Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 23 stycznia

Publikacja: 23.01.2018 07:30

Ćwierć wieku z częstotliwością. Nowy pomysł UE
UKE uważa jednak, że regulacje w tej dziedzinie powinny powstawać na gruncie krajowym.  W trakcie prac nad „Europejskim Kodeksem Łączności Elektronicznej” Komisja Europejska i Parlament Europejski zaproponowały m.in. wprowadzenie minimalnego czasu obowiązywania licencji na użytkowanie częstotliwości. Miałby on wynosić 25 lat, czyli o 10 lat więcej niż obowiązujący w Polsce obecnie maksymalny czas rezerwacji, zapisany w Prawie telekomunikacyjnym. Operatorom taki pomysł się podoba, ale polski regulator rynku, UKE, uważa, że to za długo i że w ogóle nie należy tego ustalać na poziomie unijnym. S. A11

Nadawcy telewizyjni zrobią Emitelowi konkurencję
Największa firma przesyłająca sygnał telewizyjny ma udostępnić innym swoją infrastrukturę. Sygnał radiowy i telewizyjny prawie zawsze dociera do naszych odbiorników za pośrednictwem firmy Emitel zajmującej się naziemnym przesyłem sygnału. Emitel nie ma bowiem w Polsce żadnej liczącej się konkurencji – szczególnie jeśli chodzi o telewizję. (…) Nieoczekiwanie taką konkurencję mogą stworzyć spółce jej obecni klienci. Korzystając z tego, że po decyzji UKE operator będzie musiał iść na współpracę, nadawcy zaczęli rozmowy o zastąpieniu go własną firmą. – Decyzja UKE otwiera nam drogę do założenia własnej spółki – potwierdza Zbigniew Benbenek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy ZPR. S. A11

Strzał w okienko, czyli piłka nożna na Facebooku
Mecze Premier Ligue na Facebooku lub Amazonie? Mark Zuckerberg i Jeff Bezos ostrzą zęby na transmisje sportowe. Facebook oraz Amazon mogą starać się o prawa do emitowania ligi angielskiej w latach 2019-2022. (…) – Uważam, że w ciągu 5 lat czeka nas swoista rewolucja, która zmieni rynek i doprowadzi do jego segmentacji – mówi Tomasz Redwan z zajmującej się marketingiem sportowym firmy REDSport. Facebook, żeby uzupełnić ofertę zatrudnił Petera Huttona z Eurosportu. To m.in. dzięki niemu ta ostatnia spółka należąca do Discovery Communications zdobyła prawa do transmitowania igrzysk olimpijskich w latach 2018-2024 za 1,3 mld euro. S. A16

Mikrofirmom łatwiej będzie złożyć JPK_VAT
Najmniejsi przedsiębiorcy nie będą musieli kupować kwalifikowanego podpisu elektronicznego, ani tworzyć profilu zaufanego, aby złożyć jednolity plik kontrolny – wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego wczoraj na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Pojawiło się ono w związku z tym, że do 26 lutego mikrofirmy  rozliczające się z VAT muszą po raz pierwszy przekazać fiskusowi swoją ewidencję podatkowa w formacie JPK.
S. B1

Cel resortu to pełna elektronizacja
Chcemy by Polacy mogli być obsługiwani przez sądownictwo na poziomie usług bankowości internetowej łącznie np. z możliwością sprawdzania terminów rozpraw poprzez aplikację. (…) Przewidujemy wprowadzenie w pełni elektronicznego postępowania KRS za pomocą systemy teleinformatycznego do 2020 r. (…) W tej chwili oprócz prac nad eKRS i  systemem losowego przydziału spraw najważniejszym projektem jest elektroniczne biuro podawcze. Ten projekt ma być zrealizowany do września 2019 r. – mówi Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości. Czy systemy informatyczne obsługujące sądy zostaną znacjonalizowane? (…) – Jeśli jednak okaże się, że z punktu widzenia interesu wymiaru sprawiedliwości taki ruch będzie konieczny, skorzystamy z takich uprawnień – mówi wiceminister.  Podaje, że resort średnio wydaje co roku na informatyzację 200-250 mln zł. S. B6-B7

Gazeta Wyborcza

Poważne zadania, czyli jak Fenix Wiplera się chwycił
Grupa Fenix, której komisja reprywatyzacyjna odebrała dwie kamienice w centrum Warszawy zatrudniła b. posła PiS Przemysława Wiplera. Były polityk miał mówić w przed werdyktem w sprawie trzeciej nieruchomości, że komisja jej już spółce nie zabierze. S. 6

Jakubas przegrał z Misiem
Obroniliśmy przed sądem prawo do krytyki i wolność słowa – podało Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, które deweloper Zbigniew Jakubas pozwał za happening na temat mostu Krasińskiego. W listopadzie 2015 r. w trakcie sesji dzielnicy Żoliborz działacze MJN przekonywali, że planowany Most Krasińskiego, który wraz z dojazdami miał kosztować 700 mln zł służyć będzie głównie deweloperom, w tym Zbigniewowi Jakubasowi. (…) Jakubas wniósł prywatny akt oskarżenia przeciwko czworgu działaczom MJN. Obrońca biznesmena zapowiada apelację.

Dodatek Warszawa, S. 3

Parkiet

IT Kontrakt: W planach ekspansja zagraniczna
W 2018 r. globalne wydatki na IT wyniosą 3,7 bln USD, czyli o 4,5 proc. więcej niż w zeszłym roku – prognozuje instytut Gartner. Analitycy się zastanawiają, jaka będzie dynamika rynku w Polsce. Po dwóch latach zastoju w segmencie publicznym jest wreszcie nadzieja na wzrost. Tymczasem polskie firmy kontynuują rozwój na zagranicznych rynkach – zarówno te notowane na GPW (m.in. Comarch, Ailleron czy Asseco), jak i niepubliczne. W tej drugiej grupie jest m.in. IT Kontrakt, który planuje ekspansję na kraje grupy DACH (Niemcy, Austria i Szwajcaria) oraz Skandynawię. W tym roku zamierza urosnąć o 30 proc. W 2017 r. jego obroty wyniosły 230 mln zł. http://archiwum.parkiet.com/artykul/795772_IT_Kontrakt:_W_planach_ekspansja_zagraniczna.html (dostęp płatny)

T-Bull: Zapowiada się rok pełen premier
T-Bull zamierza rozszerzyć istniejące projekty gier o rozgrywkę typu multiplayer (wieloosobową). – Podjęliśmy już kroki w tym kierunku, implementując wstępny system do naszego flagowego produktu, jakim jest „Top Speed”. Wyniki napawają optymizmem – mówi Tomasz Puzio, odpowiadający w spółce za kontakty z mediami. Jej akcje od jesieni 2016 r. notowane są na NewConnect. W planach jest przeprowadzka na GPW. Spółka złożyła już wniosek o zatwierdzenie prospektu emisyjnego. Jej kapitalizacja przekracza 100 mln zł. http://archiwum.parkiet.com/artykul/795775_T-Bull:_Zapowiada_sie__rok_pelen_premier.html (dostęp płatny)

Giełda ramię w ramię z Asseco Poland
Dyrektywa MiFID II, która weszła w życie 3 stycznia, przyniosła liczne wyzwania regulacyjne i technologiczne nie tylko dla domów maklerskich, ale także i giełdy. Odpowiedzią na nie jest wdrożony na GPW przez Asseco Poland system Promak TS. Związana z nim dedykowana aplikacja TradeApp pozwala brokerom na szybki dostęp do bieżących informacji rynkowych oraz zarządzanie zleceniami.http://archiwum.parkiet.com/artykul/795780_Gielda_ramie_w_ramie__z_Asseco_Poland.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Księgowi nastawieni do JPK lepiej niż firmy
Przekonanie klientów rozliczających się kwartalnie do składania faktur co miesiąc może nie być łatwe – mówią w biurach rachunkowych.
S. 10

Wykazy wykreślonych z VAT dostępne online
System szefa KAS przewiduje blokadę konta bankowego podatnika w razie ryzyka wyłudzenia skarbowego.
S. 11

Jak chronić system IoT
Ochrona Internetu Rzeczy nie może opierać się wyłącznie na zabezpieczeniu – przedsiębiorcy powinni postawić na cyberodporność. (…) Jak przewidują eksperci z EY w 2018 r. jednym z trendów będzie powstawanie nowych modeli biznesowych bazujących na cyfryzacji i integracji pojedynczych technologii we wspólne rozwiązania.
S. 11

Platforma innowacji rozkręci tysiąc firm
Chcemy zbudować pomoc między małymi a dużymi spółkami, aby razem realizowały projekty technologiczne.  Pierwszy pomagający w tym fundusz CVC powstanie w tym kwartale – mówi Pawel Borys, prezes PFR (rozmowa).
S. 12-13

Polacy chcą zapanować nad snem Amerykanów
Stworzona przez Polaków aplikacja Nightly, lecząca bezsenność za pomocą smartfona, dziś ujrzy światło dzienne w USA. chce podbić rynek warty 100 mld dol. Mogliśmy o niej usłyszeć już dwa lata temu, choć łącznie prace nad wypuszczaną dziś w świat aplikacją trwały cztery.
S. 20

Rzeczpospolita

Oko na gospodarkę
Rynek blockchain w 2016 r. osiągnął wartość 415,5 mln dol. Według prognozy analityków Marketsand Markets już w 2022 r. wart będzie nawet 7,6 mld dol..
http://archiwum.rp.pl/artykul/1364593-Oko-na-gospodarke.html (dostęp płatny)

Rzeczpospolita TV: Piotrowska-Oliwa: Komórki odbiją od dna
Z Play mamy uzupełniające się bazy klientów. Nie walczymy ze sobą. Jest jeszcze jeden operator, dla którego jesteśmy podobnie atrakcyjni – mówiła Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes sieci komórkowej Virgin Mobile Polska, gość programu Pawła Rożyńskiego.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1364586-Rzeczpospolita-TV:-Piotrowska-Oliwa:-Komorki-odbija-od-dna.html (dostęp płatny)

Firmy muszą korzystać z mediów społecznościowych
W Polsce ich wyniki są nadspodziewanie dobre. Ponad 90 proc. osób korzystających z internetu wykorzystuje tego typu media, co na tle globalnym jest wynikiem dość wysokim. Prym wiedzie oczywiście Facebook, ale bardzo popularne są też inne serwisy społecznościowe, takie jak Instagram, Snapchat czy też YouTube. Ten ostatni nie jest często postrzegany jako serwis społecznościowy, jednak skoro daje użytkownikowi możliwość publikowania własnych treści i tworzenia grup społecznościowych, to powinien być za taki uznany – mówi Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1364455-Firmy-musza-korzystac-z-mediow-spolecznosciowych.html (dostęp płatny)

Polskie firmy słabo wykorzystują media społecznościowe
Przedsiębiorstwa nie nadążają za zmianami zwyczajów wśród internautów. Według badania PBI/Gemius w grudniu 2017 r. grupa Facebook była drugą pod względem popularności wśród polskich internautów i miała ponad 22,6 mln użytkowników. Widać także systematyczny wzrost jej popularności, a wliczając do wyniku inne serwisy społecznościowe, widać, że korzysta z nich zdecydowana większość internautów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1364453-Polskie-firmy-slabo-wykorzystuja-media-spolecznosciowe.html (dostęp płatny)

Serwisy stale szukają nowego miejsca na ekspansję
Globalne Firmy chcą się komunikować przez takie serwisy z klientami.
Media społecznościowe nie chcą się zajmować tylko komunikacją. Od jakiegoś czasu można zauważyć stopniową zmianę zakresu wykorzystywania serwisów społecznościowych. Z jednej strony są to działania samych prowadzących je spółek, ale z drugiej inwencja przedsiębiorców. Na przykład LinkedIn nie jest wykorzystywany już tylko przy poszukiwaniu kandydatów do pracy, lecz także jako kanał komunikacji z użytkownikami. Z kolei Facebook jesienią uruchomił platformę handlową.http://archiwum.rp.pl/artykul/1364454-Serwisy-stale-szukaja–nowego-miejsca-na-ekspansje.html (dostęp płatny)

WP ruszyła z wirtualną przychodnią lekarską
We wtorek w ramach portalu abcZdrowie startuje usługa umożliwiająca zamawianie wizyt lekarskich online. Dotychczas w ramach portalu można było uzyskać online poradę lekarską. Teraz serwis ma mieć nową funkcję. – We współpracy z kilkoma tysiącami lekarzy uruchamiamy możliwość umawiania się na wizytę lekarską – mówi Adam Plona, odpowiedzialny za produkcję serwisów w WP.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1364598-WP-ruszyla-z-wirtualna-przychodnia-lekarska.html (dostęp płatny)

Rynek gier dryfuje w kierunku mobilności
Rośnie popularność gier na smartfony, ale te tradycyjne na komputery osobiste i konsole też mają się dobrze.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1364600-Rynek-gier-dryfuje–w-kierunku-mobilnosci.html (dostęp płatny)

Ćwierć wieku z częstotliwością. Nowy pomysł UE
UKE uważa jednak, że regulacje w tej dziedzinie powinny powstawać na gruncie krajowym.  W trakcie prac nad „Europejskim Kodeksem Łączności Elektronicznej” Komisja Europejska i Parlament Europejski zaproponowały m.in. wprowadzenie minimalnego czasu obowiązywania licencji na użytkowanie częstotliwości. Miałby on wynosić 25 lat, czyli o 10 lat więcej niż obowiązujący w Polsce obecnie maksymalny czas rezerwacji, zapisany w Prawie telekomunikacyjnym. Operatorom taki pomysł się podoba, ale polski regulator rynku, UKE, uważa, że to za długo i że w ogóle nie należy tego ustalać na poziomie unijnym. S. A11

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?