Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 7 grudnia

Publikacja: 07.12.2017 07:30

Polska skarga przeciwko Apple
Wesprzemy Komisję Europejską w pozwie skierowanym przeciwko Irlandii. Chodzi o 13 mld euro podatku, którego nie zapłacił koncern z USA.  S. A11

Lokalne ośrodki TVP wychodzą z nędzy
W czterech województwach mogą powstać nowe siedziby oddziałów telewizji publicznej.
S. A10

Wsparcie dla nowych inwestycji pod ostrzałem krytycznych opinii
Przepisy, które zmienią Polskę w jedną specjalną strefę ekonomiczną wymagają doprecyzowania, m.in. w kontekście uzyskiwania pomocy publicznej. Tak wynika z pierwszych rządowych uwag, przesłanych do projektu resortu rozwoju. S. B3

Ekskluzywne: nie dla każdego sklepu
Producenci towarów z najwyższej półki mają prawo zakazywać swoim dystrybutorom prowadzenia sprzedaży na platformach internetowych takich jak Amazon, czy Allegro.Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął spór, który od miesięcy elektryzował branżę handlu internetowego i trzymał w napięciu właścicieli ekskluzywnych marek. Chodzi o sprawę Coty, światowego potentata kosmetycznego, do którego należą takie brandy perfum jak Calvin Klein, Chloe, czy Marc Jacobs.  
S. B4

Gazeta Wyborcza

Cyfrowe lektury Morawieckiego
Dzieła Homera, Mickiewicza, czy Conrada znalazły się na rządowym portalu z lekturami. Czy cyfrowa forma sprawi, że młodzież chętniej będzie czytać – nie wiadomo. Jeszcze w lipcu na Konwencji Zjednoczonej Prawicy Morawiecki zapowiadał, że od września uczniowie będą mogli korzystać z lektur w formie e-booków. Tak się jednak nie stało, a temat ucichł. 5 grudnia okazało się, że pomysł jednak nie umarł – rząd uruchomił portal Lektury.gov.pl. To efekt współpracy ministerstw rozwoju i cyfryzacji. S. 5

Alibaba i czterdzieści tysięcy produktów
Polacy pokochali chińskie Allegro – internetowa witryna o baśniowej nazwie Alibaba jest tak tania, że kupujemy tam towary i dla siebie i na dalszy handel.
S. 10

Robot zainwestuje za ciebie
Nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy, żeby inwestować w funduszach inwestycyjnych. Program komputerowy zmierzy twój apetyty na ryzyko, a firma inwestycyjna dopasuje do niego gotową strategię lokowania oszczędności.  S. 15

Kupujemy dobry i tani telewizor
Gdy wchodzimy do sklepu, stajemy przed rzędami ekranów, które na pierwszy rzut oka świecą niemal tak samo. Wbrew pozorom różnice są bardzo duże. Wyjaśniamy na co zwracać uwagę przy zakupie. (…) Full HD, czy 4K? Tu sprawa jest stosunkowo prosta. Jeśli masz dostęp do treści 4K kup telewizor 4K. Jeśli nie – wybierz Full HD.  (…) Z powodu bardzo liberalnej procedury określania jakości 4K mamy na rynku dwie grupy telewizorów 4K. Do pierwszej należą odbiorniki, które są w stanie pokazać w rozdzielczości 4K wszystkie, tzn. zarówno czarno-białe, jak i kolorowe szczegóły. (tę grupę nazwijmy umownie „prawdziwym 4K”). (…) Dziś aplikacje pozwalające oglądać filmy z internetu są w zasadzie standardem, a w większości telewizorów bez problemy znajdziemy YouTube’a, Playera czy Netflix. Problem w tym, że nie na wszystkich urządzeniach działają one tak samo. (tekst gościnny Tomasza Chmielewskiego z benchmark.pl, redaktora naczelnego tvtesty.pl).
S. 16-17

Parkiet

Eurotel: W szranki o sieć sklepów z elektroniką
– Jeśli dojdzie do transakcji, będziemy chcieli wykorzystać fakt, że jesteśmy spółką giełdową, i zrealizować ją, posiłkując się nową emisją akcji – powiedział „Parkietowi” Tomasz Basiński, wiceprezes Eurotelu, firmy zajmującej się przede wszystkim sprzedażą usług sieci komórkowych i produktów Apple, ale szukającej nowych sposobów na rozwój.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/794625_EurotelW_szranki_o_siec_sklepow_z_elektronika.html (dostęp płatny)

Wezwanie na Komputronik? Obecnie na ma takich planów
Spółka wkroczyła w gorący okres przedświąteczny. Jej biznes się rozwija, ale kapitalizacja rynkowa stoi w miejscu. Ugoda z C&C niewiele tu pomogła.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/794623_Wezwanie_na_Komputronik_Obecnie_na_ma_takich_planow.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Rząd zaniedbał branżę IT
Utalentowani informatycy to za mało, by branża rozkwitła, gdy w Polsce grożą jej niekorzystne zmiany, a inne kraje ją hołubią. W sektorze nowoczesnych usług biznesowych centra IT odgrywają dużą rolę: pracuje w nich 30 proc. wszystkich pracowników sektora, czyli ponad 73 tys. osób, a 48 proc. nowo tworzonych centrów zajmuje się właśnie informatyką.
https://www.pb.pl/rzad-zaniedbal-branze-it-900189 (dostęp płatny)

Grudniowe e-maile nie muszą trafiać do spamu
Aż 91 proc. marketerów uznaje newslettery jako jeden z najskuteczniejszych kanałów komunikacji z konsumentami w dniach przedświątecznej gorączki — wynika z badania „Jak unikać problemów z mailingiem w okresie świąt” przeprowadzonego przez EmailLabs we współpracy z Redlinkiem. Wynika to przede wszystkim z możliwości personalizowanego przekazu, czego nie gwarantują inne drogi docierania do klientów, np. media społecznościowe.
https://www.pb.pl/grudniowe-e-maile-nie-musza-trafiac-do-spamu-900203 (dostęp płatny)

Wirtualni chirurdzy dostali nagrodę
Polacy zdominowali pierwszą edycję InnovMatch, organizowanego przez SAP konkursu dla technologicznych start-upów i innowacyjnych projektów z Europy Środkowej i Wschodniej, wykorzystujących platformę SAP Cloud.
https://www.pb.pl/wirtualni-chirurdzy-dostali-nagrode-900191 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Prezes telewizji wbrew prawu
Jacek Kurski za późno złożył dokumenty na szefa TVP – wynika z nagrań monitoringu, które obejrzeli śledczy.  Były europoseł PiS i Solidarnej Polski jest prezesem TVP od stycznia 2016 r. Otrzymał wtedy nominację z rąk ministra skarbu, a w październiku 2016 r. wygrał konkurs Rady Mediów Narodowych. Wiele wskazuje na to, że w drugim przypadku jego kandydatura nie powinna być rozpatrywana. Zapis monitoringu potwierdza bowiem przebieg zdarzeń z 15 września 2016 roku, które opisywaliśmy w „Rzeczpospolitej”.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360911-Prezes-telewizji-wbrew-prawu.html (dostęp płatny)

Nie bójmy się robotów
Internet rzeczy, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i automatyzacja napędzają zmiany we współczesnej gospodarce. Technologie te stanowią też punkt zwrotny w polityce zatrudniania i sposobie zarządzania przedsiębiorstwami. http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360919-Nie-bojmy-sie-robotow.html (dostęp płatny)

Polska stanie przeciw Irlandii
Warszawa ma wystąpić przeciwko Dublinowi w sprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości UE dotyczącej 13 mld euro zaległych podatków, jakie Apple ma zapłacić państwu irlandzkiemu.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360915-Polska-stanie-przeciw-Irlandii.html (dostęp płatny)

Dilerzy sieci mobilnych szukają nowych pomysłów
Eurotel, największy diler T-Mobile Polska, wystartował po udziały w sieci sklepów z elektroniką użytkową. Około 3,6 tys. salonów i punktów niższej rangi sprzedaje obecnie produkty i usługi czterech dużych sieci komórkowych w kraju. Ich ogólna liczba nie zmieniła się zbytnio od dwóch lat. To nie znaczy, że nic się nie zmieniło. Operatorzy telekomunikacyjni rozwijają sprzedaż zdalną, w tym przez internet, a jednocześnie chcą mieć coraz większą kontrolę nad salonami, w których sprzedawane są ich usługi i produkty. Przykładem jest przejęcie realizowane przez spółkę zależną Polkomtelu (Liberty Poland kupi Coltex) czy też plan T-Mobile Polska, by kontrolować około 75 proc. sieci sprzedaży. Oba trendy widoczne są w wynikach i działaniach firm, które prowadzą część salonów telekomów na zlecenie. Mniejsze firmy sprzedają się większym lub najpierw łączą siły albo szukają nowych biznesów.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360959-Dilerzy-sieci-mobilnych-szukaja-nowych-pomyslow.html (dostęp płatny)

Lekarze wystawią więcej elektronicznych zwolnień
ZUS udostępnił lekarzom nową metodę podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Od 1 grudnia mogą to robić przy użyciu bezpłatnego certyfikatu z ZUS. Pozwala on podpisywać także inne dokumenty.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360872-Lekarze-wystawia-wiecej-elektronicznych-zwolnien.html (dostęp płatny)

Polska skarga przeciwko Apple
Wesprzemy Komisję Europejską w pozwie skierowanym przeciwko Irlandii. Chodzi o 13 mld euro podatku, którego nie zapłacił koncern z USA.  S. A11

Lokalne ośrodki TVP wychodzą z nędzy
W czterech województwach mogą powstać nowe siedziby oddziałów telewizji publicznej.
S. A10

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?