Przegląd prasy – środa 30 grudnia

Publikacja: 30.12.2009 00:00

Dziennik Gazeta Prawna

Miliardy programów ściągniętych na komórki

Tomasz Świderek

W grudniu w porównaniu z listopadem sprzedaż aplikacji na komórki w sklepie Appla wzrosła o 51 proc., a na telefony z systemem operacyjnym Android o 28 proc. Prognozy mówią, że sprzedaż takich programów oraz liczba dostępnych aplikacji będzie lawinowo rosła. W 2014 roku użytkownicy komórek zainstalują w swych telefoniach ponad 5 mld aplikacji – przewiduje firma badawcza ABI Research. To ponad dwa razy więcej niż w tym roku. ABI przewiduje, że w 2009 roku w komórkach zainstalowanych zostanie 2,3 mld aplikacji, większość w telefonach iPhone.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=277611 (dostęp płatny)

Kurs akcji ATM wzrósł wczoraj o 5,05 proc.

Tomasz Świderek

Wart 490,2 mln zł kontrakt zdobyty przez ATM sprowokował inwestorów do agresywnych zakupów akcji teleinformatycznej spółki. W czasie wtorkowej sesji kurs jej akcji rósł nawet o 17,1 proc. Papiery ATM na otwarciu notowań kosztowały 10,1 zł, czyli o 16 proc. więcej niż w poniedziałek na koniec dnia. Potem szybko kurs doszedł do 17,2 zł. Tak silny wzrost skłonił inwestorów do realizacji zysków. Po południu kurs ustabilizował się na poziomie 9,2 zł, a na koniec dnia akcje spółki kosztowały 9,15 zł, o 5,05 proc. więcej niż dzień wcześniej.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=277599 (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza

Kod szyfrujący rozmowy GSM rozpracowany. Rozmowy na podsłuchu?

Ireneusz Sudak

28-letni Karsten Nohl oznajmił w weekend, że rozpracował i udostępnił w internecie kod, którym szyfrowane są rozmowy przez telefon komórkowy wykorzystujący system GSM. Niemiecki informatyk Karsten Nohl oznajmił na konferencji w niedzielę, że udało mu się rozszyfrować kod rozmów w systemie telefonii GSM.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,7404798,Kod_szyfrujacy_rozmowy_GSM_rozpracowany__Rozmowy_na.html (dostęp płatny)

Parkiet

ATM Doceniony kontrakt

Dariusz Wolak

O prawie 16 proc. drożały na otwarciu wtorkowej sesji akcje ATM w reakcji na opublikowany dzień wcześniej komunikat, że spółka ma duże szanse podpisać największy kontrakt w swojej historii. Inwestorzy płacili rano za papiery firmy nawet 10,1 zł, czyli najwięcej od dwóch lat. Do końca dnia popyt osłabł, ale i tak na zamknięciu walory ATM kosztowały 9,15 zł, co oznaczało 5-proc. zwyżkę wobec poniedziałku. Papiery cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem graczy. W trakcie sesji z rąk do rąk przeszło ich aż 673 tys., czyli 1,85 proc. kapitału. W przeszłości tak duży wolumen obrotu miał miejsce w połowie lutego 2006 r.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/667644_ATM_Doceniony_kontrakt.html (dostęp płatny)

Netia 13 procent rynku

Urszula Zielińska

Dzięki konsolidacji rynku operatorów osiedlowych sieci ethernetowych (ETTH) grupa Netii obsługuje obecnie ponad 105 tys. użytkowników dostępu do Internetu w tej technologii. Granicę 100 tys. przekroczyła w ubiegłym tygodniu, kupując szczeciński Global Connect. W ten sposób spełniła obietnicę prezesa Mirosława Godlewskiego, że do końca roku kupi małą firmę.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/667623_Netia_13_procent_rynku.html (dostęp płatny)

Nowe 3 mld euro chce Vivendi od firm uwikłanych w spór o Erę

Urszula Zielińska

Francuski gigant wezwał do ugody wszystkie spółki, które w 2006 r. były beneficjentami zmian właścicielskich w PTC. Domaga się pieniędzy od firm zależnych Elektrimu i powiernika jego obligacji. Koncern Vivendi wezwał do ugody firmy z grupy Elektrimu i Deutsche Telecom, które wzięły udział w rozliczeniu sprzedaży 48 proc. udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej (operator sieci Era) na rzecz grupy DT. To nowa próba odzyskania pieniędzy za utracone walory w PTC.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/667625_Nowe_3_mld_euro_chce_Vivendi__od_firm_uwiklanych_w_spor_o_Ere.html (dostęp płatny)

Tell Zakup sklepów Plusa

Urszula Zielińska

PTI, spółka zależna Tella, podpisała z katowickim Maksimum list intencyjny, na mocy którego do 28 lutego 2010 roku chce kupić 42 punkty sprzedaży sprzętu i usług telekomunikacyjnych sieci Plus GSM. Wstępną cenę za nie ustalono na 7,5 mln zł.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/667624_Tell_Zakup_sklepow_Plusa.html (dostęp płatny)

TP Centertel zamyka sieć NMT

Urszula Zielińska

PTK Centertel, operator sieci Orange zależny od Telekomunikacji Polskiej, zamknie w marcu 2010 r. analogową sieć komórkową w standardzie NMT 450i, najstarszą w kraju – podał serwis Telepolis.pl. NMT ma około 1 tys. użytkowników rekrutującycyh się głównie spośród rybaków poławiających na Morzu Bałtyckim. Większość z nich miała dostać już wypowiedzenia umów. Będą odłączani w lutym. Wojciech Jabczyński, rzecznik TP, tłumaczy decyzję potrzebą zarezerwowania szerszego pasma dla Orange Freedom Pro, usługi transmisji danych w technologii CDMA2000.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/667627_TP__Centertel__zamyka_siec_NMT.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Spółka Tella chce 42 salonów Plusa

DI, PAP

PTI, spółka zależna Tella, podpisała list intencyjny ze spółką Maksimum w sprawie kupna zorganizowanej części przedsiębiorstwa umożliwiającej prowadzenie 42 punktów sprzedaży sprzętu i usług telekomunikacyjnych sieci Plus GSM.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=80f67c8e-6bd5-41c6-8fce-e3efec565f9e&date=2009-12-30 (dostęp płatny)

Modemy wymarły a operatorzy komórkowi rosną w siłę

KA

Z badań prowadzonych na zlecenie firmy D-Link wynika, że w ciągu ostatniego roku odsetek gospodarstw domowych posiadających dostęp do internetu wzrósł z 38 do 48 proc. najwięcej internautów korzysta ze stałego łącza oferowanego przez operatora telefonii stacjonarnej w technologii ADSL (np. Neostrady).

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=d78477bd-4cd5-4380-90f8-4cf33788f92c&date=2009-12-30 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

[ul] [li]Dzięki przejęciom operatorów osiedlowych sieci ETTH (Ethernet To The Home) grupa Netii obsługuje obecnie w tej technologii ponad 105 tys. użytkowników Internetu, co daje jej 13-proc. udział w rynku. W tym roku grupa przejęła pięć regionalnych sieci. -ziu[/li] [/ul] [ul] [li]PTI, spółka zależna giełdowego Tella, podpisała z katowickim Maksimum list intencyjny, na mocy którego do 28 lutego 2010 r. przejmie 42 punkty sprzedaży sprzętu i usług telekomunikacyjnych sieci Plus GSM. W ten sposób sieć sklepów Plusa zarządzana przez PTI urośnie do blisko 90 punktów. Wstępną cenę za nie ustalono na 7,5 mln zł. W tym roku przejmowane sklepy mają wypracować 120 mln zł przychodów i 1,8 mln zł zysku operacyjnego. -ziu[/li] [/ul] [ul] [li]Francuski koncern Vivendi, prowadzący od kilku lat batalię o odzyskanie 48 proc. udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej (Era), nieoczekiwanie wezwał do ugody spółki zależne Elektrimu i powiernika jego obligacji oraz Deutche Telekom i T-Mobile Deutschland. Wezwanie wiąże się z roszczeniem o odszkodowanie opiewającym na blisko 3,1 mld euro, których Vivendi domaga się od tych firm za nielegalne – zdaniem Francuzów – transakcje sprzedaży udziałów Ery przez Elektrim na rzecz DT i wykupu obligacji Elektrimu za tak uzyskane pieniądze. Wnioskiem Francuzów i przesłuchaniami stron zajmie się w styczniu warszawski sąd cywilny. Przedstawiciel Vivendi ds. mediów w Polsce nie odpowiedział na pytanie, czy ewentualna ugoda może zakończyć wieloletni spór o Erę.-ziu[/li] [/ul]

http://new-arch.rp.pl/artykul/914602_W_skrocie.html (dostęp płatny)

Dziennik Gazeta Prawna

Miliardy programów ściągniętych na komórki

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów