Na rynku dostawców sprzętu telekomunikacyjnego dla LTE nastąpiła zasadnicza zmiana. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku według firmy badawczej Dell’Oro dwa pierwsze miejsca w rankingu sprzedawców w tej branży zajmowały Ericsson i Alcatel Lucent, zaś do chińskiego Huawei należało zaledwie 8 proc. tego roku.

Teraz kolejność się odwróciła. Według raportu GSA (Global Mobile Suppliers Association – Globalne Stowarzyszenie Dostawców Systemów Mobilnych) „Ewolucja w stronę LTE”, Huawei zbudował niemal 50 proc. wszystkich komercyjnych sieci LTE na świecie. Do tej pory 49 operatorów rozpoczęło świadczenie komercyjnych usług LTE w 29 krajach, z czego Huawei zbudował 23 sieci w tej technologii. Kolejne miejsca w rankingu GSA zajęły Ericsson i Alcatel Lucent.

Najszybciej rosnącym rynkiem usług LTE jest Europa. Raport wymienia 24 europejskie firmy operatorskie, które udostępniły komercyjne usługi LTE, co stanowi około 50 proc. ich całkowitej liczby. W Europie Huawei wszedł w partnerstwa m.in. z Deutsche Telekom, MTS, Telefonicą, Telenorem, TeliaSonerą i Vodafone.