Producent iPhone’a zadziwił analityków

Kurs akcji amerykańskiego giganta Apple, producenta przebojów elektroniki z „jabłuszkiem” zyskał wczoraj ponad 4 proc. na Nasdaq po tym, jak firma mile zaskoczyła wynikami za ubiegły kwartał i zapowiedziała , że roczne wyniki będą lepsze niż by to wynikało z prognoz analityków.

Publikacja: 21.07.2010 11:17

Apple zasygnalizował przy tym, że nie obawia się konkurencji ze strony takich firm jak Google, czy Hewlett-Packard i uważa, że popyt na jego własne produkty – komputery czy telefony – będzie nadal duży.

Przychody Apple mają sięgnąć w kwartale zakończonym 30 września 18 mld dolarów (podczas gdy analitycy przewidywali kwotę o 1 mld dolarów niższą). Zainteresowanie akcjami Apple było wczoraj większe także dzięki wyższym niż przewidywane, opublikowanym właśnie wynikom za trzeci (dla spółki, która ma przesunięty rok obrotowy) kwartał. Zysk netto Apple był wyższy o 78 proc. niż rok wcześniej i wyniósł 3,25 mld dolarów. Pod względem przychodów (zamknęły się kwotą 15,7 mld dolarów) kwartał był rekordowy, co oznacza, że – jeśli w przypadku Microsoftu przewidywania analityków się sprawdzą – Apple przegoni go pod względem wpływów ze sprzedaży.

Wyniki zakończonego 30 czerwca kwartału po raz pierwszy obejmowały wpływy ze sprzedaży iPadów i najnowszych iPhone’ów (4). – Nie przestanie mnie zadziwiać, w jaki sposób Apple może jeszcze przekroczyć prognozy, które i tak wydają się nierozsądnie wysokie – zachwycał się Michael Yoshikami, główny strateg w YCMNet Advisors, która to firma posiada akcje Apple.

Założyciel i prezes Apple, Stefe Jobes zapowiedział, że w tym roku na rynek trafi więcej „zadziwiająco nowych produktów”. W ten sposób jego firma chce odeprzeć widmo konkurencji ze strony Google czy Hewlett-Packard, który planuje wprowadzenie własnego tabletu, czyli rozwiązania łączącego funkcje komputera i smartfonu.

W kwartale zakończonym 30 czerwca konsumenci kupili 3,27 mln iPadów, co oznacza, że urządzenie, wprowadzone na rynek 3 kwietnia, już wyprzedziło pod względem popularności kilkuletni odtwarzacz muzyki iPod.

Nadal – drugi kwartał z rzędu – hitem sprzedażowym Apple był iPhone, który sprzedał się w 8,4 mln sztuk i przyniósł gigantowi 5,33 mld dolarów przychodów.

[i]źr: Bloomberg[/i]

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu