3,8 mld euro za 41 rezerwacji w Holandii

Holenderski odpowiednik Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Agentschap Telecom (AT), zebrał w piątek 3,8 mld euro w przetargu na częstotliwości komórkowe, w tym m.in. dla usług ultraszybkiego mobilnego Internetu w technologii 4G.

Publikacja: 17.12.2012 14:15

Holenderski odpowiednik Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Agentschap Telecom (AT), zebrał w piątek 3,8 mld euro w przetargu na częstotliwości komórkowe, w tym m.in. dla usług ultraszybkiego mobilnego Internetu w technologii 4G.

W efekcie pojawi się w tym kraju nowy, czwarty gracz – Tele2, który wybuduje prywatną sieć. „To może wywołać dodatkową konkurencję na rynku” – napisał AT w informacji prasowej.

3,8 mld euro to suma, jaką łącznie zapłacą Vodafone, Royal KPN, T-Mobile z grupy Deutsche Telekom oraz szwedzki Tele2 za 41 rezerwacji. Są wśród nich zarówno rezerwacje na częstotliwości, które miały wygasnąć w 2013 roku, jak i pasma nowe.

Poszczególni operatorzy zapłacą odpowiednio: Vodafone – 1,38 mld euro, KPN – 1,352 mld euro, T-Mobile 910,7 mln euro a Tele2 – 160,8 mln euro.

Jakie były ceny za częstotliwości w zakresie 800 MHz (polski rząd będzie rozdysponowywał analogiczne w 2013/2014 roku) można ocenić wprost tylko na podstawie oferty Szwedów. 160,8 mln euro to cena za 2 razy po 10 MHz (1 MHz został wyceniony na 8 mln euro, czyli 33 mln zł).

Większość rezerwacji, jakie przyznał urząd operatorom to rezerwacje 17-letnie (taki jest termin dla pasm z zakresu 800, 900, 1800, 2600 MHz). Część zacznie być wykorzystywana w 2013 roku, część dopiero po tym, jak zwycięzcy przystosują swoje sieci do na nowo alokowanych częstotliwości.

Holenderska aukcja negatywnie odbija się póki co na notowaniach uczestników przetargu, którzy licytowali najwyżej: Vodafone i KPN. Kurs akcji Vodafone spadł w piątek o 3,1 proc. do 156 pensów, co oznacza największą obniżkę od 13 listopada. W sumie od początku roku papiery telekomunikacyjnej grupy potaniały o 10 proc.

Dziś tanieją mocno także akcje KPN, którego pakiet akcji należy do America Movil, telekomu meksykańskiego miliardera Carlosa Slima. Holenderski telekom poinformował bowiem w piątek, że wypłaci w tym roku dużo niższą dywidendę niż zapowiadał. Także przyszłoroczną silnie ściął. Podczas gdy obiecywał wypłacić inwestorom po 35 centów na akcję zarówno w 2012 jak i w 2013 r., obecnie akcjonariusze mogą liczyć już tylko na 12 centów w kończącym się roku (już je dostali) i 3 centy na akcję w przyszłym.

W przetargu w Holandii nie wzięli ostatecznie udziału operatorzy kablowi, w tym UPC, argumentując, że ceny były zbyt wysokie, aby można było stworzyć efektywny model biznesowy.

Jak licytowali operatorzy widać tutaj.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu