Przegląd prasy – środa 4 stycznia

Publikacja: 04.01.2012 08:30

Operatorzy telewizji kablowej zaczęli walkę o klientów. Szykują się promocje

Michał Fura

Od początku tego tygodnia 380 tys. klientów Aster w Warszawie, Krakowie i Zielonej Górze jest już abonentami nowego operatora UPC Polska. To efekt ogłoszonego połączenia firm. Ludzie już wydzwaniają na infolinię UPC Polska z pytaniem, kiedy zmieni się oferta. Zwłaszcza ci, którzy płacą w Aster znacznie więcej niż w UPC Polska, i to za słabszy serwis. Ten drugi operator oferuje większy pakiet kanałów cyfrowych premium oraz szybszy internet o prędkości nawet do 154 Mbit/s. Zanim jednak dotychczasowi klienci Aster dostaną możliwość skorzystania z pełnej oferty UPC, muszą poczekać kilka miesięcy. Tyle potrwa fizyczne połączenie sieci, baz danych klientów i IT.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=393547 (dostęp płatny)

Plus szykuje się do skoku na rynek. Najpierw jednak zetnie koszty

Michał Fura

Zygmunt Solorz-Żak robi przegląd Plusa. Zbliżają się duże oszczędności i zwolnienia Nowy właściciel Polkomtelu nie podaje, ile chce zaoszczędzić, ale analitycy widzą pole do cięć. Przemysław Sawala-Uryasz, analityk UniCredit, szacuje, że w wariancie minimalnym operator mógłby zmniejszyć koszty o ok. 50 mln zł w skali roku, ale w wariancie bardziej ambitnym – dwukrotnie więcej. – To szacunki zakładające, że Polkomtel celuje w marżę EBITDA o 0,7 proc. wyższą od swojej ubiegłorocznej, co wyrównałoby poziom do wyniku PTC – dodaje. Zastrzega, że opierają się na danych finansowych za 2010 r., gdyż pełnych wyników za 2011 r. jeszcze nie ma.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=393597 (dostęp płatny)

Opłaty za zajęcie pasa drogowego są dla gminy obligatoryjne

Julita Karaś-Gasparska

TEZA Pobieranie opłaty za zajęcie pasa drogowego jest obligatoryjne i rada gminy nie ma prawa ustanowić opłat w wysokości 0 zł, bo jest to zaniechanie pobierania tej opłaty, co w konsekwencji należy uznać za zniesienie obowiązku nałożonego przez ustawodawcę. STAN FAKTYCZNY Rada Gminy Z. podjęła 27 października 2011 r. uchwałę w sprawie ustalenia opłat za zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg gminnych na terenie gminy Z. Przedmiotową uchwałą Rada Gminy Z. w par. 3 pkt 3 ustaliła stawkę opłaty rocznej za 1 mkw powierzchni pasa drogowego zajętego przez rzut poziomy urządzeń w zakresie umieszczenia urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych w wysokości 0,00 zł. Wojewoda uznał, że przedmiotowa uchwała w sposób istotny narusza prawo.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=393464 (dostęp płatny)

Telekom prowadzi księgowość Midasa

Urszula Zielińska

Giełdowy fundusz zlecił obsługę ksiąg rachunkowych telekomunikacyjnej firmie Sferia. Nie ujawnia, ile jej płaci.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/722984_Telekom_prowadzi_ksiegowosc_Midasa.html (dostęp płatny)

Samsung pracuje nad nowym wyświetlaczem

TR

Samsung, koreański gigant technologiczny, pracuje nad nowym tabletem o rewolucyjnym wyświetlaczu – informuje portal geeky-gadgets.com. Koncern kontynuuje prace nad 7 calowym wyświetlaczem AMOLED o rozdzielczości 1024×600 pikseli, w który wyposażony będzie nowy Galaxy Tab i tablety przyszłości.

http://teleinformatyka.pb.pl/2538677,87998,samsung-pracuje-nad-nowym-wyswietlaczem

Zwiastun zmian w akcjonariacie

Urszula Zielińska

Jedyna notowana na GPW?spółka budująca sieci światłowodowe na wynajem przeżywa gorący okres. Inwestorzy aktywnie handlują akcjami Hawe. Wczoraj z rąk do rąk przeszło ponad 6 proc. kapitału spółki i pod względem wolumenu obrotów należała ona do pierwszej piątki, bijąc firmy z WIG20.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1110083_Zwiastun_zmian_w_akcjonariacie.html (dostęp płatny)

Tanie komórki są wciąż popularne

Aleksandra Stanisławska

Mimo inwazji smartfonów tańsze telefony wciąż trzymają się dobrze. W Polsce stanowią 60 proc. rynku komórek. Mimo zgiełku wokół smartfonów wciąż powodzeniem cieszą się tańsze telefony, których w ubiegłym roku sprzedano na świecie ponad miliard sztuk. I choć ich udział w rynku maleje na korzyść bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, to jednak w krajach o niższej zamożności, w tym również w Polsce, wciąż królują w rankingach sprzedaży.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1110061_Tanie_komorki_sa_wciaz_popularne.html (dostęp płatny)

Kto najwięcej zyska, a kto straci na cyfryzacji naziemnej telewizji

Magdalena Lemańska

Na Euro 2012 naziemna telewizja cyfrowa będzie dostępna w prawie całym kraju. To dobra wiadomość dla widzów oraz producentów dekoderów i telewizorów. Od sierpnia przyszłego roku w Polsce nie będzie już możliwości odbierania telewizyjnego sygnału analogowego. Odbierany za darmo z anteny domowej czy zbiorczej impuls będzie zawierał wyłacznie cyfrowe informacje. Na zmianie zyskają oczywiście widzowie, którzy będa mieli bezpłatny dostęp do wiekszej niż dotychczas liczby kanałów. Ale nie tylko oni.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1110053_Kto_najwiecej_zyska_a_kto_straci_na_cyfryzacji_naziemnej_telewizji.html (dostęp płatny)

Domowe 3D także bez okularów

Piotr Mazurkiewicz

Już za miesiąc do sklepów mają trafić pierwsze trójwymiarowe telewizory, do których nie będą potrzebne specjalne okulary. – W lutym pierwszy model trafi do sklepów. Będzie miał ekran o przekątnej 55 cali w technologii LED – mówi Piotr Golonka z Toshiba Television Central Europe. Obraz 3D może być w nim oglądany przez większą grupę widzów, bez obniżenia jakości efektu trójwymiarowego. Dodatkowo prezentuje obrazy 2D w rozdzielczości czterokrotnie wyższej niż Full HD.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1110063_Domowe_3D_takze_bez_okularow.html (dostęp płatny)

Ciekawe czasy w telekomunikacji

Ireneusz Piecuch

Bieżący rok przyniesie zapewne kolejne konsolidacje, a firmy muszą obniżyć koszty w związku ze spowolnieniem gospodarki – pisze były członek zarządu Telekomunikacji Polskiej. To był dobry rok. Rok, w trakcie którego mówiono o kryzysie, ale nie wpłynęło to zasadniczo na kształt rynku teleinformatycznego. Rok, w którym po trudnych latach 2009 – 2010 uwolniono w końcu część budżetów przeznaczonych na zakupy i wdrożenia systemów informatycznych, co spowodowało dwucyfrowy wzrost rynku medialnego i teleinformatycznego.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1110068_Ciekawe_czasy_w_telekomunikacji.html (dostęp płatny)

Banki w komórce

Monika Wrześniak

Wysokie koszty połączenia z Internetem przez komórkę czy tablet i obawy o bezpieczeństwo danych to główne przyczyny, dla których nie decydujemy się na korzystanie z bankowości mobilnej – wynika z sondażu Mobile Banking Monitor ARC Rynek i Opinia. Jednocześnie zdecydowana większość – 80 proc. użytkowników bankowości mobilnej – jest zadowolonych z tej usługi. Mimo to gros (78 proc.) korzystających deklaruje, że częściej loguje się do konta za pomocą urządzania stacjonarnego – komputera lub laptopu – niż mobilnego.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1110074_Banki_w_komorce.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu