Internet stał się w tym roku usługą, bez której nie można się obejść. A jednak operatorzy telekomunikacyjni w Polsce jako ogół nie zanotują wzrostu przychodów. Branża ta niezauważalnie – 0,02 proc. – straci nawet na wartości i odnotuje niespełna 46 mld zł przychodów – prognozuje firma doradcza Audytel.
CZYTAJ TAKŻE: Raport KE o cyfryzacji: Słabo z 5G, ale mamy mocny punkt
Także zdaniem firmy PMR 2020 r. może przynieść spadki. Zdaniem Katarzyny Sachy, starszej analityk w tej firmie, mogą być one widoczne najbardziej w segmencie mobilnym. Główny powód to mniejsze przychody operatorów ze sprzedaży sprzętu telekomunikacyjnego (zakłócenie łańcucha dostaw), które stanowią około jednej czwartej całkowitych przychodów telekomów mobilnych, oraz przychody z usług roamingowych – wylicza Sacha. Jej zdaniem ważnym amortyzatorem dla tych spadków będą podwyżki cen usług komórkowych z 2019 r.
Grzegorz Bernatek, główny analityk w Audytelu, uważa, że po podwyżkach cen za usługi komórkowe jest możliwy wzrost cen usług światłowodowych. Uważa jednak, że na duże zmiany operatorzy nie mogą sobie pozwolić. Dotyczy to także usług w najnowszej technologii. – 5G może być zastosowane na potrzeby quasi-stacjonarnego dostępu do internetu. Także w tym wypadku trudno sobie jednak wyobrazić, aby operatorzy mogli żądać za usługę istotnie wyższych cen niż do tej pory – mówi Bernatek.
Zdaniem Konrada Księżopolskiego, analityka Haitongu, jeszcze zaczekamy na efekty cyfrowej transformacji i budowy nowej gospodarki opartej na szybkich łączach, takich jak 5G. – Covid-19 wyrządził jak na razie sporą szkodę starej gospodarce i zapewne minie jakiś czas, zanim świat dojdzie do siebie – uważa.