływ na te wyniki, a których rynek może się nie spodziewać lub błędnie je szacować.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795829_Analitycy:_Play_i_Cyfrowy_Polsat_bez_odpisow.html (dostęp płatny)

Infoscan: Rejestracja urządzenia do końca marca
Na walnym zgromadzeniu 20 lutego akcjonariusze notowanej na NewConnect spółki Infoscan zdecydują o upoważnieniu zarządu do zaciągnięcia zobowiązań do 8 mln zł. Pieniądze mają zostać pozyskane z emisji obligacji i będą przeznaczone głównie na produkcję urządzeń do zdalnej diagnostyki snu skierowanych na rynek amerykański. Infoscan planuje rozpoczęcie komercyjnej działalności za oceanem w II kwartale 2018 r.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795831_Infoscan:_Rejestracja_urzadzenia_do_konca_marca.html (dostęp płatny)

Unified Factory: Pierwsze faktury na rynku afrykańskim jeszcze w styczniu
W środę notowania Unified Factory zniżkowały o blisko 3 proc., do 12,25 zł. Była to korekta mocnego wzrostu dzień wcześniej, kiedy spółka opublikowała wstępne wyniki za ubiegły rok oraz potwierdziła jednocześnie prognozy wyników za ten rok.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795839_Unified_Factory:_Pierwsze_faktury_na_rynku_afrykanskim_jeszcze_w_styczniu.html (dostęp płatny)

Kryptowaluty odciągnęły uwagę od innych rynków
Minął pierwszy pełny rok kalendarzowy, podczas którego brokerzy foreksowi publikowali kwartalne statystyki dotyczące stóp zwrotu osiąganych przez swoich klientów. Wyniki te są zdecydowanie lepsze, niż wynikałoby ze statystyk Komisji Nadzoru Finansowego, zgodnie z którymi jedynie 20 proc. inwestorów zarabia na foreksie. Tymczasem w przypadku klientów BossaFX i instrumentów rynku walutowego było to prawie 40 proc. Skąd te rozbieżności?
– Z metodologii. Przede wszystkim mówimy o innych okresach – KNF publikuje dane na bazie rocznej, brokerzy w perspektywie kwartalnej – wyjaśnia Sebastian Zadora, dyrektor wydziału sprzedaży instrumentów finansowych w DM BOŚ (wywiad na antenie #PROSTOzPARKIETU).

http://archiwum.parkiet.com/artykul/795826_Kryptowaluty_odciagnely_uwage_od_innych_rynkow.html (dostęp płatny)

Polacy wierzą w przyszłość bankowości mobilnej
Z badania #finanseprzyszłosci przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Banku Millennium wynika, że Polacy mają nadal apetyt na innowacje i technologiczne ułatwienia w kontaktach z bankiem. Zdaniem 90 proc. z nich w ciągu 10 lat własnoręczny podpis zostanie zastąpiony elektronicznym, obsługa w większości oddziałów będzie automatyczna, a prawie wszystkie sprawy będzie można załatwić za pomocą wirtualnej rzeczywistości.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795842_Innowacje_%7C_Polacy_wierza_w_przyszlosc_bankowosci_mobilnej.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Warszawska giełda odkryła blockchain
Erne Ventures, Novina ASI i  Devoran – znane ze zmieniania nazw i przedmiotu działalności, skromnych przychodów i częstych emisji – zapowiedziały inwestycje w kryptowaluty. Kurs popłynął jak złoto.
S. 1, 16-17

Kryptowaluty dostały rating
Weiss Ratings jako pierwsza na świecie przyjrzała się bitcoinowi, ethereum i 72 innym wirtualnym walutom. To krok ku stabilizacji rynku.
S. 2

Przedsiębiorcy wolą asystentkę na etacie
Sekretarki mogą spać spokojnie – sztuczna inteligencja nie wyśle ich na bruk. A dodatkowo odciąży w wielu obowiązkach.
S. 12

BCast nadaje się do nadawania
Gdy Emitel połykał ich pracodawcę, poszli na swoje i stworzyli mu konkurencję. Teraz twórcy BCast ostrzą sobie zęby na jego infrastrukturę.
S. 1, 6

Klient w internecie nie ma apetytu
Ponad 40 proc. Polaków kupuje w internecie produkty FMCG, w tym żywność, lub rozważa taką możliwość. Rynek jest jednak ciągle w powijakach.
S. 5

Rzeczpospolita

Dane osobowe lepiej chronione
Tylko dwa kraje w UE są przygotowane do zmiany zasad dotyczących ochrony danych osobowych. Polski wśród nich nie ma. Za nieco ponad 100 dni wejdzie w życie wielka reforma ochrony danych osobowych w UE. Znakomita większość państw członkowskich, w tym Polska, nie jest na nią jeszcze gotowa. Reforma będzie obowiązywać od 25 maja 2018 roku. Zmienia ona zasady ustanowione 23 lata temu, a więc w zupełnie innej epoce rozwoju cyfrowego. – W dzisiejszym świecie od tego, jak postępujemy z danymi, zależy w dużym stopniu przyszłość naszej gospodarki i bezpieczeństwa osobistego. Potrzebujemy nowoczesnych przepisów, aby móc reagować na nowe zagrożenia – powiedziała Vera Jourova, komisarz UE ds. sprawiedliwości. I zaapelowała do rządów państw UE, a także do organów ochrony danych osobowych i przedsiębiorstw o wykorzystanie pozostałych czterech miesięcy na przygotowanie się do zmian. Jak wynika z analiz Komisji Europejskiej, obecnie tylko dwa kraje – Niemcy i Austria – są gotowe na zmiany.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1364761-Dane-osobowe-lepiej-chronione.html (dostęp płatny)

Oko na gospodarkę
Rynek robotyki swój szybki wzrost zapewnia przede wszystkim robotom wykorzystywanym w przemyśle. Za nimi plasują się urządzenia z sektora usługowego. Wydatki na drony są nieporównywalnie mniejsze. (grafika)

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1364754-Oko-na-gospodarke.html (dostęp płatny)

Adwokaci w sieci wyedukują internautów
Członkowie palestry w przystępny sposób objaśnią praktyczne sytuacje, w których potrzebna jest pomoc prawna. Krakowska Izba Adwokacka uruchomiała projekt „Po(d)słuchaj adwokata”. Celem inicjatywy jest edukacja prawna w najbardziej praktycznych zagadnieniach. Na projekt składają się kilkuminutowe audycje w formie podcastu, do wysłuchania po ściągnięciu z sieci. Wszystko – jak zastrzegają autorzy akcji – bez prawniczej nowomowy.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1364718-Adwokaci-w-sieci-wyedukuja-internautow.html (dostęp płatny)

Uber: transport czy aplikacja
Arkadiusz Pączka Unijny Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Uber dostarcza usługę wchodzącą w zakres „usług w dziedzinie transportu”. Kraje mogą więc regulować jego działalność tak jak firmy transportowej. To dobra wiadomość.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1364730-Uber:-transport-czy-aplikacja.html (dostęp płatny)

Są sytuacje, kiedy internet nie wystarczy
Choć wydaje się, że wszystko w bankach można teraz załatwić przez internet albo przez smartfona, bywają sytuacje, gdy musimy pofatygować się do oddziału. Jakie? Oto kilka przykładów z różnych banków. W Pekao SA wyłącznie w placówce klient może wykonać takie czynności, jak na przykład ustanowienie pełnomocnictwa do konta czy dodanie współwłaściciela do rachunku. Do oddziału BGŻ BNP Paribas trzeba przyjść m.in. po to, żeby dopisać współwłaściciela rachunku, ustanowić przedstawiciela ustawowego dla dziecka, ustanowić lub odwołać pełnomocnictwo. Osobistej wizyty wymaga też zmiana danych wrażliwych, które wcześniej podaliśmy bankowi.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1364694-Sa-sytuacje-kiedy-internet-nie-wystarczy.html (dostęp płatny)

Doładować telefon bez VAT

Nadciąga rewolucja dla telekomów i dystrybutorów kart pre-paid. Zapłacić za nią mogą klienci. W lutym Ministerstwo Finansów ma przedstawić projekt ustawy wdrażającej tzw. dyrektywę voucherową UE. Określa ona zasady opodatkowania bonów (voucherów) podatkiem VAT. Jeśli bon będzie jasno przywiązany do jednego kupowanego za niego towaru lub usług (bon jednego przeznaczenia – SPV), podatek powinien być naliczany już w momencie jego sprzedaży. Jeśli zaś będzie miał tylko określoną wartość (bon różnego przeznaczenia – MPV) – VAT będzie naliczany dopiero przy zakupie tego towaru. Pojęcie vouchera jest bardzo szerokie: to bony, kupony, ale też doładowania telefonów komórkowych. I to w tej branży zmiana zasad opodatkowania może doprowadzić do zamieszania. Resort finansów skłania się do tego, aby doładowanie potraktować jako bon typu MPV, gdyż za pośrednictwem telefonu nie kupuje się tylko usług telekomunikacyjnych. Dla firm telekomunikacyjnych takie rozwiązanie to duże zagrożenie, ale i szansa. Według Orange Polska skala i natura zmiany oznacza, że trzeba będzie liczyć się z kosztami. Konieczna będzie bowiem ingerencja w systemy billingowe, które są jednymi z najbardziej złożonych systemów IT. (…) Cezary Albrecht, dyrektor odpowiedzialny w T-Mobile  Polska za obszar prawny i regulacyjny choć również uważa, że zmiany w systemach billingowych po wprowadzeniu nowego prawa mogą kosztować – jest zdania, że wprowadzenie na polski grunt dyrektywy voucherowej nie musi zakończyć się źle. – To istotnie wpłynie na zwiększenie atrakcyjności oferty dla klientów – uważa.  
S. A10

Pozostało 85% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej