Reklama
Rozwiń

Przegląd prasy rpkom.pl – środa 22 sierpnia

Publikacja: 22.08.2018 07:30

Facebook stawia na sport
W piątek w serwisie będzie można obejrzeć transmisję ze spotkania FC Bayern Monachium i TSG 1899 Hoffenheim. Mecz Bundesligi pokaże na swoim profilu Eleven Sports – nadawca mający prawa do tych rozgrywek w Polsce (dzieli je z NC+). Współpraca Facebooka z Eleven Sports w dziedzinie piłki nożnej nie ogranicza się do okazjonalnych transmisji spotkań w niemieckiej lidze (poprzednią, pierwszą w historii, oglądaliśmy w styczniu). Na początku sierpnia obie firmy porozumiały się także w sprawie pokazywania części spotkań hiszpańskiej La Ligi i włoskiej Seria A w Wielkiej Brytanii i Irlandii, do których prawa w tych krajach zdobył Eleven Sports.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/media/artykuly/1226309,mecze-pilki-noznej-na-facebooku.html (dostęp płatny)

Hosting danych może podrożeć

Przechowujący pliki na zagranicznym serwerze powinien w Polsce potrącić podatek od wypłacanego wynagrodzenia – uważa fiskus. Może to oznaczać kłopoty dla wielu przedsiębiorców.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1226140,przechowujacy-pliki-na-zagranicznym-serwerze-powinien-potracic-podatek.html (dostęp płatny)

Jednorożce w Polsce będą zagrożonym gatunkiem
Jeśli interpretacja unijnego rozporządzenia przez polskich urzędników się nie zmieni, polska branża start-upowa podupadnie najbardziej w historii. Zamiast spodziewanych „jednorożców” dofinansowania z renomowanego programu dotacyjnego BRIdge Alfa otrzymywać będą podmioty o marnej proweniencji, którym nie udało się pozyskać kapitału w żaden inny sposób. Taki scenariusz kreśli Krajowa Izba Gospodarcza w nawiązaniu do zmian zapowiedzianych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1226162,zmiany-w-dofinansowaniu-start-upow.html (dostęp płatny)

Parkiet

CI Games pracuje nie tylko nad czwartą częścią „Snipera”
Sytuacja finansowa grupy jest dobra, dodatkowe dokapitalizowanie nie jest nam potrzebne – deklaruje zarząd. Co jest priorytetem na najbliższe miesiące?
Od początku sierpnia kapitalizacja CI Games wzrosła o niemal 60 proc. Inwestorów uskrzydliła zapowiedź produkcji czwartej edycji „Snipera”. Czy będzie pozbawiona błędów, które pojawiły się w trzeciej części? Zarząd deklaruje, że tak.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802064_CI_Games_pracuje_nie_tylko__nad_czwarta_czescia.html (dostęp płatny)

Asbis: Przychody w górę. A marże?
Niespełna 2 proc. zyskiwały we wtorek walory Asbisu w reakcji na 67-proc. wzrost przychodów w lipcu w ujęciu rok do roku. Wyniosły 158 mln USD. Motorem wzrostu niezmiennie są kraje byłego Związku Radzieckiego. Siarhei Kostevitch, dyrektor generalny Asbisu liczy, że mocny wzrost utrzymają się również w kolejnych miesiącach 2018 r. Deklaruje zarazem, że spółka koncentruje się nie tylko na wolumenie, ale również na marży. Czas pokaże, czy uda jej się przebić prognozy finansowe. O tym, że jest na to szansa, przedstawiciele Asbisu mówili kilka tygodni temu. Obecnie plan finansowy zakłada 1,8–1,9 mld USD przychodów i 9–10 mln USD zysku netto
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802067_Asbis:_Przychody_w_gore_A_marze.html (dostęp płatny)

Panie Musk, gdzie są pieniądze?
Z argumentacji przedstawionej przez Muska wynika, że giełda uwiera zarówno jego, jak i Teslę. Seria tweetów Elona Muska dotyczących potencjalnego wycofania akcji Tesli z giełdy wywołała niezłe zamieszanie. Kurs akcji spółki strzelił w górę, inwestorzy zajmujący na papierach Tesli krótkie pozycje zaczęli liczyć straty, analitycy zaczęli oceniać korzyści i zagrożenia, a amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd – tak jak sugerowali prawnicy – zaczęła analizować, czy Musk, tweetując, nie złamał prawa. Taka kumulacja nieczęsto się zdarza w nudne wakacyjne miesiące. Na dodatek dotyczy uważnie od miesięcy obserwowanej przez analityków, inwestorów i media spółki oraz jej nietuzinkowego i kontrowersyjnego prezesa, który w życie stara się wcielić pomysły zmieniające otaczający nas świat.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802082_Panie_Musk___gdzie_sa_pieniadze.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Polski biznes zagubił się w internecie
Aktywność w sieci pozwala dotrzeć do większej liczby klientów — to brzmi dobrze, ale nadal nie przekonuje polskich firm. Brakuje im wiedzy, jak poruszać się w cyfrowym świecie W tegorocznym „Indeksie gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego”, przygotowywanym przez Komisję Europejską, Polska zajmuje 24. miejsce na 28 państw członkowskich. — Przed krajowymi przedsiębiorcami jeszcze długa droga, zanim nauczą się skutecznie korzystać z szans, jakie daje im internet. https://www.pb.pl/polski-biznes-zagubil-sie-w-internecie-937805 (dostęp płatny)

Prokuratura na bakier z cyfryzacją
Z trudnego rynku IT może zniknąć kolejne 100 mln zł na cyfryzację administracji. Instytucje tną projekty i w rezultacie Polska wykorzysta tylko niewielką część unijnych pieniędzy. W lutym pisaliśmy, że z blisko 1 mld EUR funduszy UE na e-administrację Polska może nie wydać nawet połowy. Wanda Buk, ówczesna szefowa Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), które zarządza pieniędzmi z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), szacowała, że przy dobrych wiatrach urzędy wydadzą na cyfryzację 1,5 mld zł. Obecnie także ta kwota wydaje się zbyt optymistyczna, gdyż urzędy rezygnują z projektów lub zmniejszają ich budżety
https://www.pb.pl/prokuratura-na-bakier-z-cyfryzacja-937792 (dostęp płatny)

Nowe technologie dzięki kooperacji
Aby zwiększyć transfer technologii i współpracę między przedsiębiorcami a naukowcami, Uniwersytet Warszawski organizuje warsztaty i spotkania brokerskie. W październiku w Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbędą się spotkanie brokerskie „Nuclear Physics Innovation” oraz warsztaty „Nuclear Physics and Technology Coaction”. Wydarzenie jest adresowane do szerokiego grona uczestników — laboratoriów, uniwersytetów, przedsiębiorstw z takich dziedzin jak fizyka, biologia, chemia, elektronika, energia, medycyna, materiały, aeronautyka, IT, sprzęt i narzędzia badawcze.
https://www.pb.pl/nowe-technologie-dzieki-kooperacji-937803 (dostęp płatny)

Wirtualne spojrzenie na wielki biznes
Klienci balansują dziś na granicy między światami realnym i online. W nową, rozszerzoną rzeczywistość wchodzą również firmy. Chirurg w goglach do rozszerzonej rzeczywistości? Jeszcze do niedawna taki widok mógłby u wielu wywołać ironiczny uśmiech niedowierzania, ale czasy się zmieniają i standardy wykonywania wielu zawodów również. Warszawska firma informatyczna Transition Technologies PSC na zlecenie francuskiej Next Motion, spółki tworzącej rozwiązania dla medycyny estetycznej, opracowała aplikację, której celem jest podniesienie efektywności pracy lekarzy i zmniejszenie ryzyka powikłań w trakcie zabiegów. Sięgnęła przy tym właśnie po technologię rozszerzonej rzeczywistości (ang. augmented reality — AR). 
https://www.pb.pl/wirtualne-spojrzenie-na-wielki-biznes-937801 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Gadżety
Recenzje urządzeń elektronicznych: Gniazdo USB (Hama), telewizor Sony OLED AF9, 3 Smartfon doogee, 4 Mi robot vacuum Xiaomi, 5 Sonicare Philipsa.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383771-Gadzety.html (dostęp płatny)

Drony i roboty zamiast człowieka
Autonomiczne pojazdy, maszyny asystujące doręczycielom czy tzw. bezzałogowe statki powietrzne to tylko niektóre z innowacyjnych rozwiązań, które w przyszłości zrewolucjonizują branżę logistyczną na świecie.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383832-Drony-i-roboty-zamiast-czlowieka.html (dostęp płatny)

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku