Przegląd prasy rpkom.pl – środa 7 lutego

Publikacja: 07.02.2018 07:30

Znikną granice w handlu internetowym
Parlament Europejski przyjął wczoraj rozporządzenie o zakazie dyskryminowania konsumentów ze względu na miejsce zamieszkania i obywatelstwo. Sprzedawcy będą musieli w taki sam sposób traktować rodzimych klientów i tych zagranicznych. Dotyczy to zarówno dostępu do oferty, cen, jak i warunków sprzedaży.
S. B1

Tylko 4 proc. CIT dla innowacyjnych
Firma, która opracuje nową technologię, nowe urządzenie lub inne nowe rozwiązanie, a następnie będzie na tym zarabiać, zapłaci minimalny podatek od dochodów z tego tytułu. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zakłada, że byłoby to zaledwie  4 proc. CIT. Będzie to odrębna ulga obok już istniejącej – na badania i rozwój (B+R).
S. B2

Wysyłka JPK_VAT jest już znacznie prostsza
Osoby fizyczne będące podatnikami VAT mogą podpisywać jednolite pliki kontrolne poprzez podanie wysokości przychodu uzyskanego dwa lata wcześniej. Została już opublikowana nowelizacja rozporządzenia ministra finansów w tej sprawie. (…) Obowiązuje ona od 5 lutego 2018 r..
S. B3

Facebook – pomocne narzędzie dla ZUS
Organ rentowy coraz chętniej posiłkuje się w swojej działalności portalami społecznościowymi. Niedawno głośno było o przypadku ubezpieczonej J.S., której organ rentowy odmówił prawa do renty socjalnej (…), zgodnie bowiem z orzeczeniem komisji lekarskiej ZIS nie jest całkowicie niezdolna do pracy. Sprawa skończyła się w sądzie.
S. B11

Bitcoinem w dobre imię banków
KNF oceni podejście instytucji finansowych do krypto walut. I to, czy zarządy dają pewność stabilnego zarządzania.
S. A9

Sprzęt ze śmietnika pod nadzorem

ZIPSEE „Cyfrowa Polska” i Federacja Konsumentów chcą uregulować sprzedaż zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. (…) W styczniu do ministra środowiska trafił list w tej sprawie. Jego sygnatariusze uważają, że najlepszą drogą do wprowadzenia zmian jest nowelizacja ustawy o zużytej sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. (…) ZIPSEE zwraca uwagę na zmiany szykowane przez Komisję Europejską. Ta chce ustalić jaki odsetek corocznie wprowadzanego do obrotu sprzętu miałby stanowić ten z odzysku. Na razie trwają rozmowy w tej sprawie, a poziomem, o której najczęściej się mówi jest 5 proc..
S. A10

Łatanie białych plam na polskiej mapie internetowej
Resort cyfryzacji zapowiada przyspieszenie realizacji projektów w ramach sieci szerokopasmowych. (…) Według stanu na 17 stycznia br., w ramach tzw. I osi priorytetowej Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w realizacji są 134 umowy o dofinansowanie projektów budowy sieci szerokopasmowych, zapewniających dostęp do szybkiego Internetu.
S. A13

Gazeta Wyborcza

Robot szuka czytelnika
Autorka tomiku „Słońce straciło szklane okna” może zniszczyć poezję, jaką znamy. A może będzie prekursorką nowego nurtu? Sztuczna inteligencja też chce pisać wiersze.  (…) Dwa lata temu na chińskich portalach poświęconych poezji pod różnyi pseudonimami zaczał publikować nowy w środowisku autor. Po kilku tygodniach zaistniał w mediach. Xiao Bing (czyli Mały Lód), jak się okazało jest kobietą i sztuczną inteligencją zarazem.
S. 14

Parkiet

Orange Polska: Gigant też kupuje
Orange Polska w ramach programu budowy sieci światłowodowej (FTTH) przejmie część sieci firmy Nettelekom z Kielc. Umowę w tej sprawie podpisano 1 lutego. – Przejęcie infrastruktury lokalnego operatora jest elementem realizacji strategii rozwoju sieci światłowodowej Orange Polska. Nie wykluczamy kolejnych takich zakupów lub nawet przejęć innych lokalnych…
http://archiwum.parkiet.com/artykul/796188_Orange_Polska:_Gigant_tez_kupuje.html (dostęp płatny)

Rynek cyberbezpieczeństwa rośnie jak na drożdżach
Wzrasta popyt na rozwiązania, które pomagają w walce z hakerami. To może być żyła złota również dla giełdowych spółek. Jakie mają plany?
http://archiwum.parkiet.com/artykul/796185_Rynek_cyberbezpieczenstwa_rosnie_jak_na_drozdzach.html (dostęp płatny)

Financial Times: Amazon dogadał się z Francją
Amazon rozwiązał spór podatkowy z francuskimi władzami. Finansowych ani żadnych innych warunków porozumienia nie ujawniono. Przed pięciu laty Francja wystąpiła do amerykańskiej spółki z żądaniem zapłacenia 200 mln euro zaległych podatków. Chodziło wtedy o nieujawnione dochody, a żądaną kwotę uzupełniały grzywny za dopuszczanie się takich praktyk w latach 2006–2010.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/796207_Financial_Times:_Amazon_dogadal_sie__z_Francja.html (dostęp płatny)

Przybędzie pół miliona terminali płatniczych
Fundacja Polska Bezgotówkowa przekazała już pierwsze terminale płatnicze dla małych przedsiębiorców, którzy w ramach programu przez nią stworzonego będą przez rok mogli korzystać z nich za darmo. Do dziś podpisano już 500 umów z takimi firmami.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/796198_Przybedzie_pol_miliona_terminali_platniczych.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

ARiMR ma nowy pomysł na IT
Rolnicza agencja, która co roku wydaje miliony na IT, ma nową strategię. Chce m.in. ograniczenia roli zewnętrznych dostawców w utrzymaniu głównych systemów. Marek Deutsch, który od listopada pełni funkcję zastępcy prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), nie traci czasu. Przygotował z zespołem założenia docelowego kształtu IT, które zostały opisane w dokumencie strategicznym o nazwie „Kierunki rozwoju IT ARiMR”. Został on przedyskutowany przez władze agencji i ma być niebawem przyjęty. — Zostały w nim nakreślone główne tezy i kierunki związane przede wszystkim ze zwiększeniem zaangażowania naszych pracowników w utrzymanie głównych systemów oraz racjonalizacją uczestniczenia zespołów agencji w rozwoju — mówi Marek Deutsch.
https://www.pb.pl/arimr-ma-nowy-pomysl-na-it-904965 (dostęp płatny)

Chiński problem sieci piątej generacji
Władze USA rozważają stworzenie publicznej infrastruktury 5G ze względów cyberbezpieczeństwa. U nas wielkie inwestycje mają realizować prywatne firmy. „Dane to ropa XXI wieku, a Chiny jako pierwsze na świecie zbudowały ich strategiczną rezerwę” — zauważają zaniepokojeni członkowie Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) przy prezydencie USA Donaldzie Trumpie.
https://www.pb.pl/chinski-problem-sieci-piatej-generacji-904948 (dostęp płatny)

Nie wszystkie firmy zdążą z RODO
Przetwarzanie danych osobowych przeszło drogę od segregatora z kwitami do zaawansowanych systemów IT. Ich złożoność nie ułatwia wdrożenia nowych zasad
https://www.pb.pl/nie-wszystkie-firmy-zdaza-z-rodo-904972 (dostęp płatny)

Polskie firmy nie radzą sobie z big data
Automatyka i robotyka przestały być już nowością dla polskich przedsiębiorców. Ale większość z nich uważa, że krajowy przemysł nadal znajduje się na etapie trzeciej rewolucji przemysłowej, a pułap 4.0 jest wciąż zbyt wysoko zawieszony.
https://www.pb.pl/polskie-firmy-nie-radza-sobie-z-big-data-904971 (dostęp płatny)

Discovery może wchłonąć TVN
Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie właściciela TVN przez Discovery. Oczekuje tylko, że nie spadnie dostępność TVN24.

https://www.pb.pl/discovery-moze-wchlonac-tvn-904967 (dostęp płatny)

APS ochroni przed dronami
Polska spółka chce podbić rynek amerykański i kanadyjski. Otworzy też firmę w Arabii Saudyjskiej, by bronić szejków i rafinerie przed terroryzmem. 16 mld USD — takie będzie w 2022 r. zapotrzebowanie na systemy detekcji i neutralizacji dronów — wynika z danych Markets and Markets. Jeszcze w 2016 r. było ono bliskie zera. — Dynamiczny wzrost tej wartości jest efektem rosnącej popularności i popytu na bezzałogowce. Wraz ze wzrostem ich sprzedaży rośnie też zapotrzebowanie na systemy antydronowe — mówi Radosław Piesiewicz, prezes Advanced Protection Systems (APS). To polska spółka, która opracowała system Ctrl+Sky, zarządzający ruchem dronów, monitorujący je, śledzący i unieszkodliwiający.
https://www.pb.pl/aps-ochroni-przed-dronami-904962 (dostęp płatny)

W branży IT uwaga na koszty płac
Presja na wzrost wynagrodzeń nie słabnie, więc zwycięzcami będą te spółki, które najlepiej sobie z tym poradzą, uważa analityk Haitong Banku. Konrad Księżopolski, dyrektor działu analiz Haitong Banku, przypomina, że postępująca cyfryzacja rodzimej i globalnej gospodarki w połączeniu z niskim bezrobociem i bardzo wysokim poziomem kwalifikacji polskich specjalistów IT skutkuje rosnącym popytem na ich usługi.
https://www.pb.pl/w-branzy-it-uwaga-na-koszty-plac-904957 (dostęp płatny)

Wystartował program Polska Bezgotówkowa
Małe przedsiębiorstwa, które do tej pory nie akceptowały płatności kartą, mogą skorzystać z takiej możliwości — przez rok za darmo.
https://www.pb.pl/wystartowal-program-polska-bezgotowkowa-904952 (dostęp płatny)

Różne formy pracy – jeden system
Rozwiązania IT przydadzą się działom kadrowo-płacowym nie tylko do odnotowania urlopów, ale też zorganizowania zastępstwa.
https://www.pb.pl/rozne-formy-pracy-jeden-system-904950 (dostęp płatny)

Bunt przeciwko maszynom nie ma sensu
Jak znaleźć miejsce w świecie, w którym roboty pozbawiają nas pracy? Odpowiedzią jest ciągły rozwój, otwartość na zmiany, gotowość uczenia się i próbowania sił w nowych zawodach.
https://www.pb.pl/bunt-przeciwko-maszynom-nie-ma-sensu-904944 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Polskie firmy boją się hakerów, ale nic z tym nie robią
Choć większość przynajmniej zetknęła się z cyberprzestępczością, to nie przekłada się to na procedury bezpieczeństwa. Cyberprzestępczość dotyka już nie tylko wielkich firm czy urzędowych serwerów, hakerzy mogą dzisiaj uderzyć w zasadzie w każdego. Z raportu opracowanego przez firmę Vecto wynika, że już 54,5 proc. ankietowanych firm doświadczyło w jakikolwiek sposób cyberataku.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1365755-Polskie-firmy-boja-sie-hakerow-ale-nic-z-tym-nie-robia.html (dostęp płatny)

Podkomisja nadzwyczajna zajmie się przepisami o SMS Premium Rate
W Sejmie ruszyły prace nad zmianami w ustawie – Prawo telekomunikacyjne, przygotowanymi przez Ministerstwo Cyfryzacji i przyjętymi przez rząd w styczniu. Projekt budzi i kontrowersje, i emocje. Dotyczy m.in. biznesu operatorów komórkowych: wiadomości o podwyższonej płatności (SMS Premium Rate) oraz mechanizmów zawierania umów na odległość.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1365745-Podkomisja-nadzwyczajna-zajmie-sie-przepisami-o-SMS-Premium-Rate.html (dostęp płatny)

Przybędzie pół miliona terminali płatniczych
Poprawa infrastruktury płatniczej przyczyni się do wzrostu udziału obrotu bezgotówkowego w Polsce. Fundacja Polska Bezgotówkowa przekazała już pierwsze terminale płatnicze dla małych przedsiębiorców, którzy w ramach programu przez nią stworzonego będą przez rok mogli korzystać z nich za darmo. Do dziś podpisano 500 umów z takimi firmami.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1365800-Przybedzie-pol-miliona-terminali-platniczych.html (dostęp płatny)

Znikną granice w handlu internetowym
Parlament Europejski przyjął wczoraj rozporządzenie o zakazie dyskryminowania konsumentów ze względu na miejsce zamieszkania i obywatelstwo. Sprzedawcy będą musieli w taki sam sposób traktować rodzimych klientów i tych zagranicznych. Dotyczy to zarówno dostępu do oferty, cen, jak i warunków sprzedaży.
S. B1

Tylko 4 proc. CIT dla innowacyjnych
Firma, która opracuje nową technologię, nowe urządzenie lub inne nowe rozwiązanie, a następnie będzie na tym zarabiać, zapłaci minimalny podatek od dochodów z tego tytułu. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zakłada, że byłoby to zaledwie  4 proc. CIT. Będzie to odrębna ulga obok już istniejącej – na badania i rozwój (B+R).
S. B2

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany