Europejski rynek telekomunikacyjny skurczył się o 2 proc.

Publikacja: 10.01.2012 16:57

European Telecommunications Network Operators Association (ETNO), organizacja zasiedziałych operatorów telekomunikacyjnych, opublikowało dzisiaj przygotowany wspólnie z firma badawczą IDATE raport na temat stanu rynku telekomunikacyjnego krajów Unii Europejskiej (pojęcie przybliżone, ponieważ w zakres badań weszły także rynki krajów pozaunijnych). Wedle szacunków za 2011 r. wartość tego rynku obniżyła się o 2 proc., czyli wyniosła nieco ponad 269,5 mld euro.

Raport nie podaje danych w rozbiciu na poszczególne kraje, ale w komentarzach podkreślono, że spadki wartości rynku pięciu największych ekonomik Unii są niższe, niż w nowych krajach członkowskich.

Przeszło połowę wartości rynku telekomunikacyjnego generują sieci mobilne, i na tym rynku daje się zauważyć jeszcze nieznaczny wzrost (0,4 proc.), który jednak niweluje spadek przychodów z sieci stacjonarnej. Dokładnych danych dla roku 2011 nie podano, ale liczba stacjonarnych linii w krajach europejskich spada po kilka, kilkanaście milionów rocznie. Na koniec 2010 r. wynosiła 216 mln.

Liczba mobilnych subskrypcji wzrosła do 732 mln w 2010 r. Na tym rynku daje się zaznaczyć spadek przychodów z usług głosowych rekompensowany wzrostem przychodów z usług mobilnego dostępu. Analogicznego zjawiska nie ma niestety na rynku stacjonarnym. Liczba linii szerokopasmowych wyniosła w 2010 r. 132 mln (+ 7 proc.)

ETNO szacuje, że europejskie telekomy zainwestowały w ubiegłym roku 46,7 mld euro, czyli o 5 proc. więcej, niż w 2010 r. mimo niekorzystnej sytuacji w sektorze. W ostatnich latach sieci stacjonarne pochłaniały wyższe środki inwestycyjne, niż sieci mobilne, czego powodem były i są inwestycje operatorów w infrastrukturę optyczną.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu