– Potrzebna nam współpraca z konkurentami oraz dysponującymi infrastrukturą firmami użyteczności publicznej, jeżeli chcemy zrealizować plan budowy sieci światłowodowej – powiedział cytowany przez agencję Bloomberg Niek Jan van Damme, członek zarządu Deutsche Telekom, no targach Cebit w Hanowerze. Niemiecki operator narodowy planuje podłączenie do nowoczesnej sieci NGA 160 tys. domów (HP) w 10 miastach Niemiec w architekturze FTTH.

Dwuletni plan DT – do końca 2012 r. – jest jednak znacznie bardziej ambitny: przewiduje zapewnienie sieci światłowodowej 4 mln gospodarstw domowych. Jak powiedział Niek Jan van Damme DT samo nie podoła tym inwestycjom. Jak szacuje DT „narodowa sieć optyczna” pokrywająca teren całych Niemiec musiałaby kosztować 50 mld euro.

Wobec tak wysokich kosztów technologii FTTx DT wskazuje, że inwestorzy muszą uzyskać dostęp do już istniejącej infrastruktury, jak kanalizacja kablowa firm energetycznych, jak również instalacje budynkowe. Przedstawiciele DT wskazują na nieopłacalność budowania nakładkowej infrastruktury optycznej. Implikacją jest dążenie do modelu otwartej dla wszystkich operatorów sieci dostępowej.

Do tej pory DT rozwijała sieć VDSL, w której zasięgu jest 60 proc. niemieckich domów. Operator świadczy w tej sieci usługi o przepływności do 50 Mb/s.