List otwarty organizacji [b]Pracodawcy RP[/b] do premiera [b]Donalda Tuska[/b] dotyczący kary nałożonej na sieć komórkową [b]Era[/b] opublikowały dziś niektóre dzienniki.

Pracodawcy RP, organizacja zrzeszająca przedsiębiorców, potępiła decyzję [b]Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów[/b], który niedawno nałożył na [b]Polską Telefonię Cyfrową [/b] 123 mln zł kary. To sankcja za – wedle UOKiK – utrudnianie kontroli w biurach PTC poczynione w sprawie postępowania sprawdzającego, czy na rynku telewizji mobilnej w Polsce doszło do zmowy. Pracodawcy RP określili decyzję UOKiK jako bulwersującą.

– Bulwersująca decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o nałożeniu kary na Firmę PTC Era w wysokości 123 milionów złotych za rzekome utrudnianie kontroli jest wydarzeniem bez precedensu w życiu gospodarczym Europy. Mówimy o karze administracyjnej, a nie karze wymierzonej za naruszenie przepisów ustawy. Powodem tej skandalicznej decyzji był zbyt długi (90 minut) zdaniem urzędu, czas oczekiwania na niezapowiedziane spotkanie z przedstawicielami zarządu kontrolowanej spółki i odmówienie pracującej w firmie recepcjonistki zapoznania się z pismami przedstawianymi przez kontrolerów – czytamy w liście.

Pracodawcy RP uważają, że za sprawą kary konkurencyjna pozycja Ery została zaburzona. – Nie ulega wątpliwości, że każda decyzja każdego urzędu musi mieć nie tylko uzasadnienie w przepisach prawa. Musi być także zgodna ze zdrowym rozsądkiem i mieć związek z dzisiejsza rzeczywistością gospodarczą. Dlatego apelujemy o włączenie się Pana Premiera do tej sprawy – czytamy w liście podpisanym przez [b]Andrzej Malinowskiego[/b], szefa organizacji.