Przegląd prasy rpkom.pl – środa 7 lutego

Publikacja: 07.02.2018 07:30

Znikną granice w handlu internetowym
Parlament Europejski przyjął wczoraj rozporządzenie o zakazie dyskryminowania konsumentów ze względu na miejsce zamieszkania i obywatelstwo. Sprzedawcy będą musieli w taki sam sposób traktować rodzimych klientów i tych zagranicznych. Dotyczy to zarówno dostępu do oferty, cen, jak i warunków sprzedaży.
S. B1

Tylko 4 proc. CIT dla innowacyjnych
Firma, która opracuje nową technologię, nowe urządzenie lub inne nowe rozwiązanie, a następnie będzie na tym zarabiać, zapłaci minimalny podatek od dochodów z tego tytułu. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zakłada, że byłoby to zaledwie  4 proc. CIT. Będzie to odrębna ulga obok już istniejącej – na badania i rozwój (B+R).
S. B2

Wysyłka JPK_VAT jest już znacznie prostsza
Osoby fizyczne będące podatnikami VAT mogą podpisywać jednolite pliki kontrolne poprzez podanie wysokości przychodu uzyskanego dwa lata wcześniej. Została już opublikowana nowelizacja rozporządzenia ministra finansów w tej sprawie. (…) Obowiązuje ona od 5 lutego 2018 r..
S. B3

Facebook – pomocne narzędzie dla ZUS
Organ rentowy coraz chętniej posiłkuje się w swojej działalności portalami społecznościowymi. Niedawno głośno było o przypadku ubezpieczonej J.S., której organ rentowy odmówił prawa do renty socjalnej (…), zgodnie bowiem z orzeczeniem komisji lekarskiej ZIS nie jest całkowicie niezdolna do pracy. Sprawa skończyła się w sądzie.
S. B11

Bitcoinem w dobre imię banków
KNF oceni podejście instytucji finansowych do krypto walut. I to, czy zarządy dają pewność stabilnego zarządzania.
S. A9

Sprzęt ze śmietnika pod nadzorem

ZIPSEE „Cyfrowa Polska” i Federacja Konsumentów chcą uregulować sprzedaż zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. (…) W styczniu do ministra środowiska trafił list w tej sprawie. Jego sygnatariusze uważają, że najlepszą drogą do wprowadzenia zmian jest nowelizacja ustawy o zużytej sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. (…) ZIPSEE zwraca uwagę na zmiany szykowane przez Komisję Europejską. Ta chce ustalić jaki odsetek corocznie wprowadzanego do obrotu sprzętu miałby stanowić ten z odzysku. Na razie trwają rozmowy w tej sprawie, a poziomem, o której najczęściej się mówi jest 5 proc..
S. A10

Łatanie białych plam na polskiej mapie internetowej
Resort cyfryzacji zapowiada przyspieszenie realizacji projektów w ramach sieci szerokopasmowych. (…) Według stanu na 17 stycznia br., w ramach tzw. I osi priorytetowej Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w realizacji są 134 umowy o dofinansowanie projektów budowy sieci szerokopasmowych, zapewniających dostęp do szybkiego Internetu.
S. A13

Gazeta Wyborcza

Robot szuka czytelnika
Autorka tomiku „Słońce straciło szklane okna” może zniszczyć poezję, jaką znamy. A może będzie prekursorką nowego nurtu? Sztuczna inteligencja też chce pisać wiersze.  (…) Dwa lata temu na chińskich portalach poświęconych poezji pod różnyi pseudonimami zaczał publikować nowy w środowisku autor. Po kilku tygodniach zaistniał w mediach. Xiao Bing (czyli Mały Lód), jak się okazało jest kobietą i sztuczną inteligencją zarazem.
S. 14

Parkiet

Orange Polska: Gigant też kupuje
Orange Polska w ramach programu budowy sieci światłowodowej (FTTH) przejmie część sieci firmy Nettelekom z Kielc. Umowę w tej sprawie podpisano 1 lutego. – Przejęcie infrastruktury lokalnego operatora jest elementem realizacji strategii rozwoju sieci światłowodowej Orange Polska. Nie wykluczamy kolejnych takich zakupów lub nawet przejęć innych lokalnych…
http://archiwum.parkiet.com/artykul/796188_Orange_Polska:_Gigant_tez_kupuje.html (dostęp płatny)

Rynek cyberbezpieczeństwa rośnie jak na drożdżach
Wzrasta popyt na rozwiązania, które pomagają w walce z hakerami. To może być żyła złota również dla giełdowych spółek. Jakie mają plany?
http://archiwum.parkiet.com/artykul/796185_Rynek_cyberbezpieczenstwa_rosnie_jak_na_drozdzach.html (dostęp płatny)

Financial Times: Amazon dogadał się z Francją
Amazon rozwiązał spór podatkowy z francuskimi władzami. Finansowych ani żadnych innych warunków porozumienia nie ujawniono. Przed pięciu laty Francja wystąpiła do amerykańskiej spółki z żądaniem zapłacenia 200 mln euro zaległych podatków. Chodziło wtedy o nieujawnione dochody, a żądaną kwotę uzupełniały grzywny za dopuszczanie się takich praktyk w latach 2006–2010.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/796207_Financial_Times:_Amazon_dogadal_sie__z_Francja.html (dostęp płatny)

Przybędzie pół miliona terminali płatniczych
Fundacja Polska Bezgotówkowa przekazała już pierwsze terminale płatnicze dla małych przedsiębiorców, którzy w ramach programu przez nią stworzonego będą przez rok mogli korzystać z nich za darmo. Do dziś podpisano już 500 umów z takimi firmami.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/796198_Przybedzie_pol_miliona_terminali_platniczych.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

ARiMR ma nowy pomysł na IT
Rolnicza agencja, która co roku wydaje miliony na IT, ma nową strategię. Chce m.in. ograniczenia roli zewnętrznych dostawców w utrzymaniu głównych systemów. Marek Deutsch, który od listopada pełni funkcję zastępcy prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), nie traci czasu. Przygotował z zespołem założenia docelowego kształtu IT, które zostały opisane w dokumencie strategicznym o nazwie „Kierunki rozwoju IT ARiMR”. Został on przedyskutowany przez władze agencji i ma być niebawem przyjęty. — Zostały w nim nakreślone główne tezy i kierunki związane przede wszystkim ze zwiększeniem zaangażowania naszych pracowników w utrzymanie głównych systemów oraz racjonalizacją uczestniczenia zespołów agencji w rozwoju — mówi Marek Deutsch.
https://www.pb.pl/arimr-ma-nowy-pomysl-na-it-904965 (dostęp płatny)

Chiński problem sieci piątej generacji
Władze USA rozważają stworzenie publicznej infrastruktury 5G ze względów cyberbezpieczeństwa. U nas wielkie inwestycje mają realizować prywatne firmy. „Dane to ropa XXI wieku, a Chiny jako pierwsze na świecie zbudowały ich strategiczną rezerwę” — zauważają zaniepokojeni członkowie Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) przy prezydencie USA Donaldzie Trumpie.
https://www.pb.pl/chinski-problem-sieci-piatej-generacji-904948 (dostęp płatny)

Nie wszystkie firmy zdążą z RODO
Przetwarzanie danych osobowych przeszło drogę od segregatora z kwitami do zaawansowanych systemów IT. Ich złożoność nie ułatwia wdrożenia nowych zasad
https://www.pb.pl/nie-wszystkie-firmy-zdaza-z-rodo-904972 (dostęp płatny)

Polskie firmy nie radzą sobie z big data
Automatyka i robotyka przestały być już nowością dla polskich przedsiębiorców. Ale większość z nich uważa, że krajowy przemysł nadal znajduje się na etapie trzeciej rewolucji przemysłowej, a pułap 4.0 jest wciąż zbyt wysoko zawieszony.
https://www.pb.pl/polskie-firmy-nie-radza-sobie-z-big-data-904971 (dostęp płatny)

Discovery może wchłonąć TVN
Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie właściciela TVN przez Discovery. Oczekuje tylko, że nie spadnie dostępność TVN24.

https://www.pb.pl/discovery-moze-wchlonac-tvn-904967 (dostęp płatny)

APS ochroni przed dronami
Polska spółka chce podbić rynek amerykański i kanadyjski. Otworzy też firmę w Arabii Saudyjskiej, by bronić szejków i rafinerie przed terroryzmem. 16 mld USD — takie będzie w 2022 r. zapotrzebowanie na systemy detekcji i neutralizacji dronów — wynika z danych Markets and Markets. Jeszcze w 2016 r. było ono bliskie zera. — Dynamiczny wzrost tej wartości jest efektem rosnącej popularności i popytu na bezzałogowce. Wraz ze wzrostem ich sprzedaży rośnie też zapotrzebowanie na systemy antydronowe — mówi Radosław Piesiewicz, prezes Advanced Protection Systems (APS). To polska spółka, która opracowała system Ctrl+Sky, zarządzający ruchem dronów, monitorujący je, śledzący i unieszkodliwiający.
https://www.pb.pl/aps-ochroni-przed-dronami-904962 (dostęp płatny)

W branży IT uwaga na koszty płac
Presja na wzrost wynagrodzeń nie słabnie, więc zwycięzcami będą te spółki, które najlepiej sobie z tym poradzą, uważa analityk Haitong Banku. Konrad Księżopolski, dyrektor działu analiz Haitong Banku, przypomina, że postępująca cyfryzacja rodzimej i globalnej gospodarki w połączeniu z niskim bezrobociem i bardzo wysokim poziomem kwalifikacji polskich specjalistów IT skutkuje rosnącym popytem na ich usługi.
https://www.pb.pl/w-branzy-it-uwaga-na-koszty-plac-904957 (dostęp płatny)

Wystartował program Polska Bezgotówkowa
Małe przedsiębiorstwa, które do tej pory nie akceptowały płatności kartą, mogą skorzystać z takiej możliwości — przez rok za darmo.
https://www.pb.pl/wystartowal-program-polska-bezgotowkowa-904952 (dostęp płatny)

Różne formy pracy – jeden system
Rozwiązania IT przydadzą się działom kadrowo-płacowym nie tylko do odnotowania urlopów, ale też zorganizowania zastępstwa.
https://www.pb.pl/rozne-formy-pracy-jeden-system-904950 (dostęp płatny)

Bunt przeciwko maszynom nie ma sensu
Jak znaleźć miejsce w świecie, w którym roboty pozbawiają nas pracy? Odpowiedzią jest ciągły rozwój, otwartość na zmiany, gotowość uczenia się i próbowania sił w nowych zawodach.
https://www.pb.pl/bunt-przeciwko-maszynom-nie-ma-sensu-904944 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Polskie firmy boją się hakerów, ale nic z tym nie robią
Choć większość przynajmniej zetknęła się z cyberprzestępczością, to nie przekłada się to na procedury bezpieczeństwa. Cyberprzestępczość dotyka już nie tylko wielkich firm czy urzędowych serwerów, hakerzy mogą dzisiaj uderzyć w zasadzie w każdego. Z raportu opracowanego przez firmę Vecto wynika, że już 54,5 proc. ankietowanych firm doświadczyło w jakikolwiek sposób cyberataku.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1365755-Polskie-firmy-boja-sie-hakerow-ale-nic-z-tym-nie-robia.html (dostęp płatny)

Podkomisja nadzwyczajna zajmie się przepisami o SMS Premium Rate
W Sejmie ruszyły prace nad zmianami w ustawie – Prawo telekomunikacyjne, przygotowanymi przez Ministerstwo Cyfryzacji i przyjętymi przez rząd w styczniu. Projekt budzi i kontrowersje, i emocje. Dotyczy m.in. biznesu operatorów komórkowych: wiadomości o podwyższonej płatności (SMS Premium Rate) oraz mechanizmów zawierania umów na odległość.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1365745-Podkomisja-nadzwyczajna-zajmie-sie-przepisami-o-SMS-Premium-Rate.html (dostęp płatny)

Przybędzie pół miliona terminali płatniczych
Poprawa infrastruktury płatniczej przyczyni się do wzrostu udziału obrotu bezgotówkowego w Polsce. Fundacja Polska Bezgotówkowa przekazała już pierwsze terminale płatnicze dla małych przedsiębiorców, którzy w ramach programu przez nią stworzonego będą przez rok mogli korzystać z nich za darmo. Do dziś podpisano 500 umów z takimi firmami.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1365800-Przybedzie-pol-miliona-terminali-platniczych.html (dostęp płatny)

Znikną granice w handlu internetowym
Parlament Europejski przyjął wczoraj rozporządzenie o zakazie dyskryminowania konsumentów ze względu na miejsce zamieszkania i obywatelstwo. Sprzedawcy będą musieli w taki sam sposób traktować rodzimych klientów i tych zagranicznych. Dotyczy to zarówno dostępu do oferty, cen, jak i warunków sprzedaży.
S. B1

Tylko 4 proc. CIT dla innowacyjnych
Firma, która opracuje nową technologię, nowe urządzenie lub inne nowe rozwiązanie, a następnie będzie na tym zarabiać, zapłaci minimalny podatek od dochodów z tego tytułu. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zakłada, że byłoby to zaledwie  4 proc. CIT. Będzie to odrębna ulga obok już istniejącej – na badania i rozwój (B+R).
S. B2

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Rusza nowa aukcja 5G. Państwo chce od operatorów astronomiczną kwotę
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość