Przegląd prasy – środa 30 grudnia

Publikacja: 30.12.2009 00:00

Dziennik Gazeta Prawna

Miliardy programów ściągniętych na komórki

Tomasz Świderek

W grudniu w porównaniu z listopadem sprzedaż aplikacji na komórki w sklepie Appla wzrosła o 51 proc., a na telefony z systemem operacyjnym Android o 28 proc. Prognozy mówią, że sprzedaż takich programów oraz liczba dostępnych aplikacji będzie lawinowo rosła. W 2014 roku użytkownicy komórek zainstalują w swych telefoniach ponad 5 mld aplikacji – przewiduje firma badawcza ABI Research. To ponad dwa razy więcej niż w tym roku. ABI przewiduje, że w 2009 roku w komórkach zainstalowanych zostanie 2,3 mld aplikacji, większość w telefonach iPhone.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=277611 (dostęp płatny)

Kurs akcji ATM wzrósł wczoraj o 5,05 proc.

Tomasz Świderek

Wart 490,2 mln zł kontrakt zdobyty przez ATM sprowokował inwestorów do agresywnych zakupów akcji teleinformatycznej spółki. W czasie wtorkowej sesji kurs jej akcji rósł nawet o 17,1 proc. Papiery ATM na otwarciu notowań kosztowały 10,1 zł, czyli o 16 proc. więcej niż w poniedziałek na koniec dnia. Potem szybko kurs doszedł do 17,2 zł. Tak silny wzrost skłonił inwestorów do realizacji zysków. Po południu kurs ustabilizował się na poziomie 9,2 zł, a na koniec dnia akcje spółki kosztowały 9,15 zł, o 5,05 proc. więcej niż dzień wcześniej.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=277599 (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza

Kod szyfrujący rozmowy GSM rozpracowany. Rozmowy na podsłuchu?

Ireneusz Sudak

28-letni Karsten Nohl oznajmił w weekend, że rozpracował i udostępnił w internecie kod, którym szyfrowane są rozmowy przez telefon komórkowy wykorzystujący system GSM. Niemiecki informatyk Karsten Nohl oznajmił na konferencji w niedzielę, że udało mu się rozszyfrować kod rozmów w systemie telefonii GSM.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,7404798,Kod_szyfrujacy_rozmowy_GSM_rozpracowany__Rozmowy_na.html (dostęp płatny)

Parkiet

ATM Doceniony kontrakt

Dariusz Wolak

O prawie 16 proc. drożały na otwarciu wtorkowej sesji akcje ATM w reakcji na opublikowany dzień wcześniej komunikat, że spółka ma duże szanse podpisać największy kontrakt w swojej historii. Inwestorzy płacili rano za papiery firmy nawet 10,1 zł, czyli najwięcej od dwóch lat. Do końca dnia popyt osłabł, ale i tak na zamknięciu walory ATM kosztowały 9,15 zł, co oznaczało 5-proc. zwyżkę wobec poniedziałku. Papiery cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem graczy. W trakcie sesji z rąk do rąk przeszło ich aż 673 tys., czyli 1,85 proc. kapitału. W przeszłości tak duży wolumen obrotu miał miejsce w połowie lutego 2006 r.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/667644_ATM_Doceniony_kontrakt.html (dostęp płatny)

Netia 13 procent rynku

Urszula Zielińska

Dzięki konsolidacji rynku operatorów osiedlowych sieci ethernetowych (ETTH) grupa Netii obsługuje obecnie ponad 105 tys. użytkowników dostępu do Internetu w tej technologii. Granicę 100 tys. przekroczyła w ubiegłym tygodniu, kupując szczeciński Global Connect. W ten sposób spełniła obietnicę prezesa Mirosława Godlewskiego, że do końca roku kupi małą firmę.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/667623_Netia_13_procent_rynku.html (dostęp płatny)

Nowe 3 mld euro chce Vivendi od firm uwikłanych w spór o Erę

Urszula Zielińska

Francuski gigant wezwał do ugody wszystkie spółki, które w 2006 r. były beneficjentami zmian właścicielskich w PTC. Domaga się pieniędzy od firm zależnych Elektrimu i powiernika jego obligacji. Koncern Vivendi wezwał do ugody firmy z grupy Elektrimu i Deutsche Telecom, które wzięły udział w rozliczeniu sprzedaży 48 proc. udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej (operator sieci Era) na rzecz grupy DT. To nowa próba odzyskania pieniędzy za utracone walory w PTC.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/667625_Nowe_3_mld_euro_chce_Vivendi__od_firm_uwiklanych_w_spor_o_Ere.html (dostęp płatny)

Tell Zakup sklepów Plusa

Urszula Zielińska

PTI, spółka zależna Tella, podpisała z katowickim Maksimum list intencyjny, na mocy którego do 28 lutego 2010 roku chce kupić 42 punkty sprzedaży sprzętu i usług telekomunikacyjnych sieci Plus GSM. Wstępną cenę za nie ustalono na 7,5 mln zł.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/667624_Tell_Zakup_sklepow_Plusa.html (dostęp płatny)

TP Centertel zamyka sieć NMT

Urszula Zielińska

PTK Centertel, operator sieci Orange zależny od Telekomunikacji Polskiej, zamknie w marcu 2010 r. analogową sieć komórkową w standardzie NMT 450i, najstarszą w kraju – podał serwis Telepolis.pl. NMT ma około 1 tys. użytkowników rekrutującycyh się głównie spośród rybaków poławiających na Morzu Bałtyckim. Większość z nich miała dostać już wypowiedzenia umów. Będą odłączani w lutym. Wojciech Jabczyński, rzecznik TP, tłumaczy decyzję potrzebą zarezerwowania szerszego pasma dla Orange Freedom Pro, usługi transmisji danych w technologii CDMA2000.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/667627_TP__Centertel__zamyka_siec_NMT.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Spółka Tella chce 42 salonów Plusa

DI, PAP

PTI, spółka zależna Tella, podpisała list intencyjny ze spółką Maksimum w sprawie kupna zorganizowanej części przedsiębiorstwa umożliwiającej prowadzenie 42 punktów sprzedaży sprzętu i usług telekomunikacyjnych sieci Plus GSM.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=80f67c8e-6bd5-41c6-8fce-e3efec565f9e&date=2009-12-30 (dostęp płatny)

Modemy wymarły a operatorzy komórkowi rosną w siłę

KA

Z badań prowadzonych na zlecenie firmy D-Link wynika, że w ciągu ostatniego roku odsetek gospodarstw domowych posiadających dostęp do internetu wzrósł z 38 do 48 proc. najwięcej internautów korzysta ze stałego łącza oferowanego przez operatora telefonii stacjonarnej w technologii ADSL (np. Neostrady).

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=d78477bd-4cd5-4380-90f8-4cf33788f92c&date=2009-12-30 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

[ul] [li]Dzięki przejęciom operatorów osiedlowych sieci ETTH (Ethernet To The Home) grupa Netii obsługuje obecnie w tej technologii ponad 105 tys. użytkowników Internetu, co daje jej 13-proc. udział w rynku. W tym roku grupa przejęła pięć regionalnych sieci. -ziu[/li] [/ul] [ul] [li]PTI, spółka zależna giełdowego Tella, podpisała z katowickim Maksimum list intencyjny, na mocy którego do 28 lutego 2010 r. przejmie 42 punkty sprzedaży sprzętu i usług telekomunikacyjnych sieci Plus GSM. W ten sposób sieć sklepów Plusa zarządzana przez PTI urośnie do blisko 90 punktów. Wstępną cenę za nie ustalono na 7,5 mln zł. W tym roku przejmowane sklepy mają wypracować 120 mln zł przychodów i 1,8 mln zł zysku operacyjnego. -ziu[/li] [/ul] [ul] [li]Francuski koncern Vivendi, prowadzący od kilku lat batalię o odzyskanie 48 proc. udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej (Era), nieoczekiwanie wezwał do ugody spółki zależne Elektrimu i powiernika jego obligacji oraz Deutche Telekom i T-Mobile Deutschland. Wezwanie wiąże się z roszczeniem o odszkodowanie opiewającym na blisko 3,1 mld euro, których Vivendi domaga się od tych firm za nielegalne – zdaniem Francuzów – transakcje sprzedaży udziałów Ery przez Elektrim na rzecz DT i wykupu obligacji Elektrimu za tak uzyskane pieniądze. Wnioskiem Francuzów i przesłuchaniami stron zajmie się w styczniu warszawski sąd cywilny. Przedstawiciel Vivendi ds. mediów w Polsce nie odpowiedział na pytanie, czy ewentualna ugoda może zakończyć wieloletni spór o Erę.-ziu[/li] [/ul]

http://new-arch.rp.pl/artykul/914602_W_skrocie.html (dostęp płatny)

Dziennik Gazeta Prawna

Miliardy programów ściągniętych na komórki

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości